5 marca, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Rekordziści, którzy przekroczyli granicę między Polską a Białorusią, mówią urzędnicy

Polska straż graniczna powiedziała w sobotę CNN, że liczba prób przekroczenia 739 była zbyt duża na jeden dzień. To ostatnie z tygodniowego kryzysu migracyjnego na granicy, na który Polska w zeszłym miesiącu wprowadziła stan wyjątkowy.

Polska agencja graniczna twierdzi, że od sierpnia wstrzymano około 16 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej. 5000 z nich odbyło się w październiku.

Przekraczanie może być bardziej ryzykowne, gdy zmieniają się pory roku. Przynajmniej Cztery osoby zginęły na granicy Między Polską a Białorusią w sierpniu; Według polskich urzędników trzy osoby cierpiące na hipotermię zginęły na polskiej granicy, a czwarta zmarła na Białorusi, około metra od granicy, według białoruskiej agencji państwowej Belda.

Wielu, którzy docierają do granic Europy Wschodniej, pochodzi z Afganistanu i Iraku.

Stosunki Białorusi z sąsiadami stają się coraz bardziej napięte w sytuacji granicznej. W sierpniu premierzy Polski, Łotwy i Litwy oskarżyli prezydenta Białorusi Aleksandra Łukaszenkę o wywołanie kryzysu poprzez podżeganie do imigracji do Unii Europejskiej.

W piątek Białoruś wezwała Aleksandra Kasnowskiego na dowódcę w związku z zarzutami, że kule zostały wystrzelone w polskich żołnierzy stacjonujących na polskiej granicy. „Informacje o strzałach nie są prawdziwe” – powiedział Czasnouski Associated Press.

W niedzielę polska Straż Graniczna napisała na Twitterze: „Zapisy patrolu oficerów i żołnierzy wskazują, że wczoraj wieczorem po białoruskiej stronie w pobliżu granicy z Polską ponownie słychać było hałasy”.

Lider białoruskiej opozycji skazany na 11 lat więzienia

Europejscy urzędnicy oskarżyli też Białoruś o zachęcanie ludzi do nielegalnego przemieszczania się do Polski i innych sąsiadów UE w ramach wysiłków federacji mających na celu wywarcie nacisku na szersze sankcje nałożone na Mińsk.

Sankcje nałożone przez Unię Europejską, Stany Zjednoczone i Wielką Brytanię w czerwcu zmusiły rząd Łukaszenki do lądowania samolotu Ryana i aresztowania opozycyjnego dziennikarza, co doprowadziło do „ciągłych represji” w byłym państwie sowieckim.

READ  David Tomala z Polski i Antonella Palmisano z Włoch wygrywają złoto