23 listopada, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Senatorowie amerykańscy wezwali Departament Sprawiedliwości i Federalną Komisję Handlu do zbadania odmowy F1 dołączenia do Andretti Global

Sześciu amerykańskich senatorów wezwało Departament Sprawiedliwości i Federalną Komisję Handlu do zbadania decyzji kierownictwa Formuły 1 o odrzuceniu oferty Andrettiego dotyczącej dołączenia do sieci w 2025 lub 2026 roku.

Jak wynika z otrzymanej kopii pisma SportowiecDwupartyjna grupa senatorów zasugerowała: „Możliwe jest, że taka odmowa zawarcia transakcji – zwłaszcza jeśli zostanie zorganizowana w drodze masowego bojkotu – może naruszyć amerykańskie przepisy antymonopolowe”.

10 zespołów nie ma nic do powiedzenia, ale wielokrotnie wyrażało obawy dotyczące potencjalnych konsekwencji rozbudowy sieci.

List ten został wysłany do Liny Khan, przewodniczącej Federalnej Komisji Handlu, i Jonathana Kantera, zastępcy prokuratora generalnego w Wydziale Antymonopolowym Departamentu Sprawiedliwości. Wśród wpływowych senatorów, którzy podpisali list, jest senator Amy Klobuchar (ze stanu Minnesota), przewodnicząca Podkomisji Sądownictwa ds. Antymonopolowych. Pismo nadeszło po tym, jak Komisja Sądownictwa Izby Reprezentantów rozpoczęła dochodzenie w tej samej sprawie.

Przewodniczący komisji Jim Jordan (R-Ohio), przewodniczący komisji, napisał 7 maja list do prezesa i dyrektora generalnego Liberty Media Grega Maffei i dyrektora generalnego F1 Stefano Domenicali, prosząc o liczne dokumenty i komunikaty, a także o powołanie „grupy zadaniowej”. „Level Media Briefing” w sprawie decyzji FOM o odrzuceniu oferty Andrettiego.

Rzecznik F1 odmówił komentarza w tej sprawie.

Sednem tej bieżącej sytuacji jest to, czy FOM dopuścił się zachowań antykonkurencyjnych. Jak stwierdzono w piśmie senatorów, kompetencje FIA ​​skupiają się na zaletach technicznych i sportowych, a jesienią ubiegłego roku organ zarządzający zatwierdził ofertę Andrettiego. W związku z tym decyzja padł na FOM, posiadacza praw komercyjnych.

Odrzucili ofertę z kilku powodów, ale pozostawili otwarte drzwi do możliwości udziału zespołu w przyszłości.

Jednym ze znaków zapytania wokół tego procesu jest koncepcja wartości dodanej. F1 stwierdziła, że ​​jej badania wykazały, że „F1 wniesie wartość do marki Andretti, a nie odwrotnie” oraz że „nie była w stanie zidentyfikować żadnego oczekiwanego istotnego pozytywnego wpływu na wyniki finansowe CRH”.

W oświadczeniu dodano: „Na podstawie obecnego wniosku nie wierzymy, że wnioskodawca wykazał, że wniesie wartość dodaną do turnieju. Dochodzimy do wniosku, że zgłoszenie wnioskodawcy do udziału w turnieju nie powinno zostać przyjęte.

Aspekt wartości dodanej jest czymś, co senatorowie omówili w swoim piśmie, szczegółowo opisując inwestycje F1 w rozwój amerykańskiej bazy fanów. Podkreślili wzrost oglądalności i wzrost do trzech wyścigów.

„Nawet pojedyncze zespoły, takie jak Red Bull, zabiegają o względy amerykańskich fanów, organizując wydarzenia w amerykańskich miastach, „aby poznać z bliska cud inżynierii Formuły 1, która gromadzi fanów Formuły 1”. Istnieje wyraźna zachęta finansowa do dodania zespół amerykański do składu Fl i istnieje powód, aby uniemożliwić zespołowi Andretti-Cadillac, chyba że FOM spróbuje odizolować swoich obecnych partnerów od konkurencji.

Zaangażowanie FTC lub Departamentu Sprawiedliwości znacząco zaostrzyłoby obecną sytuację, ponieważ oba podmioty mogłyby egzekwować prawo antymonopolowe.

Senatorowie zakończyli swój list informacją, że mają „poważne obawy, że odrzucenie zespołu Andretti-Cadillac wynikało z chęci wykluczenia zawodnika z toru wyścigowego, możliwości marketingowych oraz prestiżu, jaki rywalizacja w Formule 1 dałaby konkurencyjny producent samochodów.” Sprzedawać samochody na całym świecie.

Wymagana lektura

(Zdjęcie: Gary Mock/IndyStar/USA Today)