24 listopada, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Rwanda, Polska partnerem w rozwoju ekosystemu technologii kosmicznych

Agencja Kosmiczna Rwandy (RSA) i Polska Agencja Kosmiczna (POLSA) podpisały w poniedziałek 26 lutego porozumienie w sprawie zbadania możliwości dwustronnej współpracy w zakresie technologii kosmicznych.

Czytaj więcej: Rwandyjska firma kontraktuje rozwiązania satelitarne z Polską Agencją Kosmiczną

Memorandum of Understanding (MoU) zostało podpisane w celu rozwijania współpracy w zakresie działań będących przedmiotem wspólnego zainteresowania z wykorzystaniem silnego polskiego ekosystemu kosmicznego i potwierdza zobowiązanie do wykorzystania zdolności kosmicznych do wspierania programów rozwojowych obu krajów.

Ponadto ma na celu wspieranie współpracy między przemysłem i instytucjami akademickimi w celu zwiększenia możliwości w zakresie technologii kosmicznych, ułatwienia transferu wiedzy i promowania dostosowanych inicjatyw badawczo-rozwojowych.

Dyrektor generalny RSA, pułkownik Francis Ngabo, powiedział, że Rwanda jest zaangażowana w rozwój potencjału technologii kosmicznych, aby wspierać zrównoważony rozwój priorytetowych sektorów w kraju.

„Współpraca z polskim ekosystemem kosmicznym za pośrednictwem POLSA otwiera unikalne możliwości wspólnych wysiłków i wymiany wiedzy w celu zwiększenia rozwoju naszego rozwijającego się sektora kosmicznego”.

Czytaj więcej: Urzędnik rwandyjskiej agencji kosmicznej omawia priorytety, w miarę zwiększania wysiłków na rzecz świadomości fizycznej

Grzegorz Wrochna, prezes POLSA, zauważył, że partnerstwo podkreśla pilną potrzebę stawienia czoła palącym wyzwaniom poprzez podejście oparte na współpracy i innowacyjne.

„Łącząc nasze wysiłki, chcemy dokonać znaczących postępów w zastosowaniu technologii kosmicznych i przyczynić się do dobrobytu naszych ludzi”.

Rwandę i Polskę łączą dwustronne więzi, co potwierdziła niedawno lutowa wizyta Prezydenta RP Andrzeja Dudy w Kigali, która zaowocowała połączeniem liderów biznesu z obu krajów. Podpisz umowy handlu, geografii i zielonych technologii, między innymi.

Mówiąc dokładniej, jeśli chodzi o ekosystem kosmiczny, rwandyjska firma Locus Dynamics (LT) i Satrev – polska firma kosmiczna – nawiązały współpracę, która zapewni rozwiązania w zakresie rozwoju i obsługi infrastruktury satelitarnej obserwacji Ziemi w Rwandzie i poza nią.

Rwanda w dalszym ciągu podąża naprzód, dążąc do stworzenia tętniącego życiem środowiska kosmicznego, zaprojektowanego w drodze współpracy z różnymi krajami i kluczowymi instytucjami, aby pomóc w rozwijaniu jej możliwości kosmicznych w zakresie wykorzystania danych geoprzestrzennych, projektowania i produkcji satelitów.

Co roku rządy Afryki wydają miliony dolarów na pozyskiwanie i wykorzystywanie danych satelitarnych od komercyjnych firm kosmicznych. RSA wykorzystuje tę lukę w najnowszym zainteresowaniu światowych inwestorów przemysłem kosmicznym i stara się uczynić z niego bramę do handlu kosmicznego. Kontynent afrykański.