22 lutego, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Reporter BBC Gary Lineker zdjęty z anteny z powodu krytyki polityki azylowej – DW – 11.03.2023

Reporter BBC Gary Lineker zdjęty z anteny z powodu krytyki polityki azylowej – DW – 11.03.2023

Nadawca publiczny powiedział w piątek, że były kapitan Anglii i prezenter BBC Gary Lineker został tymczasowo zwolniony z nadawania, po tym, jak jego krytyka nowej polityki imigracyjnej Wielkiej Brytanii wywołała kłótnię z jego pracodawcą.

BBC zdecydowało, że wycofa się ze zgłoszenia Mecz dnia „Dopóki nie osiągniemy uzgodnionego i jasnego stanowiska w sprawie korzystania przez niego z mediów społecznościowych” – podało radio w oświadczeniu.

Co powiedział Lineker?

Lineker zabrał się do Twittera we wtorek, aby skrytykować Nowa polityka rządu brytyjskiego Odmawiać azylu migrantom, którzy przybywają na małych łodziach i deportować ich do krajów pochodzenia lub tzw. bezpiecznych krajów trzecich.

Lineker udostępnił wideo, na którym minister spraw wewnętrznych Soella Braverman mówi o prawie i dodał: „O mój Boże, to nie jest straszne”.

Odpowiadając innemu użytkownikowi, opisał środek jako „niezmiernie okrutną politykę skierowaną przeciwko najbardziej bezbronnym” i porównał jego sformułowanie do Niemiec z czasów nazizmu.

Polityka jako skazany przez partie opozycyjne, organizacje charytatywne i Agencję Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców za jej wpływ na prawdziwych uchodźców.

Wiadomo, że Lineker był zaangażowany politycznie od czasów gry, ale w ostatnich latach mógł stać się bardziej otwarty w mediach społecznościowych. Znalazł się pod ostrzałem niektórych obserwatorów w Wielkiej Brytanii – którzy twierdzą, że jako prezenter sportowy BBC nie powinien wykazywać uprzedzeń politycznych – przy kilku podobnych okazjach w przeszłości.

„Nigdy nie mówiliśmy, że Gary powinien być bezmyślny lub że nie może mieć racji w kwestiach, które go dotyczą, ale powiedzieliśmy, że powinien unikać opowiadania się po którejś ze stron w polityce” BBC powiedziała w swoim oświadczeniu.

Lineker jest również powszechnie znany w Niemczech ze względu na żart po przegranej Anglii z RFN w półfinale mistrzostw świata w 1990 roku, że „Piłka nożna to prosta gra. Dwudziestu dwóch mężczyzn ściga piłkę przez 90 minut, a na końcu Niemcy zawsze wygrywaj.” Być może nie jest zaskoczeniem, że ten cytat jest grzybem.Zdjęcie: David Davies/Impex/Image Alliance

Mecz dnia Prezenterzy wycofują się

Lineker, który był gospodarzem Mecz dnia Przez ponad 20 lat nie było go na antenie, kiedy program miał być emitowany w soboty.

READ  Niemcy zawierają umowę gazową z Katarem w celu zmniejszenia zależności od Rosji | Wiadomości na temat ropy i gazu

Program, który jest nadawany od 1964 roku, jest podsumowaniem rozszerzonych skrótów z weekendowych meczów Premier League, zwykle obejmujących analizy studyjne prowadzone przez Linekera.

Po tym, jak kilku stałych prezenterów programu, w tym Ian Wright, Alan Shearer, Jermaine Jenas i Micah Richards, powiedziało, że nie pojawi się w programie bez Linekera, BBC poinformowało w sobotnim wydaniu Mecz dnia Zamiast tego „skoncentruj się na dopasowaniu bez renderowania w studio lub łupów”.

Wkrótce potem sześciu zaplanowanych komentatorów meczu powiedziało, że również będą siedzieć poza sobotnią transmisją. Zalecili, aby BBC zamiast tego korzystała z komentarzy World Feed zamiast rozmówców grających w grę.

Braverman: W porównaniu z nazistowskim „Flippantem” tragedia Holokaustu blednie

Braverman pojawił się w podcaście BBC Political Thinking, który został wydany w piątek i został zapytany o wydarzenia tygodnia i komentarze Linekera.

Braverman, której mąż jest Żydem, powiedziała, że ​​Linker przekroczyła granicę, mówiąc, że jej język w tej sprawie „nie różni się od tego używanego w Niemczech w latach trzydziestych”.

„W rzeczywistości rodzina mojego męża bardzo mocno odczuwa wpływ Holokaustu. Pozbycie się tego rodzaju fałszywych porównań zmniejsza nieopisaną tragedię, przez którą przeszło tak wiele osób” – powiedział Braverman, argumentując: „I nie sądzę, żeby cokolwiek to, co dzieje się dzisiaj w Wielkiej Brytanii, może zbliżyć się do tego, co wydarzyło się podczas Holokaustu. Dlatego uważam to porównanie za leniwe i nieprzydatne ”.

Wynika to z kwestii, która była kilkakrotnie poruszana w Izbie Gmin w tym tygodniu, zwykle przez konserwatywnych posłów.

Tymczasem ustępująca pierwsza minister Szkocji Nicola Sturgeon nazwała decyzję BBC „niewybaczalną”.

Opozycyjna Partia Pracy wydała oświadczenie, w którym określiła tę decyzję jako „tchórzliwą” i „atak na wolność słowa w obliczu nacisków politycznych”, podsumowując: „BBC musi przemyśleć”.

Tymczasem Ministerstwo Kultury, Mediów i Sportu stwierdziło: „Indywidualne przypadki są domeną BBC”.

READ  Malezja zmniejsza o połowę wyrok byłego premiera Najiba Razaka

Lineker to jedna z najbardziej rozpoznawalnych twarzy BBC na całym świecie

Lineker jest najlepiej opłacanym prezenterem BBC, z roczną pensją gospodarza w wysokości 1,35 miliona funtów (1,62 miliona dolarów). Mecz dnia i inne relacje piłkarskie

Były zawodnik Barcelony i Tottenhamu był powszechnie znany, zanim wkrótce po przejściu na emeryturę przejął stery najważniejszego programu piłkarskiego w kraju. Od dziesięcioleci jest podstawą brytyjskich ekranów w sobotnie wieczory.

Lineker gościł uchodźców w swoim domu i głośno krytykował traktowanie przez rząd osób ubiegających się o azyl w przeszłości.

W ostatnich latach rozwinął także inne zainteresowania, w tym jako właściciel podcastu Goalhanger Network.

zc/msh (Reuters, AFP, AP)