WARSZAWA, Polska (AP) – Premierzy Ukrainy i Polski oświadczyli w czwartek, że poczynili postępy w spełnianiu żądań rolników z Polski i Europy Zachodniej. zakłócając ich bytNie zgłosili jednak żadnych postępów.
Premier Ukrainy Denis Szmyhal przebywał w Polsce, aby porozmawiać ze swoim odpowiednikiem Donaldem Tuskiem, aby znaleźć sposoby na rozwiązanie niezadowolenia rolników, które doprowadziło do gwałtownych protestów i blokad na przejściach granicznych Polski z Ukrainą.
Przywódcy stwierdzili, że podczas rozmów zgłoszono pewne propozycje, ale potrzebne są dalsze prace. Obaj stwierdzili, że pomocne byłoby, gdyby UE wprowadziła proponowaną 50% stawkę celną na import żywności z Rosji i Białorusi.
„Szukamy rozwiązań dobrych dla obu stron” – powiedział Tusk.
„W kwestii rolnictwa zrobiliśmy krok naprzód” – stwierdził, wskazując na wysiłki Polski zmierzające do ograniczenia unijnego importu rosyjskiej i białoruskiej żywności, odciążając tym samym unijny rynek żywności i pomagając ukraińskiej produkcji.
„Wygląda na to, że jesteśmy o krok” od tego wspólnego celu – powiedział Tusk.
Schmihal powiedział, że w drodze negocjacji „zdecydowanie czynią postępy w usuwaniu blokad (granicznych), ale co ważniejsze, w rozwiązywaniu wszystkich kluczowych kwestii, które prowadzą do takich blokad”.
Podpisali wspólną deklarację, że środki liberalizacji handlu powinny przynieść korzyści gospodarkom Polski, pozostałych członków UE i Ukrainy „bez zakłócania ich rynków” oraz że środki handlowe powinny uwzględniać „zmieniającą się sytuację bezpieczeństwa na Ukrainie”.
Rolnicy protestują w wielu krajach Europy Mocne zastrzeżenia Wzrosło napięcie między Kijowem a jego zagorzałym sojusznikiem Warszawą w związku z bezcłowym importem ukraińskich produktów rolnych, którego celem jest tańszy import z Ukrainy.
Tusk zasugerował, że Polska, członek NATO i kraj UE graniczący z Ukrainą, będzie zabiegać w trakcie rozmów o kwoty importowe. On również zasugerował Zwiększenie ukraińskiego eksportu do krajów potrzebujących poza Europą.
Schmihal powiedział, że Ukraina zgodziła się na „pewne ograniczenia”, ale ich nie określiła.
Unia Europejska szeroko otworzyła swoje drzwi dla ukraińskich produktów rolnych, aby pomóc jej zarabiać na eksporcie po tym, jak inwazja Rosji w 2022 r. odcięła wiele jej tradycyjnych szlaków handlowych.
Jednakże, Niedawno zgodzili się z tym prawodawcy UE W odpowiedzi na skargi europejskich rolników można ponownie wprowadzić kwoty na niektóre ukraińskie produkty spożywcze.
„Muzyk. Miłośnik kawy. Oddany badacz jedzenia. Webman. Namiętny guru internetu”.
More Stories
Wpływ siły wyższej na małe i średnie przedsiębiorstwa w Polsce na przykładzie pandemii Covid-19: wnioski na przyszłość
W 2025 roku Polska zwiększy wydatki na obronność do rekordowego poziomu
„Zmiana zasad gry”: Lockheed przedstawia pierwszy polski F-35