22 maja, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Rosyjski sąd nakazał wstrzymanie budowy ropociągu kaspijskiego, ale eksport wciąż płynie

Rosyjski sąd nakazał wstrzymanie budowy ropociągu kaspijskiego, ale eksport wciąż płynie

Widok zewnętrzny pokazuje nową przepompownię konsorcjum Caspian Sea Pipeline Consortium (CPC) w pobliżu miasta Atyrau w Kazachstanie, 12 października 2017 r. REUTERS / Maria Gordeeva

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

  • Ta treść została wyprodukowana w Rosji, gdzie prawo ogranicza zasięg rosyjskich operacji wojskowych na Ukrainie.
  • Dwa źródła twierdzą, że dostawy ropy z terminalu CPC są kontynuowane
  • CPC eksportuje około 1,2 miliona baryłek dziennie
  • Operacje rurociągu wstrzymane z powodu burz
  • Kazachstan rozważa środki mające na celu usunięcie ograniczeń CPC

MOSKWA (Reuters) – Rosyjski sąd nakazał konsorcjum Caspian Sea Pipelines Consortium, które transportuje ropę z Kazachstanu do Morza Czarnego jednym z największych rurociągów na świecie, aby zawiesiło działalność na 30 dni, chociaż źródła twierdzą, że eksport tego nie zrobił. Nadal płynął.

Decyzja o zawieszeniu operacji związanych z dokumentami wycieku ropy, CPC, która obsługuje około 1% światowej ropy, podała konsorcjum, w skład którego wchodzą amerykańskie firmy Chevron i Exxon. (XOM.N)zgodnie z wtorkowym orzeczeniem sądu.

Dwa źródła handlowe zaznajomione z działalnością portu poinformowały Reuters, że eksport ropy z terminalu CPC na Morzu Czarnym był kontynuowany w środę rano.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

Trzy inne źródła branżowe poinformowały, że dostawy ropy naftowej ze złóż do rurociągu CPC zostały odcięte dopiero w środę rano.

Każde poważne zakłócenie KPCh wywarłoby dalszą presję na światowy rynek ropy, który stoi w obliczu jednego z najgorszych kryzysów dostaw od czasu arabskiego embarga na ropę w latach siedemdziesiątych.

CPC poinformowała, że ​​złożyła apelację do sądu w rosyjskim mieście Noworosyjsk, żądając zawieszenia wykonania orzeczenia, aby uniknąć wstrzymania, które mogłoby prowadzić do nieodwracalnych konsekwencji dla urządzeń rurociągowych.

READ  Światowa Organizacja Zdrowia jest zaniepokojona aresztowaniem szefa Shify w Izraelu i jego dalszą chorobą | Wiadomości o konflikcie izraelsko-palestyńskim

Nie przedstawiła żadnych dalszych komentarzy, gdy skontaktował się z Reutersem.

Rurociąg Komunistycznej Partii Chin znalazł się w centrum uwagi odkąd Rosja wysłała swoje wojska na Ukrainę, w ramach tego, co nazywa „specjalną operacją wojskową”. W rezultacie nałożone zachodnie sankcje ograniczyły rosyjski eksport i podniosły ceny ropy naftowej.

Ceny ropy naftowej wzrosły w środę o ponad 1% do ponad 104 USD za baryłkę, podsycane obawami o podaż.

Rosja ograniczyła już przepływy gazu przez gazociąg Nord Stream 1, który dostarcza rosyjski gaz do Niemiec i innych krajów europejskich. Rurociąg ten pracował z 40% przepustowością ze względu na spór o naprawę sprzętu.

Kary

Stany Zjednoczone nałożyły sankcje na rosyjską ropę, ale stwierdziły, że przepływy z Kazachstanu przez Rosję muszą przebiegać nieprzerwanie. Tymczasem Unia Europejska oświadczyła, że ​​do 2027 roku chce odzwyczaić się od uzależnienia od rosyjskich paliw kopalnych.

Raport o stanie terminalu przedstawiony przez Reutersa wykazał, że dostawy ropy z terminalu CPC trwały do ​​południa 5 lipca, ale nie było jasne, czy operacje były kontynuowane 6 lipca.

Chińska Partia Komunistyczna poinformowała w środę, że rosyjska wicepremier Victoria Abramchenko zleciła regulatorom, w tym regulatorowi bezpieczeństwa przemysłowego Rostecnadzor, przeprowadzenie inspekcji obiektów rosyjskiej części konsorcjum.

Powiedziała, że ​​inspekcja wykryła pewne „dokumentalne” nieprawidłowości dotyczące planów postępowania z wyciekami ropy. W zeszłym roku w zakładzie doszło do wycieku ropy.

Kazachstan powiedział, że rząd omawia środki mające na celu zaradzenie wpływowi ograniczeń na eksport ropy za pośrednictwem Komunistycznej Partii Chin.

Rurociąg eksportował w zeszłym roku z Morza Czarnego do 54 milionów ton, czyli około 1,2 miliona baryłek dziennie, głównej ropy Kazachstanu, lekkiej mieszanki CPC light.

Prace nad rurociągiem zostały już wstrzymane z powodu uszkodzenia urządzeń terminalu na Morzu Czarnym w tym roku.

Tymczasem kazachstańska policja poinformowała, że ​​w gigantycznym polu naftowym Tengiz, głównym źródle ropy dla Komunistycznej Partii Chin, doszło do eksplozji, w wyniku której zginęło dwóch pracowników, podała agencja Interfax.

READ  Bolsonaro staje w obliczu nowego ryzyka prawnego po pobycie w ambasadzie Węgier

Źródło w sektorze powiedziało Reuterowi, że operacje w terenie są kontynuowane po wypadku.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

Raportowanie przez biura Reuters, Dodatkowe raporty przez Rona Bosseau w Londynie; Edytowanie przez Edmunda Blaira i Guya Faulconbridge

Nasze kryteria: Zasady zaufania Thomson Reuters.