16 lipca, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

SpaceX ma zamiar uruchomić swój trzeci Starlink z rzędu [webcast]

SpaceX ma zamiar uruchomić swój trzeci Starlink z rzędu [webcast]

Aktualizacja: SpaceX mówi, że rakieta Falcon 9 jest na trasie ze Starlink 4-11 z bazy sił kosmicznych Vandenberg w Kalifornii nie wcześniej (NET) 9:12 czasu PT (17:12 UTC) piątek, 25 lutego. Misja będzie trzecim z pięciu kolejnych startów Starlink zaplanowanych na luty i marzec 2022 roku.

Zamiast komercyjnych misji gotowych do lotu, rakiety SpaceX Falcon 9 mają obecnie wystrzelić co najmniej pięć partii satelitów Starlink z rzędu.

Linia nie pobije rekordu firmy w siedmiu kolejnych uruchomieniach Starlink, ale podkreśla korzystny efekt uboczny nieustannego dążenia SpaceX do integracji pionowej – możliwość stworzenia własnego porządku startowego. Zaledwie dwa pełne miesiące do 2022 r. SpaceX wystartował siedem razy – trzy razy dla płatnych klientów i cztery dla Starlink. Do końca lutego firma ma wystrzelić co najmniej jeszcze jedną partię satelitów Starlink, co daje łącznie osiem startów w pierwszych dwóch miesiącach roku.

Następnie SpaceX Starlink 4-11 ma wystartować z kalifornijskiej bazy sił kosmicznych Vandenberg (VSFB) SLC-4E nie później niż (NET) o 9:08 czasu PT (17:08 UTC), piątek, 25 lutego. statek bezzałogowy Oczywiście I Still Love You (OCISLY) opuścił Long Beach na misję 22 lutego i skierował się około 640 kilometrów (400 mil) na południowy wschód do wzmocnionego lądowiska u wybrzeży Baja California. Falcon 9 Booster B1063 ma wesprzeć misję – to już czwarty start w ogóle i pierwszy od czasu, gdy pomógł wystrzelić statek kosmiczny DART kierujący asteroidę NASA. W przestrzeni międzyplanetarnej W listopadzie 2021 r.

Następnie kolejny pocisk Falcon 9 Starlink 4-9 ma zostać wystrzelony tak szybko, jak to możliwe „przedpołudnie” EST w czwartek, 3 marca, w panelu LC-39A Centrum Kosmicznego im. Kennedy’ego. Mówi się, że Booster B1060 ma wspierać misję i stanie się pierwszym etapem SpaceX obsługującym jedenaście startów klasy orbitalnej, jeśli tak jest. Starlink 4-9 może być ostatnią misją platformy przez kilka tygodni, aby dać SpaceX wystarczająco dużo czasu na skierowanie nośnika/erekcji rakiety na start Axiom-1 30 marca, który wyśle ​​czterech specjalnych astronautów na Międzynarodową Stację Kosmiczną.

READ  Oto pierwsze zdjęcia JWST Saturna

Wreszcie, SpaceX planuje wystrzelić Starlink 4-10 NET we wtorek, 8 marca z kompleksu startowego 40 (LC-40) na stacji kosmicznej Cape Canaveral (CCSFS). SpaceX prawdopodobnie uruchomi co najmniej kolejną misję Starlink w przyszłym miesiącu, ale nie ustalono jeszcze dokładnej daty. Wreszcie, w tym Starlink 4-7 (3 lutego) i Starlink 4-8 ​​(21 lutego), SpaceX jest na dobrej drodze do uruchomienia co najmniej pięciu misji Starlink z rzędu, miejmy nadzieję, że umieści około 240 satelitów (~200 po Większość Starlink 4-7 przegrała z „burzą geomagnetyczną”) na orbitę za mniej niż pięć tygodni.

Falcon 9 B1063 jest prawie dzień przed czwartą premierą. (NASA/Bill Ingalls)
Falcon 9 B1060 mógł zostać wystrzelony po raz jedenasty w niecały tydzień. (SpacjaX)

Bardziej niż cokolwiek innego oznaką misji komercyjnych nie gotowych na muchy, SpaceX to rekord trwających misji Starlink – ustalony od lutego do kwietnia 2021 r. – to siedem startów. Technicznie rzecz biorąc, SpaceX zarządzało już 12 startami Starlink między lutym a marcem, z tylko jedną misją komercyjną – Crew-2 – oddzielającą grupę. Poza niespodziankami, na szczęście SpaceX prawdopodobnie nie osiągnie podobnej passy w 2022 roku.

Jest szansa, że ​​SpaceX wystrzeli w przyszłym miesiącu partię trzech satelitów O3B mPower dla SES. Jako minimum, SpaceX ma wystartować z trzema misjami Dragona w ciągu najbliższych dwóch miesięcy, zaczynając od Ax-1 NET 30 marca. The Crew Dragon ma wystrzelić kolejną ekipę Crew-4 dla NASA 15 kwietnia, a następnie 1 maja odbędzie się misja z zaopatrzeniem na stację kosmiczną Cargo Dragon 2 CRS-25. Wyłączając misje Starlink i oprócz trzech komercyjnych startów, które SpaceX zakończyło już w tym roku, jest aż 38 dodatkowych komercyjnych startów Falcona wstępnie zaplanowanych przed końcem 2022 roku.

SpaceX ma zamiar uruchomić swój trzeci Starlink z rzędu [webcast]


READ  Szybciej, niż można to wytłumaczyć: optyczne kryształy czasu mogą zrewolucjonizować optykę