22 lutego, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Rotacja gigantycznego tankowca ujawnia presję na rosyjskim rynku ropy

Rotacja gigantycznego tankowca ujawnia presję na rosyjskim rynku ropy

Oczekuje się, że większość tego popytu będzie pochodzić z Azji. W szczególności zakupy rosyjskiej ropy przez Indie wzrosły o ponad 700 procent w ciągu pięciu tygodni od rozpoczęcia wojny na Ukrainie w porównaniu z poprzednimi pięcioma, wynika z danych Rosyjskiej Grupy Tankowców.

Wraz ze zwiększonymi dostawami do Azji, Europa wykazała gotowość do zmniejszenia zakupów rosyjskiej ropy, powiedział w e-mailu Reid Lanson, główny ekonomista Kpler ds. surowców.

Powiedział, że śledzenie tankowców dryfujących na morzu jest ważne, aby rozpocząć odkrywanie nowego obrazu rosyjskiego eksportu ropy. Chociaż obecność niektórych przewoźników o nieznanych kierunkach niekoniecznie jest normalna, powiedział, „biorąc pod uwagę sytuację w Rosji, śledzenie tych przepływów będzie krytyczne”. „Byłbym bardzo zainteresowany, aby zobaczyć, jak bardzo Azja wypełnia lukę pozostawioną przez europejskie zakupy” – dodał.

Część odchodzenia Zachodu od rosyjskiej ropy nastąpiła po rosnącej presji społecznej.

Kiedy Minerva Virgo, tankowiec pod chorwacką banderą, przewożący 50 000 ton rosyjskich produktów petrochemicznych, zawinął w zeszłym tygodniu do Nowego Jorku, organizacja ekologiczna Greenpeace zorganizowała w porcie protest, a aktywiści w nadmuchiwanych łodziach nosili transparenty z napisem „Wojna paliwowa”. „

READ  Wyniki UBS za III kwartał 2023 r

(Kilka dni później mniejszy tankowiec przewożący rosyjskie chemikalia również dotarł do Nowego Jorku, Vinjerac, zmienił miejsce docelowe, aby „dryfować” w niewielkiej odległości od brzegu i nie zacumował.)

W Wielkiej Brytanii dokerzy w Birkenhead Docks w północno-zachodniej Anglii na początku tego miesiąca odmówili wyładowania tankowca z niemiecką banderą. Pod żadnym pozorem pracownicy nie wyładują rosyjskiej ropy, lokalny przywódca związkowy Powiedział Sky News. Wielka Brytania zakazała rosyjskim tankowcom wchodzenia do brytyjskich portów, ale nakaz nie dotyczy statków z innych krajów przewożących rosyjską ropę.

W odpowiedzi na inwazję koncerny naftowe powiedziały, że odchodzą od swoich inwestycji w Rosji. Firmy takie jak BP, Shell, TotalEnergies i Exxon Mobil zapowiedziały, że nie podpiszą nowych kontraktów na ropę z Rosją.