29 maja, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Sportowiec-Polska Tomala zdobyła złoto po 50 km marszu

Sapporo, Japonia, 6 sierpnia – Polak David Tomala wygrał olimpijski bieg na 50 km mężczyzn, dominując w drugiej połowie wyścigu w Sapporo w piątek i osiągając szczyt etapu po swoim drugim finiszu. Wyścig na odległość.

Jonathan Hilbert z Niemiec zdobył srebro, a Evan Dunfi z Kanady zdobył brąz.

31-letni Domala powiedział, że na początku tego roku zmienił dystans z 20 km na 50 km, ponieważ był „znudzony i potrzebował nowych wyzwań”, a jego decyzja natychmiast przyniosła korzyści.

„Ten rok zmienił dla mnie wszystko, bo po raz pierwszy wystartowałem na 50K. To już druga 50-tka w moim życiu i złoty medal szalony, prawda?” powiedział.

Zwycięstwo Domio było drugim niespodzianką na Igrzyskach Olimpijskich w Tokio, po włoskim Massimo Stano. Trafienie 20 km Dzień przed jego pierwszym zwycięstwem w ważnym wyścigu międzynarodowym.

Chińczyk Luo Yatang prowadził w pierwszej trzeciej części wyścigu, wliczając w to Domalę, dopóki stado nie dogoniło go na dystansie 20 km.

Domala zaczął dystansować się od tłumu 30 km od sceny, stopniowo zwiększając swoją przewagę do ponad trzech minut w jednym punkcie. Ukończył w 3 godziny, 50 minut i 8 sekund, wyprzedzając Hilberta o 36 sekund.

Domala mimo dużej przewagi poprawił tempo, jednak był zdecydowany na pierwsze miejsce i nie chciał ryzykować zwycięstwa.

„Pod koniec miałem 15 km i wiedziałem, że można stracić energię, ponieważ na 50 km wszystko może się zdarzyć. Czasami idziesz szybko i nie możesz ukończyć wyścigu… ale przy tej prędkości czułem się komfortowo i próbowałem chodzić tyle, ile mogłem.”

„Ale w końcu najważniejsze jest zdobycie tego medalu, więc byłem powolny, ponieważ złoty medal to złoty medal”.

Rekordzista świata i mistrz świata 2017 Johan Dinis z Francji nie mógł się doczekać swojej ostatniej szansy na olimpijską sławę. Ale wycofał się z wyścigu przed 30 km, powołując się na zmęczenie i ból pleców, gdy 43-latek powiedział, że to dla niego mecz.

READ  EDF rozpoczyna kampanię sprzedaży sześciu reaktorów EPR do Polski - Aktualności

„Będzie uosobieniem mojej kariery, zarówno wysokich, jak i niskich, oraz powodzenia dla przyszłych pokoleń. Dla mnie to już koniec” – powiedział.

Piątkowy 50-kilometrowy spacer mógł być ostatnim na igrzyskach olimpijskich. Wydarzenie zostało usunięte z harmonogramu Igrzysk w Paryżu 2024, ponieważ nie ma równej konkurencji dla kobiet.

Raport Chrisa Gallaghera; Montaż przez Ana Nicolasi da Costę i Lincoln Feast.

Nasze standardy: Zasady Fundacji Thomson Reuters.