8 grudnia, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Ptasie ślady tajemniczych zwierząt z triasu są starsze o 60 milionów lat od pierwszych skamielin ptaków

Abrahams i in. 2023; Jeden plus

Nowa analiza pokazuje, że dwunożne gady pozostawiły skamieniałe, przypominające ptaki, trójpalczaste ślady sprzed ponad 210 milionów lat. Pokazano skamieniałe ślady Trisauropodiscus (po lewej) i ślady współczesnych ptaków (po prawej).

Zapisz się na biuletyn naukowy CNN dotyczący teorii cudów. Eksploruj wszechświat dzięki wiadomościom o fascynujących odkryciach, postępach naukowych i nie tylko.



CNN

Nowa analiza śladów ujawniła, że ​​dwunożne gady o stopach przypominających ptaki wcisnęły w miękkie błoto skamieniałe ślady trójpalczastych stóp sprzed ponad 210 milionów lat.

Ślady znalezione w kilku miejscach w Republice Południowej Afryki zostały niedawno zidentyfikowane jako najstarsze odciski stóp ptaków, jakie kiedykolwiek znaleziono, starsze niż najstarsze znane ślady. Skamieniałości szkieletowe ptaków mające około 60 milionów lat.

„Biorąc pod uwagę jego wiek, prawdopodobnie stworzyły go dinozaury” – stwierdził. Doktor Minja AbrahamsWykładowca nauk geologicznych na Uniwersytecie w Kapsztadzie w Republice Południowej Afryki. Abrahams jest głównym autorem nowego badania opisującego te ścieżki, które opublikowano we wtorek w czasopiśmie Jeden plus.

Teropody, w tym Tyrannosaurus rex, były zróżnicowaną grupą dwunożnych, trójpalczastych mięsożerców. Ale wśród tych dinozaurów są ostatnio zbadane Niektóre ślady różniły się od typowych odcisków teropoda. Osoby odstające miały krótszą długość środkowego palca, znacznie szerszą rozpiętość i „znacznie węższe palce”, przez co bardziej przypominały ślady ptaków, Abrahams powiedział CNN w e-mailu.

Ponieważ jednak zwierzęta, które stworzyły ślady, są nieznane, ich związek z ptakami jest niejasny. Naukowcy podają, że odciski mogą stanowić brakującą wskazówkę na temat ewolucji ptaków lub mogą należeć do gadów, które nie są blisko linii ptasiej, ale niezależnie wyewoluowały i mają ptasie stopy.

Ślady odkryto w połowie XX wieku i francuski paleontolog Paul Ellenberger nadał im naukową nazwę Trisauropodiscus. Nazwa to ichnogenus, co oznacza, że ​​opisuje rodzaj oparty na śladowych skamieniałościach lub skamieniałych odciskach pozostawionych przez zwierzę, a nie na skamieniałościach jego ciała.

Uważa się, że siedem typów jest spokrewnionych ze śladami Trisauropodiscus, a paleontolodzy od dziesięcioleci debatują na temat powinowactwa ptaków w tej grupie. Niektórzy opisywali ślady jako przypominające ptaki, inni nie byli jednak tego tacy pewni. Ellenberger mógł zmącić wodę, przypisując wygenerowanym stworzeniom kilka śladów o różnych kształtach, „i nie wszystkie przypominały ptaki” – powiedział Abrahams.

Co więcej, kształt odcisku stopy może się znacznie różnić w zależności od rodzaju materiału, po którym zwierzę wchodzi. Może to utrudnić określenie cech fizycznych wymarłych zwierząt, gdy skamieniałe ślady są jedynym dowodem, jaki po nich pozostawiły – dodał. Doktor Julia Clarkprofesor kręgowców Wykopaliska na Uniwersytecie Teksasu w Austin, który nie był zaangażowany w badania.

„Ślady to naprawdę wyjątkowy zapis” – Clark powiedział CNN. „Zawsze jednak będzie istniał obszar niepewności, choćby jeśli chodzi o charakter danych, które posiadamy”.

