16 lipca, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Sekret odpadów Polski: Europa igra z ogniem

Sekret odpadów Polski: Europa igra z ogniem

Wysłany dnia: Zmieniono:

Kiedy w 2017 roku Chiny nagle ogłosiły, że nie przyjmą odpadów z zagranicy, Polska szybko stała się nowym wysypiskiem śmieci europejskich. Zespół Down to Earth przygląda się nielegalnemu handlowi, które jest bardziej dochodowe niż narkotyki.

Gdy sytuacja – i śmieci Francji, Niemiec i Wielkiej Brytanii – wymknęła się spod kontroli, polskie władze cofnęły wszelkie zezwolenia na import odpadów i utrudniły ubieganie się o nowe.

W tym odcinku Down to Earth odkrywa, że ​​nielegalny handel nadal działa w bardziej rozsądny sposób. Do początku 2020 r. w całym kraju istniało prawie 2000 nielegalnych magazynów. W tym samym roku miało miejsce 111 pożarów, czasem wielokrotnie w tym samym miejscu.

Bez odpowiednich urządzeń do sprzątania dużych ilości śmieci, miejsca są często celowo podpalane, zwykle w weekendy, kiedy nikogo nie ma w pobliżu. Jest to tani sposób na pozbycie się odpadów i katastrofa dla jakości powietrza i zanieczyszczenia gleby.

Bardziej opłacalne niż narkotyki

Nielegalny transport odpadów jest opłacalny nie tylko dla działających w Polsce. Niemieckie firmy mogą zmniejszyć o połowę swoje koszty, wysyłając śmieci za granicę. Nieczęsto sprawdzają, gdzie trafiają śmieci, wolą być ślepi. Tymczasem Niemcy mogą nadal twierdzić, że europejscy mistrzowie dokonują recyklingu.

READ  Polscy prawodawcy muszą zdecydować o Sądzie Najwyższym i kontrowersyjnych ustawach związanych z uderzaniem w opozycję