16 kwietnia, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Proces w sprawie oszustwa związanego z kryptowalutami: Imperium kryptowalut Sama Bankmana-Frieda zostało „zbudowane na kłamstwach”, mówi prokurator

Proces w sprawie oszustwa związanego z kryptowalutami: Imperium kryptowalut Sama Bankmana-Frieda zostało „zbudowane na kłamstwach”, mówi prokurator

Prawnik pana Bankmana-Frieda podał zupełnie inną wersję. Prawnik powiedział, że były potentat kryptowalut był jedynie biznesmenem działającym w dobrej wierze, który działał „w dobrej wierze”, aby jego firma odniosła sukces, bez zamiaru kogokolwiek oszukać.

Pojedynkowe spory stanowią sedno procesu Bankmana-Frieda, który stał się najgłośniejszym oskarżeniem skierowanym przeciwko dyrektorowi biznesowemu od czasu, gdy założycielka Theranos, Elizabeth Holmes, została skazana na początku ubiegłego roku za oszustwo.

Bankman-Fried, lat 31, geniusz kryptowalut, z dnia na dzień stał się zaniedbanym miliarderem, by w zeszłym roku zobaczyć upadek jego firmy i wyparowanie fortuny. Został oskarżony o zorganizowanie spisku mającego na celu wykorzystanie 10 miliardów dolarów powierzonych mu przez klientów FTX na wszelkiego rodzaju projekty osobiste, w tym inwestycje typu venture capital, darowizny na cele polityczne i zakupy luksusowych nieruchomości.

„Wyglądało na to, że Sam Bankman Fred był na szczycie świata” – powiedział w środę główny prokurator Thein Rin przy wypełnionej sali sądowej w sądzie federalnym na Manhattanie. „Wszystko opiera się na kłamstwach”.

Prawnik pana Bankman-Frieda, Mark Cohen, szybko odpowiedział. „Prowadzenie firmy w dobrej wierze nie jest przestępstwem, co w ostatecznym rozrachunku prowadzi do burzy” – stwierdził. Opisał sposób, w jaki prokuratura przedstawia jego klienta jako „karykaturę złoczyńcy”, która zniekształca fakty.

Mark Cohen, prawnik Bankmana-Frieda, stawił się w środę przed sądem.kredyt…Jeffersona Siegela dla „The New York Timesa”.

Bankman-Fried, który spędził ostatnie siedem tygodni w więzieniu, pojawił się w sądzie z krótkimi włosami obciętymi przez jednego ze współwięźniów. Ubrany w garnitur i krawat, obserwował postępowanie w otoczeniu innych swoich prawników, podczas gdy jego rodzice, profesorowie prawa ze Stanford, Joseph Bankman i Barbara Freed, siedzieli kilka rzędów za nim.

Jego proces stał się bacznie obserwowanym referendum nie tylko w sprawie upadku FTX, ale także lekkomyślnego zachowania w branży kryptowalut. Szał kryptowalut, takich jak Bitcoin i Ether, ogarnął miliony zwykłych inwestorów, zanim w zeszłym roku doszło do krachu na rynku, niszcząc oszczędności ludzi i wysyłając paradę startupów do bankructwa.

READ  USA zatwierdzają inspekcję Boeinga, plan wznowienia w celu wznowienia dostaw 787

Kiedy w listopadzie FTX upadł, Bankman-Fried stał się symbolem ekscesów w branży. U szczytu swojej potęgi i wpływów wartość FTX wyceniono na 32 miliardy dolarów, a Bankman-Fried został powszechnie okrzyknięty liderem zdolnym do wprowadzenia mało znanej technologii kryptowalut do głównego nurtu globalnych finansów. Jeździł wahadłowo z bazy FTX na Bahamach na spotkania w Los Angeles i Waszyngtonie, gdzie spotykał się z gwiazdami i politykami, a jego wizerunek widniał na billboardach i okładkach magazynów.

Teraz FTX zbankrutowało, a rynki kryptowalut załamały się, co doprowadziło do dziesiątek procesów sądowych i dziesiątek miliardów dolarów strat, które zdewastowały finanse inwestorów indywidualnych na całym świecie.

Bankman-Fried, który w swoich prywatnych pismach określił siebie jako „jedną z najbardziej znienawidzonych osób na świecie”, nie przyznał się do siedmiu zarzutów oszustw i prania pieniędzy. Jeśli zostanie skazany, może mu grozić nawet dożywocie.

Założycielowi FTX grozi ciężka walka w sądzie. Trzej jego najbliżsi przyjaciele przyznali się do oszustwa i zgodzili się przeciwko niemu współpracować, w tym jego dziewczyna, z którą był nieobecny, Carolyn Ellison, która prowadziła Alameda Research – fundusz hedgingowy założony przez pana Bankmana-Frieda.

