22 lipca, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Śmierć kobiety w ciąży wywołała kontrowersje wokół zakazu aborcji w Polsce

Śmierć kobiety w ciąży wywołała kontrowersje wokół zakazu aborcji w Polsce

WARSZAWA, 5 listopada (Reuters) – Śmierć Polki, która wywołała kontrowersje wokół aborcji w jednym z najbardziej pobożnych krajów katolickich w Europie, po raz kolejny wywołała debatę, a aktywiści twierdzą, że mogłaby nadal żyć, gdyby aborcja nie została prawie zakazana.

W styczniu tego roku na ulicach protestowały dziesiątki tysięcy Polaków, a od października 2020 roku Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przerwanie ciąży z wadą wrodzoną jest niezgodne z konstytucją, eliminując przypadek często wykorzystywany do legalnej aborcji.

Isabella, 30-letnia kobieta w 22. tygodniu ciąży, zmarła z powodu wstrząsu septycznego, gdy lekarze czekali, aż lekarze przestaną bić jej nienarodzone dziecko. Aktywiści twierdzą, że Isabella była pierwszą kobietą, która zmarła w wyniku wyroku.

Rząd twierdzi, że werdykt nie był przyczyną jego śmierci, ale winą lekarzy.

We wrześniu Isabella została przewieziona do szpitala z pękniętą wodą, jak powiedziała jej rodzina. Skany wcześniej wykazały kilka wad płodu.

„Dziecko waży 485 gramów. Dzięki ustawie o aborcji powinnam była spać. I nic nie mogą zrobić. Poczekają, aż umrze lub coś się zacznie, w przeciwnym razie mogę spodziewać się sepsy” – powiedziała mamie Isabella w sms-ie. prywatna transmisja TVN24.

Kiedy badanie wykazało, że płód jest martwy, lekarze w szpitalu pszczyńskim w południowej Polsce postanowili wykonać cesarskie cięcie. Adwokat rodziny Jolanda Butchowska powiedziała, że ​​serce Isabelli zatrzymało się w drodze na salę operacyjną i zmarła pomimo próby reanimacji.

„Nie mogłam w to uwierzyć, myślałam, że to nieprawda” – powiedziała TVN24 mama Izabeli, Barbara. – Jak mogło się jej coś takiego przytrafić w szpitalu? W każdym razie poszła tam po pomoc.

Budzowska wszczęła powództwo przeciwko leczeniu otrzymanemu przez Izabelę, oskarżając ją o znęcanie się nad lekarzami, ale również nazwała śmierć „konsekwencją wyroku”.

Szpital Powiatowy w Pszczynie poinformował w oświadczeniu na swojej stronie internetowej, że podziela ból wszystkich poszkodowanych w wyniku śmierci Izabeli, a zwłaszcza jej rodziny.

READ  Bliższe spojrzenie na estoński CIT w Polsce

„Musimy podkreślić, że wszelkie decyzje medyczne podejmowane są z uwzględnieniem obowiązujących w Polsce zasad prawnych i norm postępowania” – powiedział szpital.

W piątek szpital poinformował, że zawiesił dwóch lekarzy, którzy pełnili służbę w chwili śmierci.

Naczelna Izba Lekarska, która reprezentuje polskich lekarzy, stwierdziła, że ​​nie może od razu komentować.

Jeszcze nie jeden

Kiedy sprawa znalazła się na forum publicznym w wyniku tweeta Budzowskiej, w mediach społecznościowych rozprzestrzenił się hashtag #anijednejwiecej, czyli „nic więcej”, podchwycony przez protestujących domagających się zmiany prawa.

Jednak rządzące w Polsce Prawo i Sprawiedliwość (PiS) odrzuca orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego w sprawie śmierci Izabeli, twierdząc, że to wina lekarzy.

„Jeśli chodzi o życie i zdrowie matki… jeśli jest zagrożone, aborcja jest możliwa i wyrok niczego nie zmieni” – powiedział w piątek premier Mateusz Morawiecki.

Ustawodawca PiS Bartłomiej Wróblewski powiedział Reuterowi, że sprawa nie powinna być wykorzystywana jako „instrument do ograniczania prawa do życia i zabijania dzieci chorych lub niepełnosprawnych”.

Jednak aktywiści twierdzą, że orzeczenie sprawiło, że lekarze boją się przerwać ciążę, nawet gdy życie matki jest zagrożone.

– Sprawa Isabelli wyraźnie pokazuje, że orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego odbiło się na lekarzach – powiedziała Reuterowi Urszula Grycuk z Federacji Kobiet i Planowania Rodziny.

„Nawet jeden warunek, którego nie należy kwestionować – życie i zdrowie matki – nie zawsze jest rozpoznawany przez lekarzy, ponieważ się ich boją”.

W Irlandii 31-letnia Savita Halappanavar zmarła po tym, jak odmówiono jej zwolnienia w 2012 roku, co wywołało ogólnokrajowy wybuch żalu, okrzyknięty przez wielu katalizatorem liberalizacji prawa aborcyjnego.

Putshovska powiedziała Reuterowi, że w Polsce toczy się debata podobna do tej w Irlandii.

„Rodzina Isabelli i ja osobiście wierzymy, że ta sprawa doprowadzi do zmiany prawa w Polsce” – powiedział.

READ  Wyniki Krajowego Finału Eurowizji 2022 "Tu bije serce Europy!"

Polski prezydent zaproponował w ubiegłym roku zmianę prawa, aby umożliwić aborcję w przypadkach, gdy płód nie jest możliwy. Parlament, w którym dominuje Prawo i Sprawiedliwość, nie przeprowadził jeszcze debaty nad ustawą.

Raport Anny Vladorsak-Chemchuk i Cocker Bemble; Dodatkowe oświadczenie Anny Gopher; Napisane przez Alana Charlisha; Montaż – Giles Elcut

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.