Autor: Agatha Byka (tekst: Dostepni Rovniez i Jasiku Polskim)
W ostatnich tygodniach polscy aktywiści aborcyjni i wiele mediów rozpowszechniało przesłanie, które wydaje się ważne dla Polek.
Powiedzieli, że holenderski parlament zatwierdził nową ustawę umożliwiającą obywatelom polskim korzystanie z konsultacji online z holenderskimi lekarzami w celu uzyskania recept na pigułki aborcyjne, które następnie można przesłać do Polski pocztą.
Jednak nasza weryfikacja faktów z holenderskim Ministerstwem Zdrowia i Parlamentem obala te twierdzenia.
Szeroko w polskich mediach pojawiają się informacje o internetowych konsultacjach aborcyjnych z holenderskimi lekarzami. Główny portal informacyjny Onetu i codzienny ołów Rzeczpospolita Holandia napisała, że chce pomóc Polakom poprzez „zmianę prawa”.
Podobne twierdzenia powtórzyła witryna poświęcona zdrowiu i dobremu samopoczuciu, Boratnik Strovi, Stwierdzono, że „w holenderskim parlamencie przyjęto nową ustawę” i wyjaśniono, że „uważa się, że po telekonsultacji lekarskiej Polki będą mogły otrzymywać pigułki aborcyjne pocztą z Holandii”.
Tymczasem konserwatywne sklepy katolickie Radia Marija I PCh24 Holenderscy lekarze ostrzegali przed „zabijaniem nienarodzonych polskich dzieci”, „Holandia chce, aby Polki ułatwiły dostęp do aborcji poprzez telekonsultacje”.
Medialne szaleństwo rozpoczęło się 24 kwietnia wraz z premierą TVN, największego prywatnego nadawcy w Polsce Artykuł Tytuł: „Holenderska telemedycyna dla kobiet z Polski? „Prawo do aborcji nie powinno być narzucane granicami”.
Placówka początkowo utrzymywała, że holenderski parlament zatwierdził nową ustawę umożliwiającą Polakom otrzymywanie pigułek aborcyjnych pocztą z Holandii po konsultacji online.
Ostatnio jednak artykuł został poprawiony. Choć TVN nie przyznała na swojej stronie, że taki montaż miał miejsce, dostęp do zmian uzyskano za pomocą Wayback Machine – cyfrowego archiwum stron internetowych.
Podcięcie roszczeń TVN: Th Artykuł Teraz w holenderskim parlamencie toczy się debata, a z doniesień wynika, że w najbliższej przyszłości może zostać wprowadzone nowe prawo na rzecz Polek.
Jednak pierwotna wersja wywołała już falę dezinformacji i TVN nie opublikowała żadnej publicznej sprostowania. Ponadto pomimo poprawek aktualna wersja nadal zawiera nieprawidłowe lub nieprawdziwe fragmenty. Skontaktowano się z TVN w celu uzyskania komentarza, ale nie otrzymano żadnej odpowiedzi.
Skontaktowaliśmy się z holenderskim Ministerstwem Zdrowia i parlamentarzystą odpowiedzialnym za projekt, aby zweryfikować te informacje. Wbrew początkowym twierdzeniom TVN, w Holandii nie przyjęto żadnych nowych przepisów w tej sprawie.
Zamiast tego 8 kwietnia holenderski parlament „omówił memorandum w sprawie przepisywania tabletek aborcyjnych kobietom w Holandii, na przykład w Polsce, po konsultacjach internetowych” – podało holenderskie Ministerstwo Zdrowia w notatkach z Polski. .
Aktywiści z niektórych krajów europejskich postulują wprowadzenie podobnych rozwiązań po całkowitym zakazie aborcji wprowadzonym w Polsce w 2021 roku.
Parlament głosuje nad ustawami znoszącymi całkowity zakaz aborcji w Polsce.
Nadal jednak napotykają kilka przeszkód, w tym różnice w koalicji rządzącej co do tego, jak daleko należy zliberalizować prawo https://t.co/IIcMnvk0jZ
— Notatki z Polski 🇵🇱 (@notesfrompoland) 12 kwietnia 2024 r
W holenderskim systemie prawnym memorandum umożliwia parlamentarzystom podniesienie konkretnej kwestii politycznej i przedstawienie propozycji na jej temat, na które rząd udziela odpowiedzi. Następnie memorandum jest omawiane przez właściwą komisję Tweetuj gracza, Pod holenderskim parlamentem, najpotężniejszą izbą.
Przedstawiono memorandum dotyczące konsultacji online w sprawie aborcji Tweetuj gracza Poseł Zielonej Lewicy (GroenLinks). LK Schlagt-Tichelman. W komentarzu do „Notes from Poland” poseł potwierdził: „Inicjatywa nie jest ustawą i służy pełnej szacunku debacie w parlamencie”.
Slagt-Tichelman potwierdziła także informację TVN, jakoby debata w holenderskim parlamencie odbyła się na wniosek polskiej organizacji walczącej o prawa do aborcji Women Help Women oraz aktywistek aborcyjnych z sieci Aborcja bez Granic (AWB).
