6 lipca, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Ssaki zebrane, by przetrwać w postdinozaurowym świecie

Badania sugerują, że prehistoryczne ssaki gromadziły się, zamiast rozwijać większe mózgi, aby zwiększyć swoje szanse na przeżycie po wyginięciu dinozaurów.

Naukowcy twierdzą, że w ciągu pierwszych 10 milionów lat po wyginięciu dinozaurów ssaki nadały priorytet zwiększeniu rozmiaru ciała, aby przystosować się do drastycznych zmian w składzie królestwa zwierząt na Ziemi.

Ich odkrycia pokazują, że wielkość mózgów ssaków, w stosunku do ich masy ciała, zmniejszyła się po katastrofalnym uderzeniu asteroidy 66 milionów lat temu, które zakończyło erę dinozaurów. Powszechnie uważano, że względne rozmiary mózgów ssaków generalnie wzrosły z czasem po ich eksterminacji.

Chociaż wiele wiadomo na temat ewolucji współczesnych mózgów ssaków, do tej pory nie jest jasne, w jaki sposób ewoluowały one w ciągu pierwszego miliona lat po masowym wyginięciu.

Zespół z Uniwersytetu w Edynburgu rzucił światło na tajemnicę, wykonując skany CT nowo odkrytych skamielin z okresu 10 milionów lat po wyginięciu, zwanego paleocenem.

Tomografia komputerowa czaszek prehistorycznych ssaków

Czaszka i hipotetyczne odlewy wewnątrz przezroczystej czaszki ssaków paleoceńskich Arctocyon (po lewej) i Eocene Hyrachyus (po prawej). Źródło: Ornella Bertrand i Sarah Shelley

Ich odkrycia pokazują, że względne rozmiary mózgu ssaków początkowo zmniejszyły się, ponieważ ich rozmiar ciała rósł w znacznie szybszym tempie. Wyniki skanów wskazują również, że zwierzęta w dużym stopniu polegały na węchu, a wzrok i inne zmysły były słabiej rozwinięte. Zespół twierdzi, że wskazuje to, że początkowo ważniejsze było bycie starym niż bardzo inteligentnym, aby przetrwać w erze postdinozaurowej.

Około 10 milionów lat później pierwsi członkowie współczesnych grup ssaków, takich jak naczelne, zaczęli rozwijać większe mózgi oraz bardziej złożony zestaw zmysłów i zdolności motorycznych. Zespół twierdzi, że poprawiłoby to ich szanse na przeżycie w czasach, gdy rywalizacja o zasoby jest znacznie większa.

Badanie opublikowane w czasopiśmie wiedzieć, wspierany przez Marie Skłodowska-Curie Actions, European Research Council, Leverhulme Trust i National Science Foundation. Był również związany z Muzeum Historii Naturalnej i Nauki w Nowym Meksyku w Stanach Zjednoczonych oraz kilkoma instytucjami międzynarodowymi.

READ  Przygotowanie astronautów do mentalnych i emocjonalnych wyzwań kosmosu

Według zespołu badawczego pomysł, że duże mózgi są zawsze lepsze do podbijania nowych środowisk lub przetrwania wymarcia, jest ideą.

Ornella Bertrand

Dr Ornella Bertrand przygląda się skamieniałej czaszce ssaka żyjącego w paleocenie w Szkole Nauk o Ziemi Uniwersytetu w Edynburgu w Wielkiej Brytanii. Źródło: Sarah Shelley

Główny badacz, dr Ornella Bertrand z Wydziału Nauk o Ziemi Uniwersytetu w Edynburgu, mówi: „Utrzymanie dużych mózgów jest kosztowne i, jeśli nie niezbędne, może potencjalnie zaszkodzić przetrwaniu wczesnych ssaków łożyskowych w nieładzie po uderzeniu asteroidy”.

Ponieważ dzisiejsze ssaki są tak inteligentne, łatwo jest założyć, że duże mózgi pomogły naszym przodkom przetrwać dinozaury i przetrwać wyginięcie — ale tak nie było, twierdzi zespół.

„Ssaki, które uzurpowały sobie dinozaury, były raczej ponure i dopiero po milionach lat wiele gatunków ssaków rozwinęło większe mózgi, rywalizując ze sobą o tworzenie nowych ekosystemów” – mówi główny autor, profesor Steve Brusatte, również z Uniwersytetu w Edynburgu.

Badlands w północno-zachodnim Nowym Meksyku to jedno z niewielu miejsc, w których naukowcy mogą znaleźć kompletne czaszki i szkielety ssaków, które żyły tuż po masowym wyginięciu dinozaurów.

Dr Thomas Williamson, kurator wydziału paleontologii w Muzeum Historii Naturalnej i Nauki w Nowym Meksyku, powiedział: „Zbiór wielu pięknych skamieniałych czaszek i skanów tomografii komputerowej doprowadził do nowego zrozumienia, czym były te dziwne zwierzęta i jak ewoluował mózg ssaków. ”.

Odniesienie: „Mięśnie przedmózgowe u ssaków endokrynologicznych łożyskowych”.[{” attribute=””>Cretaceous

extinction” by Ornella C. Bertrand, Sarah L. Shelley, Thomas E. Williamson, John R. Wible, Stephen G. B. Chester, John J. Flynn, Luke T. Holbrook, Tyler R. Lyson, Jin Meng, Ian M. Miller, Hans P. Püschel, Thierry Smith, Michelle Spaulding, Z. Jack Tseng and Stephen L. Brusatte, 31 March 2022, Science.
DOI: 10.1126/science.abl5584