22 lipca, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Przywódcy polscy i ukraińscy powołują się na postęp w regulowaniu importu ukraińskiej żywności, aby złagodzić gniew rolników

Przywódcy polscy i ukraińscy powołują się na postęp w regulowaniu importu ukraińskiej żywności, aby złagodzić gniew rolników

WARSZAWA, Polska (AP) – Premierzy Ukrainy i Polski oświadczyli w czwartek, że poczynili postępy w spełnianiu żądań rolników z Polski i Europy Zachodniej. zakłócając ich bytNie zgłosili jednak żadnych postępów.

Premier Ukrainy Denis Szmyhal przebywał w Polsce, aby porozmawiać ze swoim odpowiednikiem Donaldem Tuskiem, aby znaleźć sposoby na rozwiązanie niezadowolenia rolników, które doprowadziło do gwałtownych protestów i blokad na przejściach granicznych Polski z Ukrainą.

Przywódcy stwierdzili, że podczas rozmów zgłoszono pewne propozycje, ale potrzebne są dalsze prace. Obaj stwierdzili, że pomocne byłoby, gdyby UE wprowadziła proponowaną 50% stawkę celną na import żywności z Rosji i Białorusi.

„Szukamy rozwiązań dobrych dla obu stron” – powiedział Tusk.

„W kwestii rolnictwa zrobiliśmy krok naprzód” – stwierdził, wskazując na wysiłki Polski zmierzające do ograniczenia unijnego importu rosyjskiej i białoruskiej żywności, odciążając tym samym unijny rynek żywności i pomagając ukraińskiej produkcji.

„Wygląda na to, że jesteśmy o krok” od tego wspólnego celu – powiedział Tusk.

Schmihal powiedział, że w drodze negocjacji „zdecydowanie czynią postępy w usuwaniu blokad (granicznych), ale co ważniejsze, w rozwiązywaniu wszystkich kluczowych kwestii, które prowadzą do takich blokad”.

Podpisali wspólną deklarację, że środki liberalizacji handlu powinny przynieść korzyści gospodarkom Polski, pozostałych członków UE i Ukrainy „bez zakłócania ich rynków” oraz że środki handlowe powinny uwzględniać „zmieniającą się sytuację bezpieczeństwa na Ukrainie”.

Rolnicy protestują w wielu krajach Europy Mocne zastrzeżenia Wzrosło napięcie między Kijowem a jego zagorzałym sojusznikiem Warszawą w związku z bezcłowym importem ukraińskich produktów rolnych, którego celem jest tańszy import z Ukrainy.

Tusk zasugerował, że Polska, członek NATO i kraj UE graniczący z Ukrainą, będzie zabiegać w trakcie rozmów o kwoty importowe. On również zasugerował Zwiększenie ukraińskiego eksportu do krajów potrzebujących poza Europą.

Schmihal powiedział, że Ukraina zgodziła się na „pewne ograniczenia”, ale ich nie określiła.

READ  W Polsce węgiel nie jest już królem – ale jego symbol – POLITICO

Unia Europejska szeroko otworzyła swoje drzwi dla ukraińskich produktów rolnych, aby pomóc jej zarabiać na eksporcie po tym, jak inwazja Rosji w 2022 r. odcięła wiele jej tradycyjnych szlaków handlowych.

Jednakże, Niedawno zgodzili się z tym prawodawcy UE W odpowiedzi na skargi europejskich rolników można ponownie wprowadzić kwoty na niektóre ukraińskie produkty spożywcze.