3 marca, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Shell przeprasza za kupowanie rosyjskiej ropy i zapowiada jej stopniowe wycofywanie się

Shell przeprasza za kupowanie rosyjskiej ropy i zapowiada jej stopniowe wycofywanie się

Logo Shell jest wyświetlane przed stacją benzynową Shell 30 lipca 2020 r. w San Rafael w Kalifornii. Royal Dutch Shell odnotował skorygowany zysk za drugi kwartał w wysokości 638 mln USD w porównaniu z zyskiem netto w wysokości 3,5 mld USD rok wcześniej.

Justin Sullivan | Obrazy Getty

olej pionierski muszle We wtorek przeprosił za zakup mocno przecenionych ładunków rosyjskiej ropy i ogłosił wycofanie się z zaangażowania we wszystkie rosyjskie węglowodory.

„Natychmiastowym pierwszym krokiem będzie zaprzestanie wszelkich spotowych zakupów rosyjskiej ropy naftowej. Zamknie również stacje paliw i operacje paliw do silników odrzutowych i smarów w Rosji”. Powiedziała w oświadczeniu.

W piątek Shell kupił z Rosji 100 000 ton ropy Ural. Podobno zakupiony ze standardową zniżkągdzie wiele firm unika rosyjskiej ropy z powodu Niesprowokowana inwazja Moskwy na sąsiada. Zakup nie naruszył żadnych zachodnich sankcji.

Zakup firmy spotkał się z ostrą krytyką, m.in. ze strony ministra spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kuleby, który wezwał Firmy do zerwania wszelkich powiązań handlowych z Rosją.

Ben van Beurden, dyrektor generalny Shella, powiedział we wtorek, że firma „jest bardzo świadoma, że ​​nasza decyzja z zeszłego tygodnia o zakupie ładunku rosyjskiej ropy naftowej do rafinacji na produkty takie jak benzyna i olej napędowy – pomimo zapewnienia bezpieczeństwa dostaw była na czołówce naszego myślenia – nie było.” Właściwa osoba i przepraszamy.”

W zeszłym tygodniu w rozmowie z CNBC Kuleba przypuścił zjadliwy atak na firmy, które nadal prowadzą interesy z Rosją, twierdząc, że niektóre z głównych firm naftowych mogą znaleźć się po złej stronie historii.

„Świat odpowiednio ich osądzi. Historia będzie ich odpowiednio osądzać” – powiedział Hadley Gamble z CNBC.

Shell już zapowiedział, że zamierza wyjść z joint venture z rosyjskim gigantem gazowym Gazprom i jej podmiotami powiązanymi, aw weekend ogłosił, że przeznaczy zyski z dyskontowanej rosyjskiej ropy na fundusz przeznaczony na pomoc humanitarną dla Ukrainy.

READ  Sytuacja zakładników kończy się w Apple Store Amsterdam | aktualności | DW

Van Beurden dodał we wtorek, że wyzwania społeczne wywołane wojną rosyjsko-ukraińską „podkreślają dylemat między wywieraniem nacisku na rosyjski rząd w sprawie jego okrucieństw na Ukrainie a zapewnieniem stabilnych i bezpiecznych dostaw energii w całej Europie”.

„Ostatecznie to do rządów należy decyzja, jakie bardzo trudne kompromisy należy dokonać podczas wojny na Ukrainie. Będziemy nadal współpracować z nimi, aby pomóc w zarządzaniu potencjalnym wpływem na bezpieczeństwo dostaw energii, szczególnie w Europie „. on dodał.