23 listopada, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

„Śmiertelna pułapka dla sił Kremla” – aktualizacja „Ukraina w stanie wojny” z 3 czerwca

Po tym, jak w weekend Rosja przeprowadziła fale ataków rakietowych i dronów na infrastrukturę energetyczną Ukrainy, operator sieci ogłosił codzienne ograniczenia w dostawie prądu, a największa w kraju firma energetyczna ograniczyła ilość energii potrzebnej każdej większej gminie.

W oświadczeniu Ukrenergo poinformowało, że od północy w poniedziałek w całym kraju zostaną wprowadzone ograniczenia zużycia energii elektrycznej dla odbiorców przemysłowych i krajowych. Wyjaśnił, że dostawy energii do obiektów infrastruktury krytycznej nie będą ograniczane.

W przypadku przekroczenia narzuconych limitów regionalne spółki dystrybucyjne mogą w razie potrzeby przywrócić harmonogramy godzinowych wyłączeń – dodała. DTEK, największa spółka energetyczna w kraju, próbowała oszacować, o ile zmniejszone są przeciętne potrzeby mieszkaniowe lub biznesowe.

„Maksymalne limity przyznane przez Ukrenergo wystarczą na pokrycie 80% potrzeb stolicy Ukrainy, 68% obwodu kijowskiego, 74% obwodu odeskiego i 84% obwodu donieckiego” – napisali w mediach społecznościowych rzecznicy DTEK. głoska bezdźwięczna. Głoska bezdźwięczna.

Rosyjskie rakiety trafiły w obiekty energetyczne w obwodach zaporoskim, dniepropietrowskim, donieckim, kirowogradzkim i iwanofrankowskim – powiedział w sobotę minister energetyki Herman Hałoszenko, a ukraiński państwowy regulator elektrowni wodnych Ukrahydroenergo poinformował, że rosyjskie ataki spowodowały poważne uszkodzenia sprzętu. W dwóch nieokreślonych HPP. DTEK stwierdziło, że rosyjskie strajki spowodowały poważne szkody w dwóch bliżej nieokreślonych elektrowniach cieplnych.


Inne interesujące tematy

Ukraińska „aplikacja ekologiczna” liczy rosyjski rachunek za szkody dla środowiska

Ukraina zaczęła śledzić szkody dla środowiska spowodowane wojną, gdy inwazja rozpoczęła się w 2022 r. Od tego czasu zidentyfikowano już 5000 incydentów, które uznaje za przestępstwa przeciwko środowisku.

Instytut Studiów nad Wojną (ISW) podał, że „ukraińscy urzędnicy zgłosili także uszkodzenia infrastruktury krytycznej i obiektów energetycznych w Charkowie, Lwowie, Winnicy, Odessie, Chersoniu i mieście Zaporoże”. Oprócz infrastruktury energetycznej ataki dotknęły także infrastrukturę cywilną i centra dziedzictwa kulturowego.

Reuters podał, że takie rosyjskie naloty spowodowały szkody w ukraińskim sektorze energetycznym o wartości ponad 1 miliarda dolarów, powodując utratę 8 000 megawatogodzin mocy wytwórczych energii.

Hałoszenko powiedział na posiedzeniu parlamentu, że Ukraina prowadzi obecnie rozmowy z Unią Europejską w sprawie zwiększenia ilości energii, jaką kraj może z niej importować. Obecnie Ukraina może jednorazowo importować z UE nie więcej niż 1700 MWh energii elektrycznej.

Film pokazuje rosyjskie poniżanie ukraińskich więźniów

Komisarz ds. Praw Człowieka w ukraińskim parlamencie Dmytro Lubinets ostrzegł Organizację Narodów Zjednoczonych i Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża o nowych naruszeniach wobec ukraińskich jeńców wojennych, stanowiących naruszenie Konwencji Genewskiej.

„Film przedstawiający rosyjskich żołnierzy znęcających się nad ukraińskimi jeńcami wojennymi staje się wirusowy w Internecie” – napisał Łobinets. „Wstępne doniesienia wskazują, że miało to miejsce na froncie charkowskim, gdzie Rosjanie próbują przeprowadzić działania ofensywne. Na nagraniu widać pobicia, obelgi, groźby i imitację strzelania. Szkoda, że ​​takie traktowanie ukraińskich jeńców wojennych nie jest wyjątek, ale zwykła taktyka okupantów.

Wysłałem oficjalne pisma do Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża i Organizacji Narodów Zjednoczonych dokumentujące przypadki naruszeń. „Będzie to kolejny dodatek do bazy dowodowej przyszłego sądu przeciwko przestępcom” – dodał Lubinets.

Udane ataki Kijowa na obronę powietrzną na Krymie mogą wskazywać, że następne będą misje F-16, twierdzi brytyjski analityk

W opublikowanym dzisiaj w niedzielę artykule zatytułowanym „Na Półwyspie Krymskim Ukraina przewyższa Rosję”. „Ekonomista” napisał Półwysep zaanektowany przez Rosję w 2014 roku stał się „śmiertelną pułapką dla sił Kremla”.

