14 listopada, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Senat RP potwierdza nowego rzecznika po długim okresie – WHIO TV 7 i WHIO Radio

WARSZAWA, Polska – (AP) – W środę Senat RP zatwierdził prawnika ds. praw człowieka jako kolejnego rzecznika praw obywatelskich w kraju, kończąc miesiące politycznego przeciągania liny o kluczowe stanowisko.

Gdy prawicowa partia rządząca odrzuciła swoje sprzeciwy, senatorowie powszechnie uznali Markina Vayseka za kolejnego komisarza ds. praw człowieka w kraju – niezależną rolę, którą konserwatywny rząd chce kontrolować.

Parlamentarzyści niższej izby podzielonego parlamentu opowiedzieli się za powołaniem Wiska w szóstym referendum na początku tego miesiąca, co spowodowało wielomiesięczny rozdźwięk między partią rządzącą a opozycją w tej sprawie.

Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich jest niezależnym organem, który chroni prawa obywatelskie jednostek, reprezentuje je w konfliktach z urzędnikami państwowymi i ma prawo do unieważnienia niektórych decyzji państwowych. .

Potwierdzenie przez Senat nastąpiło po wycofaniu przez rządzącą partię Prawa i Sprawiedliwości zastrzeżenia do Wiaska. Pozostali czterej kandydaci zostali odrzuceni, z których jeden dwukrotnie.

39-letni Vyasek jest kierownikiem katedry praw człowieka na Uniwersytecie Warszawskim. Pokonuje Adama Botnera, który był wpływowy w poruszaniu problemów z rządem i starał się zapobiec niektórym z jego konsekwencji.

Termin prawny Botnera wygasł we wrześniu, ale kontynuował, ponieważ żaden spadkobierca nie został wymieniony. Orzeczenie polskiego Trybunału Konstytucyjnego, który ma wielu zwolenników rządu, zakończył w zeszłym tygodniu tymczasowy status Botnera.

W swoim pierwszym oświadczeniu po aprobacie Senatu Wiasek określił siebie jako osobę „niezależną”, która chce rozwiązać konflikty kraju z UE. . Polska przystąpiła do Unii Europejskiej w 2004 roku.

Powiedział, że poparł niedawne orzeczenie Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości w Polsce o natychmiastowym zawieszeniu działania nowego organu oskarżonego o regulowanie sędziów i prawników. . Krytycy w UE i w Polsce skrytykowali izbę dyscyplinarną polskiego Sądu Najwyższego za podważanie niezawisłości sędziów, ponieważ wiele rozpatrywanych tam spraw dotyczy sędziów krytykujących rząd. .

„Mam nadzieję, że izba dyscyplinarna zawiesi swoją działalność. Wkrótce zastosujemy się do orzeczenia UE” – powiedział.

Ale podkreślił też, że konstytucja Polski jest najwyższym prawem kraju. Oczekuje się, że Trybunał Konstytucyjny orzeka w przyszłym miesiącu, czy konstytucja przyznaje pierwszeństwo traktatom UE.

_____

Historia została poprawiona, aby powiedzieć, że Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego nie jest parlamentem dla sędziów.