13 czerwca, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Sekretarz Obrony odwiedza polski sojusz, Rosja nadal prowokuje na Ukrainie> Departament Obrony USA> Wiadomości Departamentu Obrony

Sekretarz Obrony Lloyd J. Austin III podróżuje do krajów sojuszniczych w Warszawie, a następnie spotyka się z wojskami amerykańskimi i polskimi działającymi u boku bazy lotniczej Powitz.

Austin i polski minister obrony Mariusz Błaszcz wystąpili na konferencji prasowej. Obaj twierdzą, że prezydent Rosji Władimir Putin się myli. „Niechęć pana Putina do chodzenia jest bardzo silna NATO U jego boku to właśnie widzi ”.

Jeszcze tego samego dnia Austin spotka się z prezydentem Polski Andrzejem Dudą.

Polska jest „modelowym sojusznikiem NATO” – powiedział wysoki rangą funkcjonariusz ds. bezpieczeństwa, który podróżował z Austinem. Kraj modernizuje swoje siły, a w ramach tego Austin ogłosił, że Stany Zjednoczone sprzedadzą Polsce 250 czołgów M1A2 Abrams.

Austin zauważył, że polscy żołnierze walczyli u boku sił amerykańskich zarówno w Iraku, jak i Afganistanie. „Dzisiaj nasz związek nie może być silny” – powiedział.

Polska nadal dostarcza ponad 4000 stałego, rotacyjnego amerykańskiego personelu wojskowego – jest to czwarta co do wielkości koncentracja wojsk amerykańskich w Europie. „Oczywiście, biorąc pod uwagę skoncentrowane wojska rosyjskie w pobliżu Ukrainy, pochwalamy Polskę za dodatkowe 4700 żołnierzy amerykańskich gotowych do reagowania na zbiegi okoliczności” – powiedział sekretarz generalny.

Sekretarz powiedział, że siły amerykańskie będą ściśle współpracować z personelem Departamentu Stanu USA i polskimi urzędnikami, jeśli zajdzie taka potrzeba, aby pomóc Amerykanom w opuszczeniu Ukrainy.

Poza obecną sytuacją Stany Zjednoczone i Polska są wiernymi partnerami w rozwijaniu zdolności obronnych Polski. Oprócz czołgów Abrams, Austin powiedział: „Polska zdecydowała się na zakup myśliwców F-35, baterii przeciwlotniczych Patriot i systemów rakietowych o dużej mocy”. Systemy te zapewniają, że siły amerykańskie i polskie mogą działać przeciwko sobie.

Austin pochwalił Polskę za dalsze realizowanie przez NATO celu wydatków i inwestycji w bezpieczeństwo. Polska wydaje na obronę co najmniej 2 proc. PKB, a ponad 20 proc. na modernizację. W ciągu jednego pokolenia Polska ewoluowała z armii sowieckiej w nowoczesną, zintegrowaną broń, siłę napędową.

READ  Polski bankier centralny Kodecki mówi, że w tym roku nie ma miejsca na obniżki stóp procentowych

Polska jest liderem wiodących państw współpracujących z republikami bałtyckimi w celu poprawy gotowości i ochrony wschodnich sojuszników, powiedział Austin.

„Europa stoi teraz w obliczu wyzwań dla międzynarodowego pokoju i stabilności” – powiedział. „Po pierwsze, prezydent Białorusi Aleksander Łukaszenko brutalnie promuje przymusową migrację tysięcy ludzi z Bliskiego Wschodu do Polski i innych części Unii Europejskiej”.


Cały sojusz opowiada się za Ukrainą we wspieraniu suwerenności Ukrainy, jej integralności terytorialnej i jej prawa do wyboru własnej drogi w stosunkach z sąsiadami i resztą świata.

Sekretarz Obrony Lloyd J. Austin III

Ale głównym krajem zakłócającym spokój w regionie jest Rosja. Błaszczak i Austin dyskutowali o dalszych krokach podczas spotkań w ciągu ostatnich dwóch dni w Brukseli z innymi ministrami obrony NATO. Obaj kontynuowali swoje rozmowy w Warszawie.

„Każdy rosyjski atak lub dalsza infiltracja na Ukrainę nie tylko wywoła konflikt, ale także naruszy podstawowe zasady suwerenności narodowej, jedności regionalnej i samostanowienia” – powiedział Austin. „Rozmieszczenie tysięcy rosyjskich żołnierzy na Białorusi – z wyjątkiem tysięcy wokół Ukrainy na wschodzie i południu – umieszcza niektóre z tych sił w promieniu 200 mil od granicy z Polską”.

Austin powiedział, że jeśli Rosja przystąpi do kolejnej inwazji na Ukrainę, Polska zobaczy powódź ukraińskich uchodźców „próbujących ratować siebie i swoje rodziny przed plagą wojny”. „Aby było jasne, jak powiedziałem wczoraj w Brukseli, jest jeszcze czas i przestrzeń na dyplomację. Stany Zjednoczone – w tym Polska – są zamknięte z naszymi sojusznikami i partnerami. [Russian President Vladimir] Putin jest na drodze do wyjścia z kryzysu i do większego bezpieczeństwa. Niezależnie od tego, jaką ścieżkę wybierze, Stany Zjednoczone, nasi sojusznicy i nasi sojusznicy będą gotowi.

Austin powiedział, że inni sojusznicy NATO będą gotowi. „Cały sojusz popiera Ukrainę suwerenność, integralność terytorialną i prawo do wyboru własnej drogi z sąsiadami i resztą świata” – powiedział. „Polska i Stany Zjednoczone, w solidarności z naszymi sojusznikami, będą nadal współpracować na rzecz pokoju i stabilności w Europie oraz stawić czoła wszelkim wyzwaniom, które mogą pojawić się w przyszłości”.

READ  Polska i Czechy porozumiały się w sprawie kontrowersyjnej kopalni węgla Turo