RWE jeszcze bardziej wzmocniło swoją europejską działalność w zakresie odnawialnych źródeł energii, przejmując polską firmę zajmującą się rozwojem fotowoltaiki (PV) Alpha Solar. Dzięki temu RWE przejmuje w Polsce projekt rurociągu fotowoltaicznego o łącznej mocy około 3 GWac. Przejęcie stanowi strategiczny rozwój dla RWE i zwiększa istniejący globalny plan rozwoju o 10 GW w projektach fotowoltaicznych. Cena zakupu została uzgodniona jako poufna.
Markus Krebber, dyrektor generalny RWE AG, powiedział: „Dzięki przejęciu Alpha Solar rozszerzamy naszą obecność w Polsce, jednym z naszych głównych rynków, i zajmujemy wiodącą pozycję na rynku energii słonecznej. RWE doskonale wpisuje się w naszą dotychczasową działalność..RWE jest już jedną z wiodących na świecie firm zajmujących się energią odnawialną, a ta transakcja podkreśla naszą ambicję szybkiego i zrównoważonego rozwoju.
Zakupiony rurociąg obejmuje całą Polskę. Większość projektów ma skalę użytkową na różnych etapach rozwoju. Dojrzałość projektów waha się od możliwości zidentyfikowanych na wczesnym etapie po projekty gotowe do rozwoju.
„To przejęcie stanowi dla RWE doskonałą okazję do dywersyfikacji naszego globalnego śladu energii słonecznej, przy jednoczesnym dalszym rozwijaniu naszych lokalnych zdolności i projektów odnawialnych źródeł energii w Polsce. Kraj oferuje dobre lokalizacje dla elektrowni słonecznych. Serdecznie witamy naszych nowych kolegów w RWE. z obecnym zespołem, cieszymy się na współpracę w nadchodzących latach. Jesteśmy dobrze przygotowani do realizacji tego planu projektów na dużą skalę – powiedziała Katja Wanschel, dyrektor generalny Onshore Wind oraz PV Europe and Australia w RWE Renewables.
Platforma rozwojowa składa się z zespołu około 60 profesjonalistów z ogromnym doświadczeniem w branży fotowoltaicznej.
Z siedzibą w Warszawie i wspierana przez trzy lokalne biura w Inowrocławiu, Łodzi i Rzeszowie, grupa posiada doświadczenie w całym procesie deweloperskim, od zakupu gruntu po gotowość do budowy. W ramach RWE Renewables będą pracować nad dostarczeniem rurociągu istniejących projektów fotowoltaicznych, a także rozwijać nowe projekty.
Przejęcie dodatkowo wzmacnia ugruntowaną pozycję RWE w branży energii odnawialnej w Polsce
Przejęcie wspiera ambicję RWE, by agresywnie forsować ekspansję polskiego biznesu fotowoltaicznego. Ponadto RWE planuje budowę i uruchomienie nowych projektów fotowoltaicznych o mocy około 70 MWac w 2022 i 2023 r., oprócz nowo nabytego rurociągu w Polsce.
Dodatkowo, RWE czyni postępy w poszerzaniu swojego portfolio o morską i morską energetykę wiatrową. Firma eksploatuje już morskie farmy wiatrowe w Polsce o mocy ponad 420 MW. Trwa budowa projektów Wieżchlas (7 MW) i Żnin (48 MW). Lądowe farmy wiatrowe RWE Tolis (48 MW) i Lech Nowy Staw III (12 MW) mają zostać wkrótce oddane do użytku. Ponadto RWE przygotowuje się do budowy swojej morskiej farmy wiatrowej Baltic II o mocy 350 MW i złożyło wnioski na wszystkich 11 obszarach Morza Bałtyckiego wybranych przez polski rząd pod kolejne morskie farmy wiatrowe.
Więcej wiadomości i artykułów technicznych na temat globalnego przemysłu odnawialnych źródeł energii można znaleźć w najnowszym wydaniu magazynu Energy Global.
Letnie wydanie 2022 Energy Global
Wydanie Energy Global Summer 2022 zawiera serię artykułów technicznych dotyczących wiatru, energii słonecznej, biopaliw, zielonego wodoru, geotermii i innych. Wydanie zawiera również raport regionalny omawiający perspektywy dla OZE w USA.
Przeczytaj artykuł online: https://www.energyglobal.com/solar/25082022/rwe-acquires-3-gw-solar-pipeline-in-poland/
„Muzyk. Miłośnik kawy. Oddany badacz jedzenia. Webman. Namiętny guru internetu”.
More Stories
Wpływ siły wyższej na małe i średnie przedsiębiorstwa w Polsce na przykładzie pandemii Covid-19: wnioski na przyszłość
W 2025 roku Polska zwiększy wydatki na obronność do rekordowego poziomu
„Zmiana zasad gry”: Lockheed przedstawia pierwszy polski F-35