WARSZAWA (Reuters) – Polska ustawa z 2019 r. dotycząca regulacji sędziów jest niezgodna z traktatami unijnymi, powiedział w czwartek rzecznik generalny Sądu Najwyższego RP. Na Polskę.
Polska od dawna spiera się z Brukselą o praworządność. Rządzący w Polsce nacjonaliści Prawo i Sprawiedliwość (PiS) próbują uchwalić nowe poprawki do ustaw związanych z sądownictwem, które, jak mają nadzieję, zniosą zamrożenie 35,4 mld euro funduszy na odbudowę po COVID-19.
„Naruszenie prawa UE oznaczałoby pozbawienie sądów krajowych możliwości zapewnienia stosowania prawa UE przez niezawisły i bezstronny sąd we wszystkich sprawach” – powiedział w oświadczeniu rzecznik generalny Anthony Michael Collins.
W październiku 2021 r. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej nałożył karę pieniężną w wysokości 1 mln euro dziennie jako środek tymczasowy po tym, jak Warszawa nie wykonała nakazu likwidacji izby dyscyplinarnej dla sędziów, o którym poinformowała Bruksela.
W ramach postępowania sądowego Collins ma wydać opinię w sprawie. Sąd nie jest zobowiązany do uwzględnienia tej opinii w swoim ostatecznym wyroku – który jeszcze nie został wydany – ale zwykle to robi.
Warszawa apelowała o zawieszenie kar w celu zastąpienia izby dyscyplinarnej nowym systemem, ale krytycy twierdzą, że kwestia podważania niezawisłości sędziowskiej nie została rozwiązana.
W tym tygodniu rząd ponownie zaproponował nowelizację ustawy i przekazanie spraw dyscyplinarnych sędziów do Naczelnego Sądu Administracyjnego, twierdząc, że spełni kluczowe kamienie milowe określone przez Komisję Europejską jako warunki otrzymania funduszu ratunkowego COVID-19.
(1 USD = 0,9424 euro)
(Reportaż Anny Włodarczak-Chemchuk i Alana Charlisha; montaż: John Boyle)
More Stories
Wpływ siły wyższej na małe i średnie przedsiębiorstwa w Polsce na przykładzie pandemii Covid-19: wnioski na przyszłość
W 2025 roku Polska zwiększy wydatki na obronność do rekordowego poziomu
„Zmiana zasad gry”: Lockheed przedstawia pierwszy polski F-35