16 lipca, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Stany Zjednoczone wzywają do „uporządkowanego i odpowiedzialnego” wycofania sił pokojowych ONZ z Mali

Stany Zjednoczone wzywają do „uporządkowanego i odpowiedzialnego” wycofania sił pokojowych ONZ z Mali

(Reuters) – Departament Stanu USA powiedział w poniedziałek, że Stany Zjednoczone żałują decyzji tymczasowych władz wojskowych w Mali o poproszeniu sił pokojowych ONZ o opuszczenie kraju i wezwały do ​​„uporządkowanego i odpowiedzialnego” wycofania się misji.

Minister spraw zagranicznych Mali Abdallah Diop zwrócił się z taką prośbą podczas piątkowego posiedzenia Rady Bezpieczeństwa ONZ, powołując się na „kryzys zaufania” między władzami Mali a trwającą od dziesięciu lat misją ONZ znaną jako MINUSMA.

„Stany Zjednoczone żałują decyzji rządu tymczasowego w Mali o cofnięciu zatwierdzenia MINUSMA” – powiedział rzecznik Departamentu Stanu Matthew Miller. „Wycofanie się z Wielowymiarowej Zintegrowanej Misji Stabilizacyjnej ONZ w Mali (MINUSMA) musi być uporządkowane i odpowiedzialne, z priorytetem nadanym bezpieczeństwu sił pokojowych i Malijczyków”.

„Jesteśmy zaniepokojeni skutkami tej decyzji dla bezpieczeństwa i kryzysów humanitarnych dotykających ludność Mali” – powiedział w oświadczeniu.

Mali walczyło o powstrzymanie islamistycznej rebelii, która wybuchła po powstaniu w 2012 r. Rada Bezpieczeństwa Organizacji Narodów Zjednoczonych opublikowała w 2013 r. MINUSMA, aby wesprzeć zagraniczne i krajowe wysiłki na rzecz przywrócenia stabilności.

Frustracja związana z rosnącą niepewnością doprowadziła do dwóch zamachów stanu w 2020 i 2021 r., a rządząca junta wojskowa jest w coraz większym konflikcie z Wielowymiarową Zintegrowaną Misją Stabilizacyjną ONZ w Mali (MINUSMA) i innymi międzynarodowymi sojusznikami, w tym Francją.

Junta spaliła mosty z tradycyjnymi zachodnimi sojusznikami i zwróciła się do Rosji o pomoc we wzmocnieniu jej zdolności wojskowych.

Miller powiedział, że Stany Zjednoczone „będą nadal współpracować z naszymi partnerami z Afryki Zachodniej, aby pomóc im stawić czoła bezpośrednim wyzwaniom w zakresie bezpieczeństwa i zarządzania, przed którymi stoją”. „Z zadowoleniem przyjmujemy dalsze konsultacje z przywódcami regionalnymi w sprawie dodatkowych kroków w celu zwiększenia stabilności i zapobiegania konfliktom” – dodał.

Członkowie Rady Bezpieczeństwa ONZ rozpoczęli dyskusję nad projektem rezolucji przedłużającej mandat MINUSMA, który wygasa 30 czerwca. Nie jest jasne, co się teraz stanie.

READ  Wojna między Izraelem a Hamasem zaostrza się, gdy Stany Zjednoczone rozmieszczają dodatkową tarczę antyrakietową na Bliskim Wschodzie

Specjalny wysłannik ONZ do Mali, Elgassim Wani, powiedział w piątek, że działanie w kraju bez zgody władz rządowych byłoby „niezwykle trudne, jeśli nie niemożliwe”.

(Reportaż Michelle Nichols i Daphne Psalidakis; montaż autorstwa Franklina Paula i Jonathana Otisa)