9 lutego, 2023

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Rynki w Chinach spadają, gdy wybuchają protesty przeciwko blokadom Covid

Rynki w Chinach spadają, gdy wybuchają protesty przeciwko blokadom Covid


Hongkong
Biznes CNN

Chiny Główne indeksy giełdowe i ich waluty również otworzyły się w poniedziałek wyraźnie niżej masowe protesty Wbrew surowym ograniczeniom Covid-19 w kraju w weekend, wstrząsnęło to nastrojami inwestorów.

Hang Seng w Hongkongu

(HSI)
indeks Na początku handlu spadł aż o 4,2%. Od tego czasu odrobił część strat i ostatnio notował spadek o 2%. Hang Seng

(HSI)
China Enterprises Index, główny wskaźnik śledzący wyniki spółek z Chin kontynentalnych notowanych w Hongkongu, stracił na wartości 2%.

W Chinach Shanghai Composite spadł na krótko o 2,2%, po czym odnotował straty do 0,9% poniżej piątkowego zamknięcia. Indeks Shenzhen Heavy Technology Composite spadł o 1,1%.

Chiński juan, znany również jako renminbi, osłabił się w stosunku do dolara amerykańskiego w poniedziałek rano. Juan lądowy, który jest przedmiotem handlu na ściśle kontrolowanym rynku krajowym, na krótko stracił 0,9%. Ostatnio spadł o 0,6% do 7,206 USD. Kurs offshore, który jest przedmiotem obrotu offshore, spadł o 0,3% do 7,212 za dolara.

Stephen Innes, partner zarządzający SPI Asset Management, powiedział, że spadek juana sugeruje, że „inwestorzy są wisienką na Chiny”, dodając, że rynek walutowy może być „najprostszym barometrem” do oceny tego, co myślą inwestorzy krajowi i zagraniczni.

Spadki na rynkach nastąpiły po protestach, które wybuchły w całych Chinach w bezprecedensowym pokazie sprzeciwu wobec coraz bardziej rygorystycznej i kosztownej polityki tego kraju dotyczącej koronawirusa.

W największych miastach kraju, od centrum finansowego Szanghaju po stolicę Pekinu, mieszkańcy zebrali się w weekend, aby opłakiwać śmierć w pożarze w stolicy. SinciangWypowiadali się przeciwko Zero Covid i wzywali do wolności i demokracji.

Tak rozpowszechnione sceny gniewu i sprzeciwu, z których niektóre rozciągały się do wczesnych godzin poniedziałkowych, są wyjątkowo rzadkie w Chinach.

Rynki azjatyckie również mocno spadły. Koreański Kospi stracił 1%, a japoński Nikkei 225 stracił 1%

(N225)
Spadając o 0,6%, australijski S&P/ASX 200 spadł o 0,3%.

READ  FBI i FAA prowadzą śledztwo w sprawie przeniesienia kłopotliwego pasażera z lotu United w Chicago

Kontrakty terminowe na akcje w USA spadły – co wskazuje na to, jak rynki prawdopodobnie się otworzą – a kontrakty terminowe na Dow spadły o 0,5%, czyli o 171 punktów. Kontrakty terminowe na S&P 500 spadły o 0,7%, podczas gdy kontrakty terminowe na Nasdaq spadły o 0,8%.

Ceny ropy również gwałtownie spadły, ponieważ inwestorzy obawiają się, że rosnące przypadki Covid i protesty w Chinach mogą osłabić popyt ze strony jednego z największych konsumentów ropy na świecie. Amerykańskie kontrakty terminowe na ropę spadły o 2,7 procent do poziomu 74,19 USD za baryłkę. Ropa Brent, światowy benchmark naftowy, straciła 2,6% do 81,5 USD za baryłkę.

W piątek, na dzień przed rozpoczęciem protestów, chiński bank centralny po raz drugi w tym roku obniżył kwotę, którą pożyczkodawcy muszą utrzymywać w rezerwie. W większości banków stopa rezerwy obowiązkowej (RRR) została obniżona o 25 punktów procentowych.

Posunięcie to miało na celu wsparcie gospodarki sparaliżowanej przez surowe ograniczenia Covid i słabnący rynek nieruchomości. Ale analitycy nie sądzą, aby ten ruch miał znaczący wpływ.

„Zmniejszanie wymagań programowych jest teraz jak ściskanie łańcucha, ponieważ uważamy, że prawdziwą przeszkodą dla gospodarki jest pandemia, a nie niewystarczające fundusze pożyczkowe” – stwierdzili analitycy Nomura w raporcie badawczym opublikowanym w poniedziałek.

„Z naszego punktu widzenia zakończenie epidemii [measures] Jak najszybciej jest kluczem do ożywienia popytu na kredyt i wzrostu gospodarczego.

Gospodarka Chin jest obecnie uwikłana w przeciąganie liny między słabymi fundamentami gospodarczymi a rosnącymi nadziejami na ponowne otwarcie, powiedział Ennis z SPI Asset Management.

Dla formalnych instytucji w Chinach nie ma łatwych dróg. Powiedział, że przyspieszenie planów ponownego otwarcia, gdy wzrośnie liczba nowych przypadków COVID, jest mało prawdopodobne, biorąc pod uwagę niski odsetek szczepień wśród seniorów. „Masowe protesty przechyliłyby szalę na korzyść słabszej gospodarki i prawdopodobnie towarzyszyłby im ogromny wzrost liczby przypadków Covid, pozostawiając decydentów z dużym dylematem”.

READ  Koreański Naver kupuje amerykańską firmę Poshmark za 1,2 miliarda dolarów

Powiedział, że w najbliższym czasie ceny akcji i chińska waluta prawdopodobnie wzrosną w związku z „większą niepewnością” co do reakcji Pekinu na trwające protesty. Oczekuje, że w nadchodzących miesiącach niezadowolenie społeczne w Chinach będzie rosło, wystawiając na próbę determinację decydentów, by trzymać się surowych, nierozpowszechnianych mandatów.

Ale w dłuższej perspektywie najbardziej realistycznym i prawdopodobnym rezultatem powinna być „szybka ulga”. [Covid] ograniczeń, gdy obecna fala ustąpi.