31 maja, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Rosja twierdzi, że rozmowy NATO zakończyły się fiaskiem, ponieważ Polska ostrzegała przed wojną | Wiadomości o konfliktach

Tygodniowa dyplomacja mająca na celu złagodzenie napięć rosyjsko-ukraińskich prawdopodobnie zawiedzie z powodu rosnących obaw.

Rosja określiła swoje rozmowy w sprawie obrony ze Stanami Zjednoczonymi i NATO w tym tygodniu jako „porażkę”, powołując się na uporczywy spór w fundamentalnych kwestiach.

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow powiedział, że dwie rundy rozmów w Genewie i Brukseli w czwartek przyniosły pewne „pozytywne niuanse”, ale Moskwa szuka konkretnych wyników.

Rozmowy, które w czwartek przeniosły się do Wiednia na posiedzenie Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE), dotyczyły postulatów bezpieczeństwa Rosji ze strony Zachodu oraz rozmieszczenia jej wojsk w pobliżu Ukrainy.

Rozmieszczenia wojskowe zastraszyły Kijów i jego sojuszników, wzywając do wycofania wojsk i prowadząc do ostrzeżeń Zachodu o surowszych karach, jeśli Rosja rozpocznie ofensywę.

Moskwa oświadczyła, że ​​nie ma planów inwazji na Ukrainę, która już walczy z prorosyjskimi separatystami na wschodzie.

Rosyjscy oficjele upierają się, że mogą rozmieścić wojska na swoim terytorium i obwiniają NATO o destabilizację regionu.

Na liście postulatów obronnych zachodniego Kremla NATO gwarantuje prawnie, że była republika sowiecka nie pozwoli na członkostwo Ukrainy i wycofa wojska z byłych krajów komunistycznych Europy Środkowo-Wschodniej, które weszły do ​​koalicji po zimie. . Wojna.

Stany Zjednoczone opisują żądania jako „brak inicjatywy”, ale twierdzą, że są gotowe do negocjacji z NATO w sprawie kontroli uzbrojenia, rozmieszczenia rakiet i środków budowy zaufania.

Polska zadeklarowała „ryzyko wojny” na poziomie niewidzianym od 30 lat

Na posiedzeniu OBWE minister spraw zagranicznych Polski ostrzegł w czwartek, że Europa jest bliżej wojny niż przez 30 lat ze względu na obecne napięcia.

Zwracając się do ambasadorów 57 członków OBWE, Zbigniew Rau nie wspomniał o Rosji, ale wspomniał o napięciach na Ukrainie, Gruzji, Armenii i Mołdawii – wszystkich krajach o aktywnych lub zamrożonych konfliktach, w tym w Rosji.

READ  Brak reformy wymiaru sprawiedliwości w Polsce, brak pieniędzy, śluby prezydenta UE

„Ryzyko wojny w regionie OBWE wydaje się być teraz wyższe niż kiedykolwiek w ciągu ostatnich 30 lat” – powiedział Rao, nakreślając priorytety swojego kraju jako tegorocznego rotującego szefa organizacji.

„Od kilku tygodni stoimy przed możliwością poważnej ekspansji militarnej w Europie Wschodniej” – powiedział.

Polska jest jednym z najgorszych członków NATO, który stoi w obliczu tego, co uważa za rewizjonistyczne aspiracje Rosji w Europie Wschodniej.

„Musimy skupić się na pokojowym rozwiązaniu konfliktu na Ukrainie i wokół niej”, powiedział Rao, wzywając do „pełnego poszanowania suwerenności Ukrainy, integralności terytorialnej i jedności w granicach uznanych na szczeblu międzynarodowym”.

Ambasador Rosji przy OBWE odpowiedział, że Moskwa w razie potrzeby podejmie kroki w celu ochrony swojego bezpieczeństwa narodowego.

„Jeśli nie poprosimy o konstruktywną odpowiedź na nasze propozycje w rozsądnym czasie i zachowanie agresywne [Russia] Musimy nadal podejmować niezbędne kroki, aby zapewnić równowagę strategiczną i wyeliminować niedopuszczalne zagrożenia dla naszego bezpieczeństwa narodowego – powiedział Aleksander Łukaszewicz.

Stany Zjednoczone nie wierzą w ostatnią rundę rozmów; Waszyngton powiedział, że nie spodziewa się punktu zwrotnego na czwartkowym posiedzeniu.