16 kwietnia, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Rakieta SpaceX Falcon 9 wystrzelona z Przylądka Canaveral z 23 satelitami Starlink – lot kosmiczny teraz

Rakieta SpaceX Falcon 9 wystrzelona z Przylądka Canaveral z 23 satelitami Starlink – lot kosmiczny teraz

SpaceX ścigało się z czasem, aby przygotować rakietę Falcon 9 do startu z Przylądka Canaveral we wtorek wieczorem, ponieważ przygotowania do startu opóźniły się. Wystrzelenie konstelacji 23 satelitów Starlink jest obecnie zaplanowane na godzinę 2:47 czasu wschodniego (07:47 UTC) w środę rano.

Pierwotnie misja Starlink 6-29 miała wystartować o godzinie 23:01 czasu wschodniego (04:01 UTC) we wtorek wieczorem, ale SpaceX dwukrotnie opóźniało start. Pozostała jedna szansa na uruchomienie zapasowe w środę rano o 2:59 EDT (0759 UTC).

Rakieta Falcon 9 została wyniesiona do pozycji pionowej w Space Launch Complex 40 na krótko przed 22:00 EDT (03:00 UTC), znacznie później niż oczekiwano. Poprzednia misja wystartowała z Pad 40 zaledwie cztery dni temu, więc jeśli obecny czas startu się utrzyma, będzie to siódma najszybsza próba powrotu do obiektu startowego.

Rakieta Falcon 9 zostaje podniesiona do pozycji pionowej w Space Launch Complex 40, gdy SpaceX realizuje swoje plany dotyczące misji dostawczej Starlink. Zdjęcie: Adam Bernstein/Teraz lot kosmiczny.

Warunki pogodowe w poniedziałek będą sprzyjające w 90 procentach w momencie pierwszej okazji, a szanse nieznacznie spadną do 75 procent pod koniec okna startowego, twierdzą meteorolodzy Sił Kosmicznych Stanów Zjednoczonych z 45. Eskadry Pogodowej.

Po wystartowaniu z Cape Canaveral rakieta Falcon 9 wystartuje po południowo-wschodniej trajektorii, kierując się na orbitę nachyloną pod kątem 43 stopni do równika. Po spaleniu dziewięciu silników Merlin 1D przez około dwie i pół minuty pierwszy stopień oddzieli się od drugiego i będzie kontynuował opadanie, aby wylądować na statku bezzałogowym „A Shortfall of Gravitas” na Oceanie Atlantyckim, w odległości około 424 mil (682 mil). km) dalej. ) z miejsca startu.

Zdjęcie pliku satelitów Starlink V2 Mini firmy SpaceX w zakładzie przetwarzania ładunku na Przylądku Canaveral na początku tego roku. Źródło: SpaceX

Tymczasem na górze pojedynczy silnik próżniowy Merlin drugiego etapu będzie pracował przez około sześć minut, aby dotrzeć na orbitę parkingową. Po około 45 minutach lotu silnik drugiego stopnia zostanie ponownie uruchomiony na 2 sekundy, aby zoptymalizować orbitę. 23 satelity V2 Mini Starlink zostaną rozmieszczone około godzinę i pięć minut po wystrzeleniu.

READ  Znajdź tajemnicze czarne jaja ukryte głęboko w oceanie

Będzie to 87. orbitalny start SpaceX w tym roku i 276. jak dotąd lot rakiety Falcon 9.

Transmisja na żywo ze startu w Spaceflight Now rozpocznie się około godzinę przed startem. Możesz także oglądać widoki wyrzutni na Przylądku 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, w naszej transmisji na żywo z wyrzutni.