WARSZAWA, Polska – (AP) – W środę Senat RP zatwierdził prawnika ds. praw człowieka jako kolejnego rzecznika praw obywatelskich w kraju, kończąc miesiące politycznego przeciągania liny o kluczowe stanowisko.
Gdy prawicowa partia rządząca odrzuciła swoje sprzeciwy, senatorowie powszechnie uznali Markina Vayseka za kolejnego komisarza ds. praw człowieka w kraju – niezależną rolę, którą konserwatywny rząd chce kontrolować.
Parlamentarzyści niższej izby podzielonego parlamentu opowiedzieli się za powołaniem Wiska w szóstym referendum na początku tego miesiąca, co spowodowało wielomiesięczny rozdźwięk między partią rządzącą a opozycją w tej sprawie.
Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich jest niezależnym organem, który chroni prawa obywatelskie jednostek, reprezentuje je w konfliktach z urzędnikami państwowymi i ma prawo do unieważnienia niektórych decyzji państwowych. .
Potwierdzenie przez Senat nastąpiło po wycofaniu przez rządzącą partię Prawa i Sprawiedliwości zastrzeżenia do Wiaska. Pozostali czterej kandydaci zostali odrzuceni, z których jeden dwukrotnie.
39-letni Vyasek jest kierownikiem katedry praw człowieka na Uniwersytecie Warszawskim. Pokonuje Adama Botnera, który był wpływowy w poruszaniu problemów z rządem i starał się zapobiec niektórym z jego konsekwencji.
Termin prawny Botnera wygasł we wrześniu, ale kontynuował, ponieważ żaden spadkobierca nie został wymieniony. Orzeczenie polskiego Trybunału Konstytucyjnego, który ma wielu zwolenników rządu, zakończył w zeszłym tygodniu tymczasowy status Botnera.
W swoim pierwszym oświadczeniu po aprobacie Senatu Wiasek określił siebie jako osobę „niezależną”, która chce rozwiązać konflikty kraju z UE. . Polska przystąpiła do Unii Europejskiej w 2004 roku.
Powiedział, że poparł niedawne orzeczenie Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości w Polsce o natychmiastowym zawieszeniu działania nowego organu oskarżonego o regulowanie sędziów i prawników. . Krytycy w UE i w Polsce skrytykowali izbę dyscyplinarną polskiego Sądu Najwyższego za podważanie niezawisłości sędziów, ponieważ wiele rozpatrywanych tam spraw dotyczy sędziów krytykujących rząd. .
„Mam nadzieję, że izba dyscyplinarna zawiesi swoją działalność. Wkrótce zastosujemy się do orzeczenia UE” – powiedział.
Ale podkreślił też, że konstytucja Polski jest najwyższym prawem kraju. Oczekuje się, że Trybunał Konstytucyjny orzeka w przyszłym miesiącu, czy konstytucja przyznaje pierwszeństwo traktatom UE.
_____
Historia została poprawiona, aby powiedzieć, że Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego nie jest parlamentem dla sędziów.
Prawa autorskie 2021 Associated Press. Wszelkie prawa zastrzeżone. Ten materiał nie może być publikowany, transmitowany, przerabiany ani redystrybuowany bez zezwolenia.
„Muzyk. Miłośnik kawy. Oddany badacz jedzenia. Webman. Namiętny guru internetu”.
More Stories
Wpływ siły wyższej na małe i średnie przedsiębiorstwa w Polsce na przykładzie pandemii Covid-19: wnioski na przyszłość
W 2025 roku Polska zwiększy wydatki na obronność do rekordowego poziomu
„Zmiana zasad gry”: Lockheed przedstawia pierwszy polski F-35