5 marca, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Saudi Aramco rezygnuje z planu ekspansji, rodząc pytania o popyt

Saudi Aramco rezygnuje z planu ekspansji, rodząc pytania o popyt

(Bloomberg) – Saudi Aramco porzuciło plan zwiększenia swoich mocy produkcyjnych, co stanowi poważny spadek, który rodzi pytania o pogląd królestwa na przyszły popyt.

Najczęściej czytane w serwisie Bloomberg

Zaskakujące posunięcie następuje po tym, jak największy na świecie eksporter ropy naftowej oświadczył w listopadzie, że „bardzo dobrze” postępuje w realizacji wielomiliardowego projektu mającego na celu zwiększenie mocy produkcyjnych do 13 milionów baryłek dziennie do 2027 r. w związku z ciągłym wzrostem popytu w Chinach i Indiach. Arabia Saudyjska ma obecnie zdolności produkcyjne na poziomie 12 milionów i produkuje około 9 milionów dziennie po zmniejszeniu produkcji w ramach wysiłków OPEC+ mających na celu ożywienie światowego rynku ropy i zapobieganie nadwyżkom.

„To najwyraźniejszy sygnał, że Królestwo łagodzi swoje oczekiwania dotyczące wzrostu światowego popytu na ropę w nadchodzących latach” – stwierdziła Vandana Hari, założycielka Vanda Insights z siedzibą w Singapurze.

Zmiana planu – zarządzona przez rząd Arabii Saudyjskiej – wyczerpie dużą część rezerw dostaw, których handlowcy oczekiwali pod koniec tej dekady, a lukę, która innym może być trudna do wypełnienia. Jednak utrzymanie dodatkowych wolnych mocy produkcyjnych jest kosztowne, zwłaszcza że popyt na ropę naftową prawdopodobnie spadnie w przyszłości wraz z transformacją energetyczną.

Z oświadczenia wynika, że ​​Aramco zaktualizuje swój plan wydatków kapitałowych po ogłoszeniu wyników rocznych w marcu. RBC Capital Markets oczekuje, że firma zmniejszy swój roczny budżet o około 5 miliardów dolarów w stosunku do poprzednich wytycznych.

„Co ważne, oznacza to również zmianę tonu w wypowiedziach jednego z największych na świecie producentów ropy naftowej na szczeblu rządowym i prawdopodobnie pojawi się wiele spekulacji na temat potencjalnych konsekwencji dla światowego popytu na ropę w perspektywie średnio- i długoterminowej” – dodał. powiedział analityk bankowy.Birage. Burcataria stwierdziła w notatce.

Podczas gdy ropa naftowa pozostaje podstawą gospodarki, Saudi Aramco rozszerza swoją działalność na gaz ziemny, chemikalia i energię odnawialną. Osoba zaznajomiona z planami powiedziała, że ​​firmy te prawdopodobnie dostaną część pieniędzy zaoszczędzonych na zwiększeniu mocy wydobywczych ropy.

READ  Akcje Toyoty wzrosły, gdy akcjonariusze poparli zarząd i nową strategię dotyczącą pojazdów elektrycznych

Firma spodziewa się również uwolnić dodatkowy 1 milion baryłek dziennie dostaw ropy na eksport do 2030 r. w wyniku szerszego krajowego planu Królestwa mającego na celu zaprzestanie spalania ropy do celów wytwarzania energii.

Dodatkowe pieniądze

Decyzja ta zapada w momencie, gdy Aramco płaci rządowi znacznie większe zyski, nawet przy ograniczaniu produkcji. Firma – w 98% należąca do państwa – podniosła swoje kwartalne płatności o ponad 10 miliardów dolarów do 29,4 miliarda dolarów w ciągu poprzednich dwóch kwartałów, ponieważ rząd stara się sfinansować swój deficyt budżetowy.

Według Emirates NBD z siedzibą w Dubaju Arabia Saudyjska prawdopodobnie odnotuje deficyt budżetowy w wysokości około 4,3% PKB w 2024 r., a jej potrzeby finansowe przekraczają 46 miliardów dolarów. Dzieje się tak, gdy Królestwo w dalszym ciągu wydaje dziesiątki miliardów dolarów na turystykę, sport i inne projekty wspierane przez księcia koronnego Mohammeda bin Salmana w celu dywersyfikacji gospodarki.

Bloomberg Economics szacuje, że Arabia Saudyjska potrzebuje ceny ropy na poziomie 108 dolarów za baryłkę, aby zrównoważyć swój budżet i pokryć wydatki krajowe ze strony państwowego funduszu majątkowego. Notowania ropy naftowej w Londynie wynoszą niemal 82 dolarów za baryłkę i w dużej mierze utrzymują się na stałym poziomie, ponieważ obfite dostawy z całego świata stawiają czoła pogłębiającemu się kryzysowi na Bliskim Wschodzie.

Oświadczenie Arabii Saudyjskiej doda listę niepewności stojących przed traderami. Nic nie wskazuje na koniec wojny Izraela z Hamasem, ponieważ bojownicy Houthi zagrażają globalnej żegludze po Morzu Czerwonym i rośnie ryzyko wciągnięcia Iranu w szersze zamieszanie w regionie.

Przeczytaj: Iran wzywa do podjęcia działań dyplomatycznych, ponieważ Stany Zjednoczone rozważają reakcję na śmiertelny atak

Najnowsze posunięcie Arabii Saudyjskiej będzie prawdopodobnie miało długoterminowe skutki na rynku ropy. Ograniczenie planów wzrostu pozostawiłoby królestwo z mniejszymi przyszłymi rezerwami produkcyjnymi na wypadek szoków podażowych, szczególnie na niespokojnym Bliskim Wschodzie.

READ  Stawki MTA wzrosły w niedzielę po raz pierwszy od 4 lat

Jednak w perspektywie krótkoterminowej rynek nie potrzebuje saudyjskich mocy produkcyjnych na poziomie 13 milionów baryłek dziennie, ponieważ są one wystarczające po zmniejszeniu produkcji przez Organizację Krajów Eksportujących Ropę Naftową, twierdzi Amrita Sen, dyrektor ds. badań w firmie doradczej Energy Aspects Ltd. .

„Musimy zadać sobie pytanie: w jakim terminie Aramco utrzyma zmniejszone moce produkcyjne?” – powiedziała Bloomberg TV.

– Z pomocą Matthew Martina, Salmy El Wardani, Bena Bartensteina, Anthony’ego Di Paoli, Farah El Bahrawy i Paula Wallace’a.

(Aktualizacja z komentarzem analityka w piątym akapicie.)

Najczęściej czytane w Bloomberg Businessweek

©2024 Bloomberg L.P