2 maja, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Sąd Najwyższy w Polsce uznał, że unijne kary są niezgodne z konstytucją

Sąd Najwyższy w Polsce uznał, że unijne kary są niezgodne z konstytucją

Kontrowersyjny polski sąd najwyższy, który według krytyków jest politycznie kontrolowany przez konserwatywny rząd, orzekł w poniedziałek, że kary nakładane przez UE za niezastosowanie się do tymczasowych orzeczeń sądu europejskiego są niezgodne z konstytucją.

Trybunał Konstytucyjny stwierdził, że wszystkie kary, w tym kary nałożone na Warszawę za wydobycie węgla i reformy sądownictwa, są „niezgodne” z polską konstytucją.

Bruksela wniosła już skargę do polskiego trybunału, który jej zdaniem znajduje się pod polityczną kontrolą prawicowego rządu.

Orzeczenie było kilkakrotnie odkładane i ostatecznie ogłoszone, gdy polski parlament przygotowywał się do głosowania w sprawie nowego konserwatywnego rządu, który zdaniem obserwatorów raczej nie uzyska zielonego światła od legislatorów.

Jeśli konserwatystom nie uda się zgromadzić wystarczającego poparcia, nadejdzie kolej na proeuropejską koalicję, która utworzy rząd – kierowany przez byłego prezydenta UE Donalda Tuska i kontrolowany przez parlament.

Reklama — przewiń, aby kontynuować

Na przestrzeni lat polski Trybunał Konstytucyjny wielokrotnie kwestionował prymat prawa UE nad prawem krajowym.

W 2021 r. ówczesny minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro zwrócił się do sądu o wydanie orzeczenia w sprawie reformy sądownictwa i zgodności z konstytucją środków tymczasowych wydanych przez Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) przeciwko górnictwu węglowemu.

Warszawa i Bruksela od lat kłócą się w sprawie reform sądownictwa forsowanych przez rząd Prawa i Sprawiedliwości (PiS).

Reklama — przewiń, aby kontynuować

Bruksela uważa, że ​​reformy dławią wolności demokratyczne, ale Polska twierdzi, że są one potrzebne, aby wykorzenić korupcję wśród sędziów.

Bruksela nałożyła na Warszawę obowiązek zapłaty unijnej kary w wysokości miliona euro – później zmniejszonej o połowę – za niezastosowanie się do wyroku TSUE wzywającego do zmian w procedurach dyscyplinarnych wobec sędziów.

Kolejna unijna kara została nałożona na Polskę za odmowę zamknięcia kopalni węgla.

W 2021 r. TSUE nałożył karę w wysokości 500 tys. euro dziennie za odmowę wykonania nakazu zamknięcia kopalni Duro, wydobywającej węgiel brunatny lub brunatny.

amj/rox