MOSKWA, 29 kwietnia (Reuters) – Rosja zapowiedziała w sobotę twardą reakcję na bezprawne zajęcie przez Polskę jej szkoły dyplomatycznej w Warszawie.
Polski państwowy kanał informacyjny TVP Info informował wcześniej, że w sobotę rano przed szkołą ambasady rosyjskiej przy ulicy Kielekij w Warszawie pojawiła się policja.
Zapytany o incydent rzecznik polskiego MSZ powiedział Reuterowi, że budynek, w którym znajduje się szkoła dyplomatyczna, należy do państwa polskiego.
MSZ Rosji poinformowało w oświadczeniu, że polskie władze wysadziły teren szkoły dyplomatycznej.
„Uważamy ten ostatni akt wrogości ze strony polskich władz za rażące naruszenie Konwencji wiedeńskiej o stosunkach dyplomatycznych z 1961 r. i ingerencję w rosyjską własność dyplomatyczną w Polsce” – powiedział resort.
„Tak nikczemne posunięcie Warszawy poza ramy cywilizowanych stosunków międzypaństwowych nie pozostanie bez poważnej reakcji i konsekwencji dla polskich władz i polskich interesów w Rosji” – napisano.
Rzecznik polskiego MSZ Łukasz Jasina powiedział agencji Reuters, że Rosja ma prawo do protestu, ale Polska działa zgodnie z prawem.
„Nasza opinia, potwierdzona przez sądy, jest taka, że ta własność należy do państwa polskiego i została bezprawnie przejęta przez Rosję” – powiedział.
Siergiej Andriejew, ambasador Moskwy w Polsce, powiedział rosyjskim państwowym agencjom informacyjnym, że budynek, w którym mieści się szkoła dyplomatyczna, jest budynkiem dyplomatycznym i polskie władze nie mają prawa go zająć.
Napięte już stosunki między obydwoma krajami zostały dodatkowo napięte przez wojnę na Ukrainie, gdzie Warszawa jest jednym z najzagorzalszych sojuszników Kijowa, odgrywając wiodącą rolę w przekonywaniu sojuszników do dostarczania ciężkiej broni.
Ambasador Rosji Andriej powiedział na początku tego tygodnia, że polscy prokuratorzy przejęli znaczną sumę pieniędzy z zamrożonych kont bankowych rosyjskiej ambasady i misji handlowej.
W marcu 2022 r. Polska zapowiedziała wydalenie 45 rosyjskich dyplomatów podejrzanych o pracę dla moskiewskich służb wywiadowczych.
Reportaż Reuters Dodatkowe reportaże Alana Charlisha w Warszawie Redakcja Andrew Osborne’a
Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.
„Muzyk. Miłośnik kawy. Oddany badacz jedzenia. Webman. Namiętny guru internetu”.
More Stories
Wpływ siły wyższej na małe i średnie przedsiębiorstwa w Polsce na przykładzie pandemii Covid-19: wnioski na przyszłość
W 2025 roku Polska zwiększy wydatki na obronność do rekordowego poziomu
„Zmiana zasad gry”: Lockheed przedstawia pierwszy polski F-35