25 maja, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Rosyjska Agencja Kosmiczna poinformowała, że ​​rosyjski statek kosmiczny Luna-25 miał usterkę techniczną

Rosyjska Agencja Kosmiczna poinformowała, że ​​rosyjski statek kosmiczny Luna-25 miał usterkę techniczną

Obraz z kamery lądownika księżycowego Luna-25 pokazuje krater Zeeman znajdujący się po drugiej stronie Księżyca, 17 sierpnia 2023 r. Roscosmos/Handout via REUTERS/File Photo Nabycie praw licencyjnych

(Reuters) – Rosyjska agencja kosmiczna Roskosmos poinformowała, że ​​w sobotę na rosyjskim statku kosmicznym Luna-25 doszło do „nienormalnej sytuacji”, która przygotowywała się do wejścia na orbitę przed lądowaniem.

Rosyjski statek kosmiczny ma wylądować na południowym biegunie Księżyca w poniedziałek w ramach wyścigu mającego na celu zbadanie części Księżyca, która według naukowców może zawierać zamarzniętą wodę i cenne pierwiastki.

„Podczas operacji na pokładzie automatycznej stacji wystąpiła nienormalna sytuacja, która nie pozwoliła na wykonanie manewru w ramach ustalonych parametrów” – poinformował Roscosmos w krótkim oświadczeniu.

Dodała, że ​​specjaliści analizują sytuację, nie podając dalszych szczegółów.

Wcześniej Roskosmos poinformował, że otrzymał pierwsze wyniki z misji Łuna-25 i że są one analizowane.

Agencja opublikowała również zdjęcia krateru Zeeman na Księżycu zrobione ze statku kosmicznego. Dodała, że ​​krater jest trzecim najgłębszym na południowej półkuli Księżyca, ma średnicę 190 km i głębokość 8 km.

Roskosmos powiedział, że dane, które otrzymał do tej pory, dostarczyły informacji o pierwiastkach chemicznych w księżycowej glebie, a także ułatwią działanie instrumentów zaprojektowanych do badania pobliskiej powierzchni Księżyca.

Dodał, że jego sprzęt zarejestrował „zdarzenie uderzenia mikrometeoru”.

Łuna-25 weszła na orbitę księżycową w środę, jako pierwszy rosyjski statek kosmiczny od 1976 roku.

Mniej więcej wielkości małego samochodu, będzie dążył do rocznej pracy na Antarktydzie, gdzie w ostatnich latach naukowcy z NASA i innych agencji kosmicznych odkryli ślady zamarzniętej wody w kraterach.

Obecność wody ma implikacje dla głównych sił kosmicznych, które mogłyby pozwolić na dłuższy pobyt człowieka na Księżycu, co umożliwiłoby wydobycie zasobów księżycowych.

Napisane przez Garetha Jonesa. Montaż przez Jane Merriman

READ  Boeing Starliner po raz pierwszy dokuje na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Nabycie praw licencyjnychotwiera nową kartę