Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com
SEOUL (Reuters) – Chiny i Korea Południowa starły się w czwartek o amerykańską tarczę przeciwrakietową, grożąc podważeniem wysiłków nowego rządu w Seulu w celu przezwyciężenia długotrwałych różnic w zakresie bezpieczeństwa.
Spór o system THAAD pojawił się po pozornie bezproblemowej pierwszej wizycie w Chinach ministra spraw zagranicznych Korei Południowej w tym tygodniu.
Chiny, twierdząc, że potężny radar THAAD penetruje ich przestrzeń powietrzną, ograniczyły handel i import kultury po tym, jak Seul ogłosił jego rozmieszczenie w 2016 r., zadając poważny cios relacjom.
Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com
Biuro prezydenckie Korei Południowej poinformowało w czwartek, że system stacjonujący w tym kraju jest środkiem samoobrony, zgodnie z tekstem briefingu, po tym, jak Pekin poprosił Seul o nierozmieszczanie dodatkowych baterii i ograniczenie użycia istniejących.
Prezydent Yoon Seok-yeol, który postrzega system jako klucz do przeciwdziałania pociskom Korei Północnej, obiecał zerwać z obietnicami poprzedniego rządu, aby nie kontynuować proliferacji THAAD, uczestniczyć w kierowanej przez USA globalnej tarczy antyrakietowej lub tworzyć trójstronny sojusz wojskowy, który obejmuje Japonia.
Podczas kampanii wyborczej konserwatysta Yoon obiecał kupić kolejną baterię THAAD, ale od czasu objęcia urzędu w maju jego rząd skupił się na tym, co urzędnicy nazywają „normalizacją” działania obecnego systemu będącego w posiadaniu i eksploatowanym przez USA.
Podczas wtorkowego spotkania południowokoreański minister spraw zagranicznych Park Jin i jego chiński odpowiednik Wang Yi omówili sposoby ponownego otwarcia negocjacji w sprawie denuklearyzacji z Koreą Północną i wznowienia eksportu kultury, takiej jak muzyka i filmy K-pop, do Chin. Czytaj więcej
Rzecznik Wang powiedział w środę, że obaj „zgodzili się poważnie traktować swoje uzasadnione obawy i nadal mądrze podchodzić do tej kwestii i odpowiednio nią zarządzać, aby upewnić się, że nie stanie się przeszkodą dla zdrowego i stałego rozwoju stosunków dwustronnych”.
Rzecznik Chin powiedział w wiadomościach informacyjnych, że rozmieszczenie THAAD w Korei Południowej „podważa strategiczne interesy bezpieczeństwa Chin”.
Ministerstwo Spraw Zagranicznych Korei Południowej poinformowało w oświadczeniu, że Park powiedział Wangowi, że Seul nie będzie przestrzegać umowy z 2017 roku, zwanej „trzema przepisami”, ponieważ nie jest to formalne zobowiązanie ani porozumienie.
Chiny nalegają również, aby Korea Południowa zastosowała się do „jednego ograniczenia” – ograniczającego korzystanie z istniejących baterii THAAD. Seul nigdy nie uznał tego elementu, ale rzecznik Wang podkreślił w środę, że Chiny przywiązują wagę do sytuacji „trzy regulacje, jedno ograniczenie”.
Podczas wizyty Parka w Qingdao na wschodnim wybrzeżu, należący do Partii Komunistycznej Global Times pochwalił Yuna za okazanie „niezależnej i racjonalnej dyplomacji wobec Chin” poprzez nie spotykanie się osobiście z wizytą przewodniczącej Izby Reprezentantów USA Nancy Pelosi.
Ale gazeta ostrzegała, że sprawa THAAD jest „poważnym i nieuniknionym ukrytym zagrożeniem w stosunkach między Chinami a Koreą Południową”.
Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com
Relacja z Hyonhee Shin w Seulu; Dodatkowe sprawozdania Su Hyang Choi w Seulu i Yu Lun Tian w Pekinie. Montaż przez Josha Smitha i Williama Mallarda
Nasze kryteria: Zasady zaufania Thomson Reuters.
„Kawowy pionier. Certyfikowany miłośnik popkultury. Irytująco skromny gracz”.
More Stories
Japonia: Tajfun Shanshan: Milionom ludzi nakazuje się ewakuować po tym, jak jeden z najsilniejszych tajfunów od dziesięcioleci nawiedzi Japonię
Uratowany Izraelczyk apeluje do Hamasu o zawarcie układu z więźniem
Amerykanka zginęła, a 5 innych osób uratowano po zatonięciu statku Wikingów u wybrzeży Norwegii