28 marca, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Rosyjskie sankcje gospodarcze kosztują Polskę 27 mln dolarów dziennie

Pomimo wszystkich strat, prezes polskiego państwowego koncernu naftowego Orlen ironicznie wzywa do jeszcze większych sankcji.

  • Sekcja polskiej państwowej rafinerii Orlen w Gdańsku, 9 sierpnia 2022 r.  (Reutera)
    Część rafinerii Orlen, której właścicielem jest polski rząd, 9 sierpnia 2022 r. w Gdańsku (Reutera)

Dyrektor generalny polskiego państwowego koncernu naftowego Orlen, Daniel Obajtek, powiedział, że unijny zakaz rosyjskiej ropy kosztowałby Orlen 27 milionów dolarów dziennie strat ekonomicznych z powodu ogromnej różnicy cen między ropą dostarczaną przez Rosję a ropą dostarczaną jako substytuty. Przy cenie około 30 dolarów za baryłkę, ok Financial Times poinformował w niedzielę.

„Nie nazwałbym tego tak [a] straty” – powiedział dyrektor wykonawczy, ale uznał to za koszt „niewspierania Rosji”.

Objatek przyznał, że Arlen nadal kupuje ropę pochodzenia rosyjskiego, która nie jest objęta sankcjami i jest dostarczana rurociągiem Drushpa, którym tłoczona jest ropa z rafinerii Litvinov w Czechach.

„Pełne przejście na rosyjską ropę wymaga poprawy logistyki dostaw ropy i współpracujemy z czeskim rządem” – powiedział Obajtek. Financial Times.

Polska przestała importować rosyjską ropę do swoich krajowych rafinerii w lutym, ponieważ zakończyła swoje zobowiązania kontraktowe z rosyjską firmą Tatneft. Polska firma nadal stosowała rosyjską ropę, ponieważ obawiała się konsekwencji ewentualnego procesu sądowego w przypadku naruszenia umowy.

Ponadto wezwał do ostrzejszych sankcji na rosyjską ropę, ponieważ powiedział, że rosyjskie firmy mogą wykorzystać luki, aby wejść na rynki UE. Financial Times zgłoszone.

„Rosja nie sprzedaje ropy i gazu ziemnego, ale nadal handluje petrochemikaliami w Europie. Tworzy marże nie tylko na węglowodorach, ale także na przetwórstwie. Nie wspominając o nawozach i innych produktach” – powiedział prezes.

Unia Europejska wraz ze Stanami Zjednoczonymi, Australią i innymi krajami zgodziła się na egzekwowanie embarga na rosyjską ropę w grudniu 2022 r., nakładając na rosyjską ropę maksymalną cenę 60 USD za baryłkę. UE nałożyła pułapy cenowe na rosyjskie rafinowane produkty naftowe, takie jak 100 dolarów za baryłkę oleju napędowego, co przyczyniło się do ogromnego wzrostu cen energii w całej Europie.

READ  Polska: Czego można się spodziewać po krajowym finale🇵🇱

Przeczytaj także: UE nadal importuje ogromną rosyjską ropę pomimo sankcji: raport.