Próbka asteroidy zebrana przez należącą do NASA sondę kosmiczną OSIRIS-REx wylądowała po raz drugi w ciągu zaledwie dwóch dni.
Próbka – zbiór brudu i żwiru pobranego przez sondę z asteroidy Bennu w październiku 2020 r. – wylądowała na pustyni w Utah w niedzielę (24 września), robiąc wrażenie na członkach zespołu misji i naukowcach na całym świecie.
Jednak próbka asteroidy pozostawała w stanie Beehive tylko przez jeden dzień, zanim weszła na pokład samolotu lecącego do miejsca docelowego, którym przybyła dzisiaj (25 września).
„Witamy w Houston, OSIRIS-REx! Dzisiaj próbka asteroidy przybyła do Teksasu, gdzie zostanie wybrana i zakonserwowana przez nasz zespół w Johnson. Zebrane informacje mogą pomóc naukowcom na całym świecie w badaniu powstawania planet, początków życia, i jak powstają asteroidy.” „Może uderzyć w Ziemię” – powiedział dziś na konferencji prasowej Johnson Space Center (JSC) NASA z siedzibą w Houston. Udostępnij na X (dawniej Twitter).
Powiązany: Łazik OSIRIS-REx NASA ląduje na Ziemię próbki z asteroidy Bennu po historycznej podróży liczącej ponad 7 miliardów mil.
OSIRIS-REx wystartował we wrześniu 2016 r. i dotarł do Bennu, bliskiej Ziemi asteroidy o szerokości 500 metrów, w grudniu 2018 r. Sonda uważnie badała Bennu przez 22 miesiące, a następnie zanurkowała, aby przechwycić próbkę – co sugeruje, że tak. .. Po raz pierwszy sonda NASA była w stanie zebrać kawałki asteroidy w kosmosie.
To nurkowanie ujawniło, że powierzchnia Bennu jest zaskakująco gąbczasta; OSIRIS-REx zanurzył się głęboko w asteroidę, po czym wycofał się w bezpieczne miejsce.
OSIRIS-REx opuścił Bennu w maju 2021 roku, rozpoczynając długą podróż powrotną na Ziemię. W niedzielę o 6:42 czasu EDT (10:42 GMT) sonda wypuściła kapsułę z próbką, która około cztery godziny później opadła na Ziemię na poligonie testowo-szkoleniowym Departamentu Obrony USA w Utah – dokładnie zgodnie z planem.
Próbka Bennu trafi teraz do nowo wybudowanego zakładu przetwórczego w JSC zarządzanego przez Dział Badań i Eksploracji Astromateriałów agencji.
Zespół naukowy OSIRIS-REx — w skład którego wchodzi ponad 200 osób w 35 instytucjach na całym świecie — będzie badał próbkę przez około dwa lata, starając się osiągnąć główne cele naukowe misji. Jak zauważono powyżej w poście JSC, cele te obejmują lepsze zrozumienie sposobu powstawania i ewolucji Układu Słