16 lipca, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Rosyjski Bank Centralny jest celem Białego Domu i jego sojuszników

Rosyjski Bank Centralny jest celem Białego Domu i jego sojuszników

Putin wkroczył na ścieżkę mającą na celu zniszczenie Ukrainy. W sobotę przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen powiedziała, że ​​tak naprawdę niszczy przyszłość swojego kraju. W odpowiedzi powiedziała: „Sparaliżujemy aktywa Banku Centralnego Rosji. To zamrozi jego transakcje. Uniemożliwi Bankowi Centralnemu likwidację aktywów”.

We wspólnym oświadczeniu wydanym przez Unię Europejską, Stany Zjednoczone, Wielką Brytanię i Kanadę kraje te ogłosiły, że osiągnęły porozumienie w sprawie bezprecedensowych środków „aby zapewnić, że ta wojna będzie strategiczną porażką Putina”.

„Gdy siły rosyjskie rozpoczynają atak na Kijów i inne ukraińskie miasta, jesteśmy zdeterminowani, aby nadal nakładać na Rosję koszty, które jeszcze bardziej odizolują Rosję od międzynarodowego systemu finansowego i naszych gospodarek” – czytamy w oświadczeniu. „Wdrożymy te środki w najbliższych dniach” – dodał.

Ale Biały Dom nie podał od razu szczegółów, w jaki sposób zostaną przeprowadzone ruchy przeciwko bankowi centralnemu. Kroki bez zamrożenia rosyjskich rezerw utrzymywanych we wszystkich głównych gospodarkach zachodnich mogą mieć mniejszy wpływ na jej bank centralny, który jest odpowiednikiem rosyjskiej Rezerwy Federalnej.

Rosyjski Bank Centralny miał ponad 640 miliardów dolarów rezerw walutowych na dzień 18 lutego, z czego większość w komputerach zachodnich banków centralnych w miastach takich jak Nowy Jork, Londyn i Frankfurt. Wysiłki zmierzające do zamrożenia lub odizolowania tych funduszy prawdopodobnie wywrą ogromną presję na Rosję, jedną z największych gospodarek świata. i energetyka jądrowa. Może to doprowadzić do niepokojów wewnętrznych, wywołać falę banków, zniszczyć rubla i wywołać panikę w firmach.

„Robimy rosyjską fortecę, podejmując tę ​​akcję”, powiedział wysoki rangą urzędnik administracji USA, który przemawiał pod warunkiem zachowania anonimowości zgodnie z zasadami określonymi przez Biały Dom.

„Zobowiązujemy się do nałożenia restrykcyjnych środków, które uniemożliwią rosyjskiemu bankowi centralnemu rozmieszczenie swoich międzynarodowych rezerw w sposób podważający wpływ naszych sankcji” – powiedzieli sojusznicy w swoim oświadczeniu.

Środki te stanowią uzupełnienie sankcji, które Stany Zjednoczone i Europa zaczęły nakładać w tym tygodniu w odpowiedzi na rosyjską inwazję. Biden ogłosił we wtorek nałożenie sankcji na dwa rosyjskie banki państwowe. W czwartek Zachód podniósł stawkę, karząc kolejne rosyjskie banki i atakując 10 największych rosyjskich instytucji finansowych, które posiadają prawie 80 procent wszystkich aktywów banków.

„To był najgorszy tydzień w historii rosyjskiej giełdy”, powiedział wysoki rangą urzędnik administracji. Rosyjski rubel miał najgorszy tydzień od marca 2020 r., powiedział urzędnik, ponieważ jego waluta osiągnęła w tym tygodniu rekordowo niski poziom w stosunku do dolara, a rosyjskie koszty kredytu prawie podwoiły się do 17%. „Krótko mówiąc, Rosja stała się pariasem pod względem światowych finansów gospodarczych” – powiedział urzędnik.

Największą jak dotąd karą będzie zaatakowanie Rosyjskiego Banku Centralnego. Urzędnik powiedział, że Stany Zjednoczone i inne rządy nadal pracują nad precyzyjnymi środkami, wyjaśniając, że mogą one obejmować blokowanie „przepływów, na które zezwala się rosyjskiemu Bankowi Centralnemu”, a także zamrożenie jego aktywów.

Już nałożone sankcje skłoniły Moskwę do pogrążenia się w swoich rezerwach walutowych. Centralny Bank Rosji ogłosił, że podjął decyzję o „rozpoczęciu interwencji na rynku walutowym”, aby ustabilizować swój rynek finansowy i zapewnić bankom „dodatkową płynność”. Nie powiedziała, ile w tym celu sprzedała swojej obcej waluty.

Michael Bernstam, pracownik naukowy Hoover Institution na Uniwersytecie Stanforda, powiedział, że pełna i natychmiastowa sankcja banku centralnego jest jedyną sankcją finansową, która może zmusić Moskwę do wycofania się z agresji.

Bernstam powiedział, że rozprawa z bankiem centralnym może skłonić rosyjskich obywateli i przedsiębiorstwa do „pędu z dolarami”. „Wybuchnie wielka panika, pęd do dolara. Kurs walutowy się załamie.”