Aborcyjny Dream Team – czyli Aborcyjny Dream Team – grupa pomagająca Polakom starającym się o aborcję za granicą – która jest częścią AWB i udostępniła artykuł TVN na Instagramie – odpowiedziała na naszą prośbę o komentarz.
Wprowadzenie niemal całkowitego zakazu aborcji w Polsce nie wpłynęło znacząco na zmniejszenie liczby kobiet przerywających ciążę.
Zamiast tego zmusiło ludzi do wyjazdów za granicę i powrotu do domu na leczenie psychiatrycznehttps://t.co/i4XToJXQDf
— Notatki z Polski 🇵🇱 (@notesfrompoland) 9 lipca 2021 r
Po złożeniu memorandum w parlamencie złożono dwa wnioski. Premier zwróciła się do rządu o wyłączenie zdalnego dostarczania tabletek aborcyjnych z obowiązującej ustawy regulującej wszystkie zdalne usługi medyczne.
Drugi wniosek domagał się, aby rząd zezwolił na cyfrowe dostarczanie leków pacjentom w innych państwach członkowskich UE tylko wtedy, gdy kraje te uznają to za zgodne z ich własną polityką.
Obydwa ruchy uniemożliwią lekarzom i farmaceutom w Holandii dostarczanie kobietom w Polsce tabletek aborcyjnych w drodze zdalnych konsultacji – potwierdziło holenderskie ministerstwo. Zostały one jednak odrzucone przez większość parlamentarzystów.
Debata nad memorandum i odrzucenie dwóch wniosków o zakaz zdalnych konsultacji aborcyjnych doprowadziła do nieporozumień w polskich mediach i fałszywej narracji, że w Holandii przyjęto nową ustawę i teraz będą dopracowywane jej szczegóły. Holenderscy lekarze.
Jednakże żadne przepisy nie zostały przyjęte, a holenderskie Ministerstwo Zdrowia zaprzeczyło, jakoby istniały jakiekolwiek plany dalszego omawiania tej kwestii w parlamencie.
Niemniej jednak w artykule TVN stwierdza się, że w obecnym kształcie debata w holenderskim parlamencie może w przyszłości doprowadzić do powstania nowej ustawy aborcyjnej, z której skorzystają Polki, a „szczegółowe regulacje muszą teraz opracować holenderscy lekarze”. .
De Abordspil Vanuit Nederland Nor Beutenlandse Vrouwen? Kamermeerderheid ziet vooral bezwaren | De Volkskrant https://t.co/soaTsWAafZ
— Elke Slagt-Dichelmann (@SlagtElke) 8 kwietnia 2024 r
Obowiązujące prawo holenderskie Po spełnieniu określonych warunków daje możliwość przepisywania leków po konsultacji on-line, co potwierdziło nam zarówno Ministerstwo, jak i Schlagt-Desselmann.
Wprowadzona w kwietniu 2023 r. klauzula polityczna dotycząca „przepisywania leków przez Internet” zezwala na wydawanie takich recept zgodnie z holenderską ustawą o lekach. Ustawa o przerywaniu ciąży (Wafz) nie obejmuje zdalnej opieki aborcyjnej, ale też jej nie zabrania.
„Osoby świadczące usługi aborcyjne oceniają przede wszystkim, w jaki sposób w konkretnym przypadku mogą zapewnić odpowiedzialną opiekę aborcyjną na odległość” – wyjaśnia ministerstwo.
Ale chociaż możliwe jest wysyłanie tabletek aborcyjnych pocztą na terenie UE – co pozwala organizacjom takim jak Women’s Aid Women i Aborcyjny Dream Team pomagać kobietom w Polsce – holenderskie Ministerstwo Zdrowia podkreśliło, że holenderscy dostawcy usług aborcyjnych obawiają się konsekwencji karnych za zapewnianie opieki aborcyjnej zdalnie. Dla kobiet za granicą.
„W tej chwili nie są nam znane żadne kliniki oferujące pigułki aborcyjne z Holandii kobietom w Polsce” – przekazało nam ministerstwo.
Notatki z Polski są prowadzone przez niewielki zespół redakcyjny i wydawane przez niezależną fundację non-profit, utrzymywaną z datków naszych czytelników. Bez Waszego wsparcia nie moglibyśmy robić tego, co robimy.
Źródło zdjęcia głównego: Jakub Włodek / Agencja Wyborcza.pl
Agada Byka jest zastępcą redaktora naczelnego magazynu Notes z Polski. Jest dziennikarką i studentką komunikacji politycznej na Uniwersytecie w Amsterdamie. Specjalizuje się w polskiej i europejskiej polityce oraz dziennikarstwie śledczym. Pisał wcześniej dla Euractiv i The European Correspondent.
„Muzyk. Miłośnik kawy. Oddany badacz jedzenia. Webman. Namiętny guru internetu”.
More Stories
Wpływ siły wyższej na małe i średnie przedsiębiorstwa w Polsce na przykładzie pandemii Covid-19: wnioski na przyszłość
W 2025 roku Polska zwiększy wydatki na obronność do rekordowego poziomu
„Zmiana zasad gry”: Lockheed przedstawia pierwszy polski F-35