22 kwietnia, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Skrajnie prawicowa władza patrzy na króla, gdy Polska przygotowuje się do głosowania

Skrajnie prawicowa władza patrzy na króla, gdy Polska przygotowuje się do głosowania

Polska przygotowuje się do niedzielnych wyborów, które mogą zwiększyć napięcia z Unią Europejską i sąsiednią Ukrainą, ponieważ rządzący populiści ubiegają się o trzecią z rzędu kadencję przeciwko liberalnej opozycji kierowanej przez byłego szefa UE Donalda Tuska.

Choć we wszystkich sondażach na pierwszym miejscu znajduje się rządzący populista Prawo i Sprawiedliwość (PiS), jest mało prawdopodobne, aby partia ta uzyskała ogólną większość.

Jej partnerem mogłaby być skrajnie prawicowa Partia Koalicji, która wzywa do zaprzestania pomocy Ukrainie.

Sondaż przeprowadzony w tym tygodniu przez Fundację Ibris w dniach 9–10 października pokazał, że PiS i Sojusz mają niewielką większość w 460-osobowym parlamencie Polski.

Jednak inny sondaż przeprowadzony w tym tygodniu przez tę samą organizację pokazał, że obu partiom znacznie brakuje większości.

Reklama — przewiń, aby kontynuować

Zamiast tego pokazało, że drugorzędny Sojusz Obywatelski, liberalna opozycja kierowana przez byłego prezydenta UE i byłego premiera Donalda Tuska, może stworzyć większość z dwiema mniejszymi partiami, Trzecią Drogą i Lewicą.

„PiS nie utworzy kolejnego rządu w Polsce” – powiedział Wojciech Przybylski, analityk polityczny w grupie Visegrad Insight, dając do zrozumienia, że ​​koalicja PiS-Konfederacja jest mało prawdopodobna.

„Partie opozycyjne mają teraz większe szanse na utworzenie kolejnego rządu koalicyjnego”.

Reklama — przewiń, aby kontynuować

Zwolennicy PiS twierdzą, że zwycięstwo pozwoli mu zrealizować wizję silnej, suwerennej Polski opartej na tradycyjnych wartościach, w tym na przestrzeganiu zakazu aborcji.

Niektórzy zwolennicy są bardziej urażeni.

„Nie jest lepiej” – powiedział Eugenius Kristen, 71-letni drobny rolnik z Gatsiso, który w ostatnich wyborach w 2019 r. głosował na PiS 89 proc.

Reklama — przewiń, aby kontynuować

Zapytany o problemy gospodarcze, z jakimi boryka się Polska w ostatnich latach, odpowiedział: „Rząd stara się, jak może”.

Kampania charakteryzuje się dużą polaryzacją i podziałami, charakteryzującymi się osobistymi atakami partii rządzącej na Tuska, zarzucając mu działanie w interesie Niemiec, Rosji i Unii Europejskiej.

READ  Polska bada możliwości inwestycyjne w Haryana

Partia rządząca zaostrzyła swoją antyimigrancką retorykę, a premier Mateusz Morawiecki stwierdził w czwartek, że polskie rodziny należy chronić przed nielegalnymi imigrantami, którzy „nie mają szacunku dla naszej kultury”.

Reklama — przewiń, aby kontynuować

Opozycja twierdzi, że zwycięstwo PiS może doprowadzić do wzrostu napięć z UE i oskarża rząd o planowanie „polexitu” – wyjścia z bloku.

Wielu zwolenników opozycji i organizacji pozarządowych ostrzega, że ​​trzecia kadencja władzy może jeszcze bardziej podważyć wolności demokratyczne, takie jak praworządność i prawa mediów.

„Najwyższy czas wrócić do normalności, do praworządności, do wyboru i wolności słowa” – powiedziała Monika Bieleszczyńska, 43-letnia urzędniczka, podczas ogromnego wiecu opozycji w tym miesiącu.

Były to „najważniejsze wybory” od pierwszego postkomunistycznego referendum w 1989 r., stwierdziła Dorota Dakowska, profesor nauk politycznych w Sciences Po Aix w południowej Francji.

Reklama — przewiń, aby kontynuować

„Zabawa to przyszłość demokracji w Polsce i przyszłość Polski jako demokracji i praworządności” – powiedział.

Ukraina również z uwagą obserwuje, jak każdy polski rząd, w skład którego wchodzi federacja, mógłby odepchnąć Warszawę od silnie proukraińskiego trendu.

Polska jest wiodącym cheerleaderem Ukrainy w UE i NATO, przyjęła milion ukraińskich uchodźców, ale wśród wielu Polaków narasta zmęczenie.

Niedawno rząd pokłócił się z Ukrainą w sprawie zakazu importu zbóż mającego na celu ochronę polskich rolników.

Marcin Zaborowski, ekspert think tanku Globsec, powiedział, że partia rządząca przyjęła zimne stanowisko wobec Ukrainy ze względu na głosy nacjonalistów.

„Po wyborach może być już za późno na odwrócenie tej sytuacji, bo szkody zostaną wyrządzone” – powiedział Zaborowski.