3 marca, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

SpaceX kontynuuje marsz do 100 startów w ciągu jednego roku

SpaceX kontynuuje marsz do 100 startów w ciągu jednego roku

Późnym sobotnim wieczorem rakieta Falcon 9 wystartowała ze Space Launch Complex 40 na stacji kosmicznej Cape Canaveral wraz z 23 innymi satelitami Starlink dostarczonymi na orbitę.

Wystrzelenie odbyło się o godzinie 23:00 czasu wschodniego (04:00 UTC) w celu kontynuacji budowy powłoki Starlink Grupy 6, przy czym misja ta obejmuje Grupę 6-31.

Dwadzieścia trzy małe statki kosmiczne Starlink V2 zostały umieszczone na orbicie o nachyleniu 43 stopni, tak samo jak poprzednie misje Grupy 6. Satelity oddzieliły się od drugiego etapu nieco ponad godzinę po wystrzeleniu.

Była to 89. misja orbitalna w roku dla SpaceX, która planuje utrzymać się na dobrej drodze do osiągnięcia 100 startów w ciągu jednego roku, a ponieważ większość startów pochodziła z SLC-40, średni czas reakcji między startami był nieco krótszy. dni temu zespoły SpaceX pracują nad zwiększeniem możliwości, aby umożliwić szybki start od tyłu.

Patrząc w przyszłość na resztę miesiąca, obecnie na 14 grudnia zaplanowano pięć kolejnych startów SpaceX, w tym Falcon Heavy z LC-39A. Po 14 grudnia może pojawić się szansa na co najmniej osiem kolejnych startów, jeśli uda się utrzymać harmonogramy, jednak nie są one stałe i mogą wynikać z różnych opóźnień spowodowanych pogodą lub problemami technicznymi, z których kilka może zostać przesuniętych na nowy rok .

Wracając do startu, który miał miejsce w ten weekend, rakietą Falcon 9 przydzieloną do tej misji jest Booster 1078, która przeleciała już szósty raz. B1078 trwał nieco dłużej, ponieważ ostatni lot B1078 odbył się 78 dni wcześniej. Średni czas wyposażenia dopalaczy oscyluje wokół 45 dni, z pewnymi wyjątkami, takimi jak boczne rdzenie Falcona Heavy lub Falcony przydzielone do misji załogi.

READ  Aktywność wulkaniczna na Wenus – złym bliźniaku Ziemi – została ujawniona w danych Magellana NASA

B1078 pomyślnie wylądował na dronie „A Shortfall of Gravitas” około osiem i pół minuty po starcie i jak zwykle SpaceX podejmie próbę odzyskania owiewek ładunku do wykorzystania w innej misji.

W następnej kolejności SpaceX ma wystrzelić dwie rakiety Starlink, jedną z Florydy nie później niż 6 grudnia i jedną z Kalifornii nie później niż 8 grudnia, po czym nastąpi start Falcon Heavy, obecnie zaplanowany na 10 grudnia, z niewielkim opóźnieniem.

Pytania lub komentarze? Wyślij mi e-mail na adres [email protected] lub napisz do mnie na Twitterze @RDAnglePhoto.

SpaceX kontynuuje marsz do 100 startów w ciągu jednego roku