25 maja, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Rosyjscy kosmonauci „oślepieni” spekulacjami skafandrów kosmicznych: amerykański kosmonauta

Rosyjscy kosmonauci „oślepieni” spekulacjami skafandrów kosmicznych: amerykański kosmonauta

  • Rosyjscy kosmonauci wywołali spekulacje po tym, jak w zeszłym miesiącu założyli żółte i niebieskie skafandry kosmiczne.
  • Później powiedzieli, że nosili te kolory, aby reprezentować swój uniwersytet, a nie symbolizować flagę ukraińską.
  • We wtorek astronauta NASA Mark Vande Hee powiedział, że byli „zszokowani” uwagą, jaką otrzymali.

Astronauta NASA Mark Vande He powiedział we wtorek, że rosyjscy kosmonauci, którzy nosili żółty i niebieski – kolory ukraińskiej flagi – do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej byli zszokowani spekulacjami, że protestują przeciwko wojnie.

Vandy Hej Wylądował w Kazachstanie w zeszłym tygodniu Spędziwszy 355 dni w kosmosie.

Na swojej pierwszej konferencji prasowej po powrocie Vande Hei opisał, jak wyglądało życie z jego rodakami na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, gdy rozpoczęła się rosyjska inwazja na Ukrainę.

W szczególności odniósł się do spekulacji dotyczących rosyjskich kosmonautów Olega Artemiewa, Denisa Matwiejewa i Siergieja Korsakowa. Po tym, jak zostali sfotografowani w żółtych i niebieskich skafandrach kosmicznych po ich przybyciu na Międzynarodową Stację Kosmiczną 18 marca.

Żółty i niebieski to kolory flagi ukraińskiej, których wielu używało do okazania poparcia dla narodu, który broni się przed Rosją.

„Trzy akurat byli spokrewnieni z tym samym uniwersytetem i myślę, że byli tym zaskoczeni” – powiedział Vande Hee o swojej rosyjskiej ekipie. Zgłoszono CNN.

Artemyev, Matveyev i Korsakov byli absolwentami Państwowego Uniwersytetu Technicznego Baumana w Moskwie, Który ma niebiesko-złoty herb.

Vande Hey powiedział, że Rosjanie „nie mają pojęcia, że ​​ludzie zobaczą, że chodzi o Ukrainę”. The Washington Post donosił.

Po opublikowaniu zdjęć Artemiewa, Matwiejewa i Korsakowa ubranych na niebiesko i żółto, kilku byłych astronautów NASA, w tym Scott Kelly A Terry VirtsW mediach społecznościowych Rosjanie pokazują swoje poparcie dla Ukrainy.

Ale Artemyev zamknął spekulacje na kanale Telegram Rosyjskiej Agencji Kosmicznej kilka dni później, mówiąc: „Nie ma potrzeby szukania żadnych ukrytych znaków ani symboli w naszej wojskowej Xenie”. Podała Associated Press.

READ  Astronauta NASA Frank Rubio wraca na Ziemię po rekordowym, rocznym locie na amerykańskiej stacji kosmicznej

„Kolor to tylko kolor. Nie jest w żaden sposób związany z Ukrainą. W przeciwnym razie będziemy musieli uznać jej prawa do żółtego słońca na błękitnym niebie” – powiedział. „W dzisiejszych czasach, mimo że jesteśmy w kosmosie, jesteśmy z naszym prezydentem i naszymi ludźmi!”

Podczas konferencji prasowej Vande Hei odmówił komentarza na temat tego, jak czuli się członkowie jego rosyjskiej załogi w związku z inwazją na Ukrainę.

„Wolałbym, żeby otrzymali je z pierwszej ręki, niż przekazać im swoją opinię na ten temat” – powiedział. Dodał, że ich dyskusje na temat wojny były „bardzo krótkie”, ponieważ ich głównym celem „była nasza wspólna misja”.

Wywiad z Vande He przyszedł kilka dni po tym, jak szef Rosyjskiej Agencji Kosmicznej Dmitrij Rogozin ogłosił, że Rosja zawieszała współpracę na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej i jej partnerstwie z NASA, Europejską Agencją Kosmiczną i Kanadyjską Agencją Kosmiczną. Stany Zjednoczone, Unia Europejska i Kanada nałożyły na Rosję sankcje w związku z inwazją.

Napięcia między rosyjskimi i amerykańskimi agencjami kosmicznymi wzrosły po tym, jak Rogozin skrytykował amerykańskie sankcje w… Agresywne posty w mediach społecznościowych i kłócił się w Twitter z byłym amerykańskim astronautą Markiem Kellym.

Ale Vande Hei powiedział, że koleżeństwo w kosmosie pozostało takie samo.

„Byli, są i będą moimi drogimi przyjaciółmi” – powiedział CNN o swoich rodakach. „Wspieraliśmy się nawzajem we wszystkim. Nie miałem żadnych skrupułów, by móc dalej z nimi pracować”.