30 czerwca 2024 r
Obietnice wydatków prawdopodobnie obciążą finanse publiczne Francji
Zdaniem Agence France-Presse finanse publiczne we Francji prawdopodobnie ucierpią, niezależnie od tego, który blok wygra przedterminowe wybory.
Agencja podsumowała obietnice dotyczące wydatków złożone przez każdy konkurujący blok, które jej zdaniem są mało szczegółowe i często ignorują fakty matematyczne.
Skrajnie prawicowy Zjazd Narodowy
W przypadku zwycięstwa Zlotu Narodowego chce on obniżyć podatek od sprzedaży energii i częściowo sfinansować akcję, którą planuje rozpocząć już w lipcu, wpłacając do budżetu UE mniejszą sumę 2 miliardów euro, choć Głosowanie nad budżetem bloku na lata 2021-2027 zostało już przyjęte.
W każdym razie oszczędności te nie zrekompensują utraty dochodów publicznych, co zdaniem Unii oznacza dla kasy publicznej o 7 miliardów euro mniej do końca tego roku i 12 miliardów euro w całym roku.
Partia chce także nałożyć podatek na nadzwyczajne zyski producentów energii i zmusić armatorów do płacenia zwykłego podatku dochodowego od osób prawnych zamiast obecnego podatku tonażowego.
Inne kosztowne plany na przyszłość obejmują powiązanie emerytur z inflacją, obniżenie wieku emerytalnego do 60 lat dla osób, które rozpoczęły pracę w wieku 20 lat lub wcześniej, zwolnienie części pracowników poniżej 30 roku życia z podatku dochodowego oraz podniesienie wynagrodzeń nauczycieli i pielęgniarek.
RN zniesie także podwyższenie wieku emerytalnego w 2023 r. do 64 z 62 lat, zastępując go bardziej postępowym systemem, co do którego nie podjęto jeszcze decyzji.
Nowy Lewicowy Front Ludowy
NPF twierdzi, że zamierza podnieść płace pracowników rządowych o 10%, zapewnić bezpłatne obiady szkolne, zaopatrzenie i transport oraz zwiększyć dotacje mieszkaniowe o 10%.
Twierdzi, że może to sfinansować, nakładając podatek od super zysków i ponownie wprowadzając podatek od majątku na aktywach finansowych – według bloku każde posunięcie przyniosłoby 15 miliardów euro.
Grupa chce także zamrozić podstawowe ceny żywności i energii, podnosząc jednocześnie płacę minimalną o 14% z dopłatami dla małych przedsiębiorstw, które nie są w stanie udźwignąć podwyżki.
Inne planowane kosztowne działania obejmują zatrudnienie większej liczby nauczycieli i pracowników służby zdrowia oraz zapewnienie dotacji na izolację domową, które blok chce sfinansować poprzez zamknięcie luk podatkowych, zwiększenie progresji podatku dochodowego i umożliwienie rodzinom dziedziczenia maksymalnie 12 mln euro.
KPK zniesie także podwyższenie wieku emerytalnego na 2023 rok i chce go docelowo obniżyć do 60 lat.
W przeciwieństwie do Armii Królewskiej nie planuje redukcji deficytu budżetowego zgodnie ze zobowiązaniami Francji wobec partnerów z UE.
Odrzuca zasady finansowe Unii Europejskiej.
Koalicja centrystów „Razem”.
Partia Macrona deklaruje, że zobowiązała się do ograniczenia deficytu budżetowego do 3% PKB do 2027 r., jednak możliwość osiągnięcia tego jest kwestionowana przez instytucje, od audytora krajowego po Międzynarodowy Fundusz Walutowy.
Partia zobowiązała się także do obniżenia rachunków za prąd o 15% od 2025 roku i powiązania podwyżek emerytur ze wzrostem inflacji.
Rząd zapowiada także podwyżkę wynagrodzeń w sektorze publicznym, nie wskazując jednak o ile.
Partia twierdzi, że nie wprowadzi daleko idących podwyżek podatków i zwiększy kwotę, którą rodzice będą mogli oddać swoim dzieciom bez podatku.
„Kawowy pionier. Certyfikowany miłośnik popkultury. Irytująco skromny gracz”.
More Stories
Japonia: Tajfun Shanshan: Milionom ludzi nakazuje się ewakuować po tym, jak jeden z najsilniejszych tajfunów od dziesięcioleci nawiedzi Japonię
Uratowany Izraelczyk apeluje do Hamasu o zawarcie układu z więźniem
Amerykanka zginęła, a 5 innych osób uratowano po zatonięciu statku Wikingów u wybrzeży Norwegii