31 maja, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Rolf Harris: Seryjny przestępca i były artysta estradowy umiera w wieku 93 lat

Rolf Harris: Seryjny przestępca i były artysta estradowy umiera w wieku 93 lat

  • Michaela Shielsa McNamee
  • wiadomości BBC

Były artysta estradowy Rolf Harris, który był więziony za serię nieprzyzwoitych napaści na dziewczyny, zmarł w wieku 93 lat.

Harris został uznany za winnego serii napaści na obyczajność w latach 1968-1986 po procesie w 2014 roku – i skazany na pięć lat i dziewięć miesięcy więzienia.

Z więzienia wyszedł w 2017 roku – ale nigdy nie przeprosił swoich ofiar.

Zanim jego zbrodnie wyszły na jaw, Harris był stałym elementem rodzinnej rozrywki w Wielkiej Brytanii.

Zgodnie z jego aktem zgonu, który został zarejestrowany we wtorek, zmarł na raka szyi i „słabość geriatryczną” w swoim domu w Bray, Berkshire, 10 maja.

Jego rodzina następnie wydała oświadczenie, w którym napisała: „Mamy potwierdzić, że Rolf Harris niedawno odszedł w spokoju otoczony rodziną i przyjaciółmi i jest teraz pochowany.

„Proszą o uszanowanie ich prywatności. Żadne dalsze komentarze nie będą udzielane”.

Po procesie w Southwark Crown Court Harris został początkowo uznany za winnego 12 ataków na cztery dziewczyny, głównie w latach 70. i 80. XX wieku.

Jeden z wyroków skazujących, związany z jego zarzutem zamachu na obyczajność wobec ośmioletniej dziewczynki, został później uchylony. Ale sędziowie sądu apelacyjnego odrzucili jego wniosek o odwołanie się od 11 innych wyroków skazujących.

Wśród ofiar były dwie nastolatki i przyjaciel jego córki.

zdjęcie królowej

Zanim jego zbrodnie wyszły na jaw, Harris przez ponad 50 lat był dobrze znaną postacią w branży rozrywkowej w Wielkiej Brytanii i rodzinnej Australii.

Przybył do Londynu w 1952 roku, w wieku 21 lat, i zaczął prezentować serię programów telewizyjnych dla dzieci i różnorodności, a także seriale o zwierzętach i sztuce. Harris namalował portret zmarłej królowej na jej 80. urodziny w 2006 roku.

Harris odbył trzy lata kary w więzieniu Stafford w Staffordshire. Po zwolnieniu wrócił do domu w Bray w Berkshire i dzielił go ze swoją żoną Alwyn – którą poślubił w 1958 roku.

Para doczekała się córki Bindi.