22 czerwca, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Rosja krytykuje Polskę za zajęcie „gniazda szpiegowskiego” w Warszawie

Rosja krytykuje Polskę za zajęcie „gniazda szpiegowskiego” w Warszawie

Aktualności

29 kwietnia 2023 | 15:51

Moskwa krytykowany w Polsce Po tym, jak władze zajęły szkołę średnią w pobliżu ambasady Rosji w Warszawie, obiecując „surową reakcję” na zatrzymanie, które ich zdaniem było rażącym naruszeniem międzynarodowych konwencji.

Był to piętrowy budynek w latach 70-tych, który służył dzieciom dyplomatów Warszawiacy nazwali je „Gniazdem Szpiegów”.powiedział Łukasz Jasina, rzecznik polskiego MSZ, który powiedział, że posunięcie zostało zatwierdzone przez sąd.

Jasina powiedziała, że ​​Moskwa może protestować przeciwko temu posunięciu, ale polskie władze działają w granicach prawa.

„Nasza opinia, potwierdzona przez sądy, jest taka, że ​​te nieruchomości należą do państwa polskiego i zostały bezprawnie zajęte przez Rosję” – powiedział.

Rosyjskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych Nuba rip jako „wrogie” i naruszające Konwencję wiedeńską o stosunkach dyplomatycznych z 1961 r. Posunięcie to było również postrzegane jako ingerencja w rosyjską własność dyplomatyczną w Polsce.

„Tak bezczelny krok Warszawy, wykraczający poza ramy cywilizowanych stosunków między państwami, nie pozostanie bez reakcji i dotkliwych konsekwencji dla polskich władz i polskich interesów w Rosji” – czytamy w oświadczeniu.

Warszawiacy nazywali zdobyty w latach 70. budynek „Szpiegowskim Gniazdem”.
AFP za pośrednictwem Getty Images
Rosyjskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych stwierdziło, że zajęcie wymaga „ostrej reakcji”.
AFP za pośrednictwem Getty Images

Konfiskata szkoły nastąpiła w związku z rosnącym napięciem w stosunkach między Moskwą a Warszawą po inwazji Rosji na Ukrainę w lutym 2022 roku.

Warszawa pozycjonowała się jako jeden z głównych sojuszników Kijowa, odgrywając decydującą rolę w przekonywaniu innych krajów do dostarczania Ukrainie ciężkiego uzbrojenia.

W marcu 2022 r. Polska poinformowała, że ​​nakazała wydalenie 45 rosyjskich dyplomatów uważanych za oficerów wywiadu.


Załaduj więcej…READ  Badanie mówi, że letnie upały zabiły 61 000 osób w Europie w 2022 roku


https://nypost.com/2023/04/29/russia-criticizes-poland-over-warsaw-spy-nest-seizure/?utm_source=url_sitebuttons&utm_medium=site%20buttons&utm_campaign=site%20buttons

Skopiuj udostępniony adres URL