22 lutego, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Rosja uruchamia statek ratunkowy dla astronautów po wycieku płynu chłodzącego

Rosja uruchamia statek ratunkowy dla astronautów po wycieku płynu chłodzącego

(CNN) Rosja wystrzeliła statek kosmiczny Sojuz, który zastąpi kapsułę Wyciek płynu chłodzącego skoczył W grudniu jeden astronauta i astronauta NASA zostali bez podwiezienia do domu.

Kapsuła o nazwie Sojuz MS-23 wystartowała z rosyjskiego kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie w czwartek o 19:24 czasu wschodniego, czyli o 5:24 w piątek. czas lokalny.

Statek kosmiczny bez załogi spędzi około dwóch dni na orbicie, manewrując w kierunku Międzynarodowej Stacji Kosmicznej i oczekuje się, że zadokuje do modułu Poisk – znajdującego się w obsługiwanej przez Rosję części stacji kosmicznej – tuż po godzinie 20:00 czasu wschodniego w sobotę.

Sojuz MS-23 będzie pojazdem powrotnym dla kosmonautów Siergieja Prokopjewa i Dmitrija Petlina oraz astronauty NASA Franka Rubio, którzy we wrześniu udali się na stację kosmiczną na pokładzie kapsuły Sojuz MS-22.

Zamiast latać z członkami załogi na pokładzie, Sojuz MS-23 wystartował w czwartek tylko z „wskaźnikiem Zero-G”, którym może być wszystko, co pozostało w kabinie i jest zaprojektowany do swobodnego unoszenia się, gdy kapsuła wejdzie w mikrograwitację. W tym zadaniu wskaźnikiem jest miś przywiązany do sznurka wewnątrz budki.

Jaka jest przyczyna wycieku płynu chłodzącego?

Około dwóch miesięcy po locie trzech mężczyzn, MS-22 doświadczył wycieku chłodziwa, który opuścił kabinę w temperaturach uważanych za niebezpieczne dla członków załogi podczas lotu powrotnego. Roskosmos i NASA szybko pracowały nad planami wysłania rakiety Alternatywny samochód. Urzędnicy Roskosmosu powiedzieli, że ustalili, że przyczyną wycieku było Mała dziura spowodowana kolizją z a mikrometr.

Sojuz MS-22 (na pierwszym planie), tutaj w październiku do modułu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, miał wyciek chłodziwa.

Jednak plany wystrzelenia statku ratunkowego zostały zakwestionowane, gdy rosyjski statek towarowy o nazwie Progress doświadczył podobnego wycieku chłodziwa po dokowaniu do stacji kosmicznej. 11 lutego, trzy dni później, Roskosmos poinformował w poście na portalu społecznościowym Telegram, że Start Sojuza MS-23 opóźniony co najmniej do marca Podczas gdy agencja badała przyczynę wycieku płynu chłodzącego z samochodu Progress.

READ  Skywatch: Jowisz i Wenus tańczą i nadchodzi wiosna, a wraz z nią pożegnanie

Wtorek, Jednak Roscosmos powiedział w zaktualizowanym poście na Telegramie, że ustalił, że przyczyną wycieku ze statku kosmicznego Progress były „wpływy zewnętrzne”.

„Rosjanie nadal uważnie przyglądają się zarówno wyciekom kriogenicznym Sojuza, jak i Progress”, powiedziała zastępca administratora stacji kosmicznej NASA, Dana Weigel, podczas środowej konferencji prasowej.

„Utworzyli rządową komisję, która ocenia anomalie” – dodała, zauważając, że zespół analizuje możliwe przyczyny od momentu wystrzelenia kapsuł podczas ich podróży na orbitę.

Zmiana ekipy

Pierwotnie kosmonauci Roscosmos Oleg Kononenko i Nikolai Chubb oraz astronauta NASA Loral O’Hara mieli wystrzelić na stację kosmiczną 16 marca na pokładzie MS-23.

Zamiast tego czas pobytu Prokopyeva, Petelina i Rubio na stacji kosmicznej zostanie przedłużony, aby mogli wrócić na Ziemię na pokładzie Sojuza MS-23 jeszcze w tym roku. Według doniesień rosyjskich mediów państwowych powrót ten może nastąpić we wrześniu TAS.

Jeśli ten harmonogram będzie kontynuowany, trzej członkowie załogi przedłużą swój oczekiwany sześciomiesięczny pobyt w kosmosie do około jednego roku.

Zapytany o przedłużony pobyt, Joel Montalbano, kierownik programu stacji kosmicznej NASA, powiedział, że załoga jest nadal w dobrym zdrowiu i nie ma powodu, aby przyspieszać ich podróż do domu.

Montalbano powiedział podczas konferencji prasowej 11 stycznia, że ​​załoga jest „gotowa do pomocy, gdziekolwiek poprosimy”. „Są podekscytowani przebywaniem w kosmosie, podekscytowani pracą i podekscytowani prowadzeniem badań, które prowadzimy na orbicie. Są więc gotowi podjąć każdą decyzję, którą z nimi podejmiemy”.

on dodał, „Być może będę musiał więcej latać Lody w nagrodę.

Wystrzelenie statku kosmicznego Sojuz MS-23 ma miejsce na kilka dni przed rozpoczęciem misji Crew-6 przez NASA i SpaceX. Oczekuje się, że załoga 6 wystartuje wczesnym rankiem w poniedziałek, przewożąc astronautów NASA Stephena Bowena i Warrena „Woody’ego” Hoburga, a także Sultana Al Neyadiego, astronautę z Emiratów i kosmonautę Roscosmos Andreya Fedyaeva.

READ  Pierwsze zaćmienie Słońca rozpoczęło się w 2022 roku, a oto scena!

Po krótkim okresie Ta czwórka przybywa na stację kosmiczną, astronauci NASA Crew-5 wrócą do domu z pięciomiesięcznego pobytu Tam na pokładzie kapsuły SpaceX Crew Dragon. Urzędnicy NASA powiedzieli w tym tygodniu, że wycieki płynu chłodzącego w pojazdach Sojuz i Progress nie będą miały wpływu na misje SpaceX i że nie wykryto podobnych problemów w pojazdach Crew Dragon.

Ashley Strickland z CNN przyczynił się do powstania tego raportu.