25 listopada, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Rosjanie i zachodni dyplomaci oddają cześć ofiarom sowieckiego terroryzmu

W niedzielę Rosjanie uczcili pamięć ofiar sowieckiego terroryzmu państwowego, podczas gdy rosyjski rząd kontynuuje tłumienie sprzeciwu w kraju. Jak podaje AP, wydarzenie „Powrót imion” zostało zorganizowane przez grupę upamiętniającą prawa człowieka laureata Pokojowej Nagrody Nobla. Tradycyjnie pomnik odbywa się w Moskwie 29 października – w wigilię Dnia Pamięci Ofiar Represji Politycznych w Rosji – pod Kamiennym Pomnikiem Ofiar Represji z czasów sowieckich. Koncentruje się na czytaniu nazwisk osób zabitych podczas Wielkiego Terroru Józefa Stalina pod koniec lat trzydziestych XX wieku.

Od 2020 roku władze Moskwy odmawiają wydania zezwolenia na demonstracje, tłumacząc to „sytuacją epidemiologiczną” i zakazem organizowania wydarzeń publicznych. Zwolennicy upamiętnienia uważają, że odmowa ma podłoże polityczne. Władze Moskwy nakazały zamknięcie samego pomnika w listopadzie 2021 r. Choć został on zamknięty jako osoba prawna, ugrupowanie nadal działa w innych krajach i kontynuuje działalność na rzecz praw człowieka w Rosji. Zamiast niedzielnej demonstracji Moskale i kilku ambasadorów Zachodu złożyli kwiaty na kolanach Sołowieckiego. Ciche wydarzenie odbyło się pod nadzorem policji. Memoriał zorganizował także transmisję na żywo, podczas której odczytano nazwiska ofiar z Moskwy i innych rosyjskich miast, a także z zagranicy.

Według AP, wydarzenie polegające na powrocie nazwiska następuje w momencie, gdy rosyjscy prokuratorzy ubiegają się o wyrok trzech lat więzienia dla działacza na rzecz praw człowieka i współprzewodniczącego Memoriał Olega Orłowa. Orłow został w tym miesiącu ukarany grzywną w wysokości około 1500 dolarów i skazany za publiczne zniesławienie rosyjskiego wojska po opublikowaniu postu na Facebooku, w którym potępił inwazję na Ukrainę, stanowiącą najnowszy krok w rozprawie z działaczami, niezależnymi dziennikarzami i działaczami opozycji. Memorial powiedział w piątek, że prokuratorzy odwołali się od wyroku, nazywając go „zbyt łagodnym”.

(Przeczytaj więcej historii z Rosji.)