Ukraina zademonstrowała już zdolność dostarczonych przez Wielką Brytanię i Francję rakiet manewrujących Storm Shadow i Scalp oraz sprytnie zaprojektowanych, domowej roboty dronów morskich do uderzania w rosyjskie okręty wojenne, zwłaszcza większe jednostki. Robocha Statki desantowe używane jako transport wojskowy, z których większość została zniszczona. Ukraińskie drony i rakiety mogły zneutralizować nawet połowę wcześniej ogromnej Floty Czarnomorskiej.

„Ale teraz Ukraina używa śmiercionośnej kombinacji ATACMS i coraz bardziej wyrafinowanych dronów, aby systematycznie osłabiać rosyjską obronę powietrzną na Krymie, uderzać w bazy lotnicze, z których wylatują rosyjskie myśliwce przechwytujące, oraz uderzać w ważne cele logistyczne i gospodarcze. [British strategist] Sir Lawrence’a [Freedman] Mówi, że skupienie się na uszkodzeniu rosyjskiej sieci obrony powietrznej może również stanowić część przygotowań do rychłego przybycia z Europy pierwszych partii myśliwców F-16.

Magazyn zacytował generałów, którzy mówili, że rosyjskie siły i aktywa na półwyspie „nie mają gdzie się ukryć”, ponieważ inwigilacja śledzi każdy ich ruch, a most Kerczeński jest „skazany na porażkę”, ponieważ siły ukraińskie zniszczą go, gdy nadejdzie czas. Prawidłowy.

Tymczasem amerykański magazyn internetowy Business Insider opublikował w weekend artykuł wideo opisujący, jak udane ataki Ukrainy na Flotę Czarnomorską „przekształciły współczesne metody wojenne”:

Podczas gdy Belgia ogranicza wykorzystanie przez Ukrainę podarowanych F-16, Holandia daje jej carte blanche.

Jeden po drugim zachodni sojusznicy, którzy wcześniej ograniczali użycie rakiet przekazanych Kijówowi przeciwko celom w granicach Ukrainy, ostatnio złagodzili te ograniczenia; Ostatnio Niemcy i Stany Zjednoczone.

Teraz pojawia się pytanie: co z nadchodzącymi wielozadaniowymi myśliwcami F-16? Już samo to pytanie spowodowałoby pewne komplikacje w planowaniu wojskowym Kijowa.

Premier Belgii Alexander De Croo określił w zeszłym tygodniu, że pomoc wojskowa jego kraju może zostać wykorzystana jedynie przez siły zbrojne na terytorium Ukrainy, w tym długo oczekiwany samolot F-16.

De Croo powiedział na konferencji prasowej: „Wszystko, co przewidziano w umowie, sprzęt wojskowy i materiały wojskowe, musi zostać użyte przez siły zbrojne na terytorium Ukrainy. Podpisaliśmy taką umowę”. Wspólna konferencja prasowa Razem z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim.

(Analitycy ISW zauważyli w weekend, że „z oświadczenia De Croo nie jest jasne, czy Belgia pozwoli Ukrainie używać dostarczonych przez Belgię samolotów F-16 do przeprowadzania ataków na terytorium Rosji z ukraińskiej przestrzeni powietrznej”).

Z drugiej strony holenderscy urzędnicy nie wyrazili takich ograniczeń. Holenderska minister obrony Kajsa Ollongren powiedziała w piątek, że administracja jej kraju nie nałożyła żadnych ograniczeń na użytkowanie przez Ukrainę dostarczonych samolotów F-16 i że Ukraina może ich używać „nad terytorium Rosji lub na terytorium Rosji”, o ile Ukraina będzie przestrzegać art. Karta Narodów Zjednoczonych i prawo międzynarodowe. Prawo humanitarne.

ISW zauważyła: „Artykuł 51 Karty Narodów Zjednoczonych wyraźnie stwierdza, że ​​„żadne postanowienie niniejszej Karty nie będzie naruszać nieodłącznego prawa do indywidualnej lub zbiorowej samoobrony w przypadku zbrojnej napaści na” państwo członkowskie ONZ – przypomnienie, że ukraińskie strajki na terytorium Rosji w kontekście rosyjskiej inwazji stanowi część nieodłącznego prawa Ukrainy do samoobrony.

„Utrzymujące się różnice w polityce rządów zachodnich dotyczące F-16 będą wymagały od Ukrainy śledzenia, jakich samolotów ukraińskie siły zbrojne mogą, a jakich nie mogą używać do przeprowadzania określonych ataków, co komplikuje zdolność Ukrainy do planowania i przeprowadzania operacji lotniczych przy użyciu F-16”.

Johna Morettiego