Gdyby zostało to zrobione w skoordynowany sposób, Richard Nephew, starszy pracownik naukowy z Columbia University, powiedział: „Nałożylibyście ogromne, kolosalne koszty na państwo rosyjskie. To by powiedziało za jednym zamachem, że wszystkie rosyjskie rezerwy są zamknięte i nie dłużej użyteczne”, dodając, że „mogłoby to mieć niszczący wpływ na rosyjską gospodarkę”.

READ  Źródła: Boja statku po tym, jak osiadł na mieliźnie w egipskim Kanale Sueskim

Ale strategia nie jest pozbawiona ryzyka. Stany Zjednoczone nigdy nie podjęły tego kroku przeciwko żadnemu krajowi posiadającemu broń jądrową lub wielkiej gospodarce, takiej jak Rosja. Kreml prawdopodobnie zareaguje eskalacją wrogości przeciwko Ukrainie lub wykorzysta ją do wzmocnienia twierdzenia Putina w kraju, że Zachód dąży do zniszczenia Rosji. Neveu powiedział, że nałożenie sankcji na bank centralny „niezależnie od tego będzie postrzegane jako potężna eskalacja”.

Mark Weisbrot, liberalny ekonomista i dyrektor Centrum Badań nad Gospodarką i Polityką, ostrzegł, że celowanie w rosyjski Bank Centralny może być błędem. „Jeśli jest jedna rzecz, którą pokazały ostatnie wydarzenia, to to, że groźby przeciwdziałania lub odstraszania siły wojskowej sankcjami gospodarczymi nie działają” – powiedział. „A jeśli te zagrożenia zostaną wdrożone, pociągną za sobą dodatkowe koszty dla wszystkich stron”.

Rosjanie doskonale pamiętają kryzys finansowy tego kraju w 1998 roku. Wielu ludzi widziało, jak gromadziły się ich oszczędności, gdy Moskwa dewaluowała rubla i nie spłacała swoich długów. W 2014 r., kiedy pierwsza inwazja Putina na Ukrainę zbiegła się ze spadkiem cen ropy, rubel również spadł, co skłoniło Rosjan do ustawienia się w kolejkach do banków, aby wypłacić pieniądze i dokonać masowych zakupów urządzeń, samochodów i innych przedmiotów, zanim ceny wzrosną.

Według niej, na dzień 30 czerwca ubiegłego roku 32 procent rosyjskich rezerw walutowych było w euro, a 16 procent w dolarach amerykańskich. Bank centralny. Około 7 procent funtów brytyjskich, 13 procent chińskich renminbi i 22 procent złota w gotówce. Reszta odbyła się w innych walutach.

Tak więc, jak twierdzą analitycy, Chiny nie są tu potencjalną siatką bezpieczeństwa dla Rosji. Wysoki rangą urzędnik administracji zwrócił również uwagę na doniesienia medialne w tym tygodniu o ograniczeniu przez Chiny finansowania zakupów rosyjskich towarów, sugerujące, że Pekin ma ograniczenia w chęci wspierania Moskwy w kryzysie.

READ  Bank centralny Australii podniósł stopy procentowe o 25 punktów bazowych, wbrew oczekiwaniom

SWIFT to skrót od Society for Global Interbank Financial Telecommunication, globalnej sieci komunikacyjnej, która łączy banki na całym świecie. Konsorcjum z siedzibą w Belgii łączy banki w 200 krajach i jest wykorzystywane jako pieniądze przekazywane przez system bankowy. W ubiegłym roku SWIFT wysyłał średnio 42 miliony wiadomości dziennie.

Prezydent Biden został kilka dni temu zapytany przez dziennikarzy, dlaczego Biały Dom nie zdecydował się ograniczyć dostępu Rosji do systemu Swift. Powiedział, że pomysł jest w trakcie badań, ale niektóre kraje europejskie jeszcze nie zgodziły się na ten krok.

Wydaje się, że w ciągu ostatnich kilku dni rachunki europejskie uległy zmianie, ponieważ rosyjskie ataki na Ukrainie trwają nadal. Podczas oblężenia w Kijowie prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zaapelował do Zachodu o odcięcie Rosji od reżimu Swifta, wzywając w szczególności Niemcy i Węgry, sugerując, że są to ostatnie europejskie twierdze.

We wspólnym oświadczeniu Stany Zjednoczone i ich sojusznicy powiedzieli: „Zobowiązujemy się zapewnić, że wybrane rosyjskie banki zostaną usunięte z systemu przesyłania wiadomości SWIFT. Zapewni to odłączenie tych banków od międzynarodowego systemu finansowego i zaszkodzi ich zdolności do globalnego działania ”.

W oświadczeniu nie określono, które „wybrane rosyjskie banki” zostaną usunięte, a w oświadczeniu wskazano na możliwość zwolnienia niektórych rosyjskich banków ze środka. Zawierał trzy inne zobowiązania. Kraje zapowiedziały, że podejmą działania przeciwko osobom i podmiotom odpowiedzialnym za wojnę na Ukrainie i „szkodliwe działania rosyjskiego rządu”.

Powiedzieli również, że „zmniejszą sprzedaż obywatelstwa” poprzez „złote paszporty”, które pozwolą „bogatym Rosjanom powiązanym z rosyjskim rządem stać się obywatelami naszych krajów i uzyskać dostęp do naszych systemów finansowych”.

Ponadto powiedzieli, że tworzą grupę zadaniową, której celem jest zapewnienie skutecznego wdrożenia sankcji wobec oligarchów i innych.