Otwórz bezpłatnie Editor's Digest
Redaktorka FT Roula Khalaf wybiera swoje ulubione historie w tym cotygodniowym biuletynie.
Polski Trybunał Konstytucyjny zakazał posłom prowadzenia śledztwa wobec prezesa banku centralnego, zarzucając premierowi Donaldowi Tuskowi przekształcenie polityki pieniężnej w narzędzie polityczne dawnej administracji.
Czwartkowe orzeczenie sądu zapadło na kilka godzin przed planowaną antyrządową demonstracją w Warszawie i jest jedną z najważniejszych spraw wniesionych przez opozycyjną partię Prawo i Sprawiedliwość (PiS) w celu zablokowania prób Duska zastąpienia instytucji państwowych i usunięcia lojalistów PiS. Biuro.
Adam Klapiński, szef Narodowego Banku Polskiego, jest osobistym przyjacielem lidera PiS Jarosława Kaczyńskiego. Podczas ubiegłorocznej kampanii wyborczej Tusk wielokrotnie nawoływał do usunięcia Glapińskiego, mimo że wyznaczony przez PiS gubernator został wybrany na drugą sześcioletnią kadencję w 2022 roku.
Napięcie wzrosło po tym, jak bank centralny zaszokował rynki finansowe, obniżając stopy procentowe bardziej niż oczekiwano we wrześniu ubiegłego roku, na miesiąc przed wyborami parlamentarnymi, co zdaniem ówczesnej opozycji było decyzją motywowaną politycznie, mającą zwiększyć szanse PiS na wygraną w głosowaniu. Trzecia kadencja.
Od czasu wygranych wyborów w październiku Tusk i jego koalicjanci planowali, aby polski Trybunał Stanu przeprowadził dochodzenie w sprawie Klapińskiego w związku z kwalifikacjami wyższych urzędników państwowych. Interwencja trybunału stanowego wymagałaby głosowania w parlamencie, w którym koalicja Duska ma obecnie większość.
Jednak w czwartek Trybunał Konstytucyjny stwierdził, że wszczynanie takiego dochodzenia przez prawodawców jest niezgodne z konstytucją, zawieszając Klapińskiego w sprawowaniu urzędu do czasu rozpatrywania jego sprawy przez sąd.
W zeszłym miesiącu bank centralny wezwał Europejski Bank Centralny do ochrony swojego prezesa i ostrzegł, że jego zawieszenie naruszy przepisy UE.
W Trybunale Konstytucyjnym dominują sędziowie wybrani przez PiS, w tym jego szefowa Julia Przylapska, którą Tusk chce usunąć. Panel pięciu sędziów pod przewodnictwem Przyłębskiej orzekł trzy do dwóch na korzyść Glapińskiego.
Orzeczenie zapadło w momencie, gdy prezydent Polski Andrzej Duda pogłębił spór konstytucyjny z Tuskiem w sprawie dwóch skazanych posłów PiS, którzy zostali aresztowani pomimo ułaskawienia prezydenta na początku tygodnia. Duda zapowiedział w czwartek, że udzieli nowej amnestii, aby uwolnić obu parlamentarzystów z więzienia.
Niezależnie od tego Sąd Najwyższy w czwartek podtrzymał ważność październikowych wyborów, które przywróciły Tuska do władzy po sprawowaniu funkcji premiera w latach 2007–2014. W związku z referendum, które zbiegło się z referendum, złożono ponad 1000 odrębnych skarg. PiS zwiększy swoje poparcie.
„Muzyk. Miłośnik kawy. Oddany badacz jedzenia. Webman. Namiętny guru internetu”.
More Stories
Wpływ siły wyższej na małe i średnie przedsiębiorstwa w Polsce na przykładzie pandemii Covid-19: wnioski na przyszłość
W 2025 roku Polska zwiększy wydatki na obronność do rekordowego poziomu
„Zmiana zasad gry”: Lockheed przedstawia pierwszy polski F-35