We wspólnym oświadczeniu Niinistö i Marin powiedzieli: „Członkostwo w NATO zwiększy bezpieczeństwo Finlandii. Jako członek NATO Finlandia wzmocni cały sojusz obronny. Finlandia musi niezwłocznie wystąpić o członkostwo w NATO. Mamy nadzieję, że krajowe kroki są nadal konieczne do osiągnięcia ta decyzja zostanie podjęta.” szybko w ciągu najbliższych kilku dni.”
Później w czwartek rosyjskie MSZ poinformowało, że fińskie oświadczenie stanowi „fundamentalną zmianę w polityce zagranicznej kraju” i ostrzega przed środkami zaradczymi.
„Helsinki powinny być świadome odpowiedzialności i konsekwencji takiego posunięcia” – powiedział resort.
Ministerstwo stwierdziło, że ewentualne wejście Finlandii do NATO poważnie zaszkodziłoby rosyjsko-fińskim stosunkom dwustronnym, które utrzymują stabilność i bezpieczeństwo w regionie Europy Północnej.
Dodała, że ”Rosja będzie musiała podjąć kroki odwetowe, militarne, techniczne i inne, aby powstrzymać pojawiające się w tym zakresie zagrożenia dla jej bezpieczeństwa narodowego”.
Również w czwartek rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow powiedział, że wejście Finlandii do sojuszu nie przyczyni się do większego bezpieczeństwa.
„Jak już wielokrotnie mówiliśmy, rozszerzenie NATO nie czyni świata bardziej stabilnym i bezpieczniejszym” – powiedział dziennikarzom Pieskow. Dodał, że odpowiedź Rosji będzie uzależniona od aktywności NATO w pobliżu jej granic.
„To będzie zależało od tego, z czym wiąże się ten proces ekspansji, jak blisko jesteśmy naszych granic, jak blisko jest infrastruktura wojskowa” – powiedział Pieskow.
Rzecznik dodał, że Rosja przeanalizuje sytuację po wejściu Finlandii do NATO i podejmie niezbędne działania w celu zapewnienia sobie bezpieczeństwa.
Jak powiedział dziennikarzom Pieskow podczas zwykłej telekonferencji: „Wszyscy chcą uniknąć bezpośredniego starcia między Rosją a NATO: zarówno Rosja, jak i NATO, a co najważniejsze, Waszyngton”. Dodał jednak, że Rosja byłaby gotowa udzielić „najbardziej zdecydowanej odpowiedzi” tym, którzy próbowaliby wziąć udział w „specjalnej operacji wojskowej” tego kraju na Ukrainie – oficjalnym eufemizmie Kremla na wojnę z Rosją.
Od czasu rosyjskiej inwazji na Ukrainę w lutym, w niektórych sondażach powszechne poparcie dla przystąpienia do NATO w Finlandii wzrosło z około 30% do prawie 80%.
Posunięcie to wymagałoby zgody fińskiego parlamentu i usunięcia wszelkich innych krajowych przeszkód legislacyjnych, ale sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg powiedział, że kraj ten zostanie „gorąco przyjęty” w sojuszu, jeśli złoży wniosek o członkostwo.
„Z zadowoleniem przyjmuję wspólne oświadczenie prezydenta Niinisto i premiera Marina dotyczące bezzwłocznego poparcia wniosku o członkostwo w NATO” – powiedział w czwartek Stoltenberg.
„Jest to suwerenna decyzja Finlandii i NATO w pełni ją szanuje. Jeśli Finlandia zdecyduje się złożyć wniosek, zostanie ciepło przywitana w NATO, a proces akcesyjny będzie płynny i szybki. Finlandia jest jednym z najbliższych partnerów NATO, dojrzałą demokracją , członka Unii Europejskiej i ważnego uczestnika bezpieczeństwa euroatlantyckiego”.
Szef NATO powiedział, że zgodził się z Niinistö i Marinem, że „członkostwo w NATO zwiększy bezpieczeństwo zarówno NATO, jak i Finlandii”.
Oczekuje się również, że Szwecja, sąsiad na zachodzie Finlandii, wkrótce ogłosi zamiar przystąpienia do sojuszu w podobnym procesie.
Rosja wcześniej ostrzegała oba kraje przed przystąpieniem do NATO, mówiąc, że będą konsekwencje.
Europejscy dyplomaci i urzędnicy ds. bezpieczeństwa powszechnie zakładają, że Finlandia może szybko przystąpić do sojuszu po rozpoczęciu negocjacji, ponieważ od dziesięcioleci kupuje kompatybilny sprzęt wojskowy ze swoimi zachodnimi sojusznikami, w tym ze Stanami Zjednoczonymi, i już spełnia wiele kryteriów członkostwa.
Przystąpienie Finlandii do NATO będzie miało zarówno praktyczne, jak i symboliczne konsekwencje dla Rosji i zachodniego sojuszu.
Od zakończenia II wojny światowej Finlandia była militarnie niezaangażowana i nominalnie neutralna Aby nie prowokować Rosji. Czasami tolerowała obawy Kremla o bezpieczeństwo i starała się utrzymać dobre relacje biznesowe.
Wojna na Ukrainie zmieniła jednak rachunki na tyle, że wejście do NATO wydaje się teraz najlepszym wyjściem, niezależnie od reakcji Rosji.
Europejscy urzędnicy ds. obrony, którzy rozmawiali z CNN w ostatnich miesiącach, zakładają, że państwa NATO zaoferują pewne gwarancje dotyczące bezpieczeństwa Finlandii podczas procesu akcesyjnego, na wypadek gdyby Rosja podjęła działania odwetowe przed formalnym przystąpieniem.
Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson ogłosił w środę nowe umowy dotyczące bezpieczeństwa z Finlandią i Szwecją, zobowiązując się do udzielenia pomocy każdemu z tych krajów, jeśli któryś z nich zostanie zaatakowany.
W przeszłości Finlandia miała wysokie wydatki na obronę i nadal prowadzi politykę poboru, w ramach której wszyscy dorośli mężczyźni mogą być powoływani do służby wojskowej. Wśród przedstawicieli NATO powszechnie przyjmuje się, że przystąpienie Finlandii do sojuszu byłoby poważnym impulsem w obliczu rosyjskiej agresji, z uwagi na to, jak poważnie kraj ten w historii podchodził do swojego bezpieczeństwa.
Dzieli również ponad 800 mil granicy z Rosją, co jest znaczące, ponieważ Kreml stwierdził przed inwazją na Ukrainę, że chciał, aby NATO cofnęło swoje granice do stanu, w jakim znajdowały się w latach 90. XX wieku.
Alternatywnie, gambit prezydenta Władimira Putina może doprowadzić do silniejszego zbliżenia NATO.
Przyczynili się do tego Anna Chernova, Niamh Kennedy, Ulyana Pavlova, Radina Zhigova i James Frater z CNN.
More Stories
Japonia: Tajfun Shanshan: Milionom ludzi nakazuje się ewakuować po tym, jak jeden z najsilniejszych tajfunów od dziesięcioleci nawiedzi Japonię
Uratowany Izraelczyk apeluje do Hamasu o zawarcie układu z więźniem
Amerykanka zginęła, a 5 innych osób uratowano po zatonięciu statku Wikingów u wybrzeży Norwegii