Prokuratorzy i obrońcy oświadczyli w sądzie, że nie prowadzili żadnych negocjacji w sprawie ugody, a panu Bankman-Friedowi nigdy nie zaproponowano żadnej umowy.

W środę Rehn oskarżył Bankmana-Frieda o „oszustwo na masową skalę” i określił go jako spiskowca, który „nie jest tym, kim się wydaje”. Powiedział, że pan Bankman-Fried przekazywał pieniądze zdeponowane przez klientów w FTX spółce Alameda, która następnie zamieniła te pieniądze na inwestycje i darowizny.

Pan Ren wielokrotnie wzywał współpracujących świadków, podkreślając, że osoby, które twierdzą, że uczestniczyły wraz z panem Bankman-Friedem w spisku, będą zeznawać przeciwko niemu. Wskazał także na posty pana Bankmana-Frieda w serwisie X, serwisie społecznościowym znanym wcześniej jako Twitter, oraz reklamy promujące FTX, nazywając je kłamstwami mającymi na celu oszukanie klientów.

READ  Gubernator Kalifornii podpisuje historyczną ustawę o ujawnianiu informacji klimatycznych

„Przyjmował depozyty klientów i wydawał je na siebie” – powiedział Ren. „Oskarżony trzymał swoich klientów w niewiedzy”.

kredyt…Jeffersona Siegela dla „The New York Timesa”.

Prokuratorzy zebrali miliony stron dowodów cyfrowych, w tym zapisy SMS-ów i e-maili, a także fragmenty kodu komputerowego, które wykazały, w jaki sposób FTX przenosiła środki klientów do Alameda. Mają nagranie audio z tygodnia, w którym doszło do upadku FTX, na którym pani Ellison zdaje się przyznawać, że ona i pan Bankman-Fried współpracowali przy kradzieży depozytów klientów. Wygrali szereg sporów przedprocesowych, co umożliwiło im przedstawienie dowodów, wobec których pan Bankman-Fried sprzeciwił się, i uniemożliwiło jego zespołowi prawnemu przedstawienie pewnych linii obrony.

Pan Cohen, prawnik pana Bankman-Frieda, kwestionuje ogólną narrację jakoby jego klient był oszustem pragnącym kraść pieniądze klientów.

„Sam nikogo nie oszukał” – powiedział. „Sam działał w dobrej wierze”.

Opisując swojego klienta jako „maniaka matematycznego, który nie pije i nie imprezuje”, pan Cohen opowiedział jurorom historię FTX, argumentując, że pan Bankman-Fried działał w najlepszym interesie swoich klientów, nawet jeśli nie zawsze to robił . Właściwe decyzje.

„Nikt, ani dyrektor generalny, ani na pewno nie Sam, nie może być wszędzie i robić wszystkiego” – powiedział.

Pan Cohen skrytykował także wiarygodność pani Ellison i innych współpracujących świadków, sugerując, że próbowali oni uniknąć długich wyroków więzienia. Powiedział, że pan Bankman-Fried namawiał panią Ellison do zabezpieczenia biznesu Alameda, ale ona go zignorowała, co doprowadziło do pewnych problemów, które spowodowały upadek imperium biznesowego.

„Trzeba myśleć w czasie rzeczywistym o tym, co Sam zrobił i co powiedział” – powiedział. „Podejmował decyzje biznesowe, które uważał za słuszne, kiedy je podejmował”.

READ  EKSKLUZYWNIE: Tesla jest najpopularniejszym dyrektorem generalnym w Chinach po Musku

Oświadczenia wstępne rozpoczęły się wkrótce po tym, jak sędzia nadzorujący sprawę, Louis A. Kaplana, złożonego przed ławą przysięgłych złożoną z dziewięciu kobiet i trzech mężczyzn. Podczas procesu selekcji jeden z potencjalnych jurorów powiedział, że on i jego brat bliźniak stracili pieniądze na rynku kryptowalut, podczas gdy inny powiedział, że pracowała w firmie finansowej, która straciła pieniądze wraz z FTX i Alamedą. Obaj zostali usprawiedliwieni.

Trzeci kandydat wielokrotnie powtarzał, że nie wie, czy może zachować neutralność, ponieważ nie rozumie, jak działają kryptowaluty.

„Prawdopodobnie na tej sali jest wielu ludzi” – odpowiedział sędzia Kaplan.

Potencjalny juror, który został usprawiedliwiony, powiedział, że cała koncepcja kryptowalut wytrąciła go z równowagi, przypominając mu o schemacie Ponziego przeprowadzonym przez zhańbionego finansistę Bernarda Madoffa.