22 lipca, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

SpaceX Falcon 9 wystrzeliwuje 21 satelitów Starlink z Kalifornii – lot kosmiczny teraz

SpaceX Falcon 9 wystrzeliwuje 21 satelitów Starlink z Kalifornii – lot kosmiczny teraz

Zaktualizowano o 4:40 czasu wschodniego (08:40 UTC): Wystrzelono Falcona 9

Dziewięć silników Merlin 1D napędza Falcona 9, który wyniesie na orbitę 21 satelitów Starlink. Zdjęcie: SpaceX.

Rakieta SpaceX Falcon 9 z 21 satelitami Starlink wystartowała z bazy sił kosmicznych Vandenberg w Kalifornii o godzinie 1:23 czasu PT (4:23 czasu wschodniego, 08:23 UTC). Była to pierwsza z dwóch misji dostawczych Starlink zaplanowanych na sobotę.

Rakieta Falcon 9 wystartowała na południowo-wschodnią trajektorię po wystartowaniu z Space Launch Complex 4 East (SLC-4E). Była to 22. misja SpaceX z zachodniego wybrzeża w tym roku i w sumie 75. start orbitalny w 2023 r.

Dopalacz pierwszego stopnia odbywał swój 16. lot. Wcześniej wystrzelił misje Crew-1, Crew-2, SXM-8, CRS-23, IXPE, Transporter-4, Transporter-5, Globalstar FM15 i ISI EROS C-3, a także sześć lotów dostawczych Starlink. Po zakończeniu głównego pożaru, który trwał około dwóch i pół minuty, pierwszy etap wylądował na statku bezzałogowym „Of Course I Still Love You”, stacjonującym około 400 mil (644 km) na Pacyfiku u wybrzeży Baja Kalifornia.

Satelity 21 V2 Mini Starlink zostaną rozmieszczone nieco ponad godzinę po wystrzeleniu. Model V2 Mini jest znacznie większy od poprzednich satelitów V1.5. Wyposażone w ulepszone anteny i większe panele słoneczne, te statki kosmiczne nowej generacji mogą zapewnić czterokrotnie większą przepustowość niż poprzednie satelity. To 28. premiera V2 Mini od czasu premiery w lutym tego roku.

Satelity SpaceX Starlink V2 Mini zostały sfotografowane na początku tego roku w zakładzie przetwarzania ładunku na Przylądku Canaveral. Źródło: SpaceX

Wystrzelenie drugiej rakiety Falcon 9 zaplanowano na sobotę ze stacji sił kosmicznych Cape Canaveral na Florydzie. Start zaplanowano na 22:17 EDT (0217 UTC), na pokładzie którego znajdą się 23 satelity Starlinks, czyli największa liczba satelitów V2 Mini, jakie można wynieść w powietrze podczas jednej misji.

READ  Innowacyjny helikopter NASA odkrywa szczątki statku kosmicznego na Marsie — tylna okładka stożka wytrwałości