Dodała, że ​​w czasach, gdy w glinie wyryto ślady trizauropodeków, u archozaurów – starożytnej grupy gadów obejmującej dinozaury, pterozaury i krokodyle – kwitły ewolucyjne adaptacje – dlatego interesujące jest znalezienie dowodów na istnienie ptasich stóp w mało znanym środowisku. członek tej grupy. .

„Ślady nie odpowiadają bezpośrednio żadnemu znanemu kopalnemu zwierzęciu z tego regionu i tego okresu. Mogą należeć do innych gadów lub kuzynów dinozaurów, które wyewoluowały ze stopami przypominającymi ptaki” – powiedział Clark. zrozumienie różnorodności morfologicznej w „Naprawdę ważnym okresie w archozaurach”.

Abrahams i in. 2023; Jeden plus

Schemat skamieniałych śladów ptaków (na górze po prawej) i zbliżenia dwóch pojedynczych śladów (po lewej stronie i pośrodku z przodu) pomagają zobrazować ich położenie i strukturę. Skróty: TL to długość ścieżki; TW to szerokość ścieżki; II^IV wskazuje rozkład liczb.

Dochodzenie badaczy rozpoczęło się w 2016 r.: Abrahams stwierdził, że zespół UCT „podąża śladami Paula Ellenbergera, dokumentując jego zakłady, korzystając z nowoczesnych standardów technologicznych”.

Podczas podróży do Mafutseng, skamieniałego stanowiska w Lesotho, zespół znalazł wiele śladów ptaków z okresu triasu. „Zajęło nam minutę, zanim zdaliśmy sobie sprawę, że patrzymy na Trisauropodiscus” – powiedziała. „Nasze pierwsze wrażenie było takie, że te ślady rzeczywiście bardzo przypominają ptaki i wiedzieliśmy, że musimy je dokładniej zbadać”. Wiązało się to z wizytami w miejscach występowania skamieniałości; Analiza archiwalnych zdjęć, rysunków i szablonów; I twórz cyfrowe modele 3D śladów stóp.

Naukowcy sprawdzili 163 ślady i podzielili je na dwie kategorie, czyli morfotypy, na podstawie ich kształtów. Ślady sklasyfikowane jako Morfotyp I zostały sklasyfikowane jako nieptasie. Odciski te były nieco dłuższe niż szerokie, a palce u nóg były bardziej okrągłe, mocniejsze i wąsko rozstawione. „Mają też charakterystyczną piętę utworzoną z trzeciego i czwartego palca” – powiedział Abrahams.

Dla porównania, trajektorie Morfotypu II były mniejsze. Były szersze niż wyższe, a ich palce u nóg były cieńsze. Ten drugi zestaw śladów swoim kształtem i szeroką rozpiętością palców bardzo przypominał ślady ptaka z okresu kredowego (145–66 milionów lat temu): ptaka brodzącego Gruipeda, innego ptaka znanego jedynie ze śladów. Ogólnie rzecz biorąc, naukowcy podają, że ślady Morfotypu II bardzo przypominają ślady współczesnych ptaków.

Najstarsze skamieniałości parafeidów – grupy dinozaurów obejmującej najstarsze ptaki i ich najbliższych krewnych – pojawiają się w okresie środkowojurajskim (201,3–145 mln lat temu); Ślady Morphotypu II Trisauropodiscus, datowane na co najmniej 210 milionów lat, sugerują, że ptasie stopy są jeszcze starsze.

„Trisauropodiscus ma znacznie starszą, ptasią stopę, co jest cechą wspólną współczesnych ptaków i innych archozaurów późnego mezozoiku” – powiedział Abrahams. „Te badania przyczyniają się do naszego wspólnego, ciągłego zrozumienia ewolucji dinozaurów i ptaków”.

Mindy Weisberger jest pisarką naukową i producentką medialną, której prace ukazywały się w „Live Science”, „Scientific American” i „How It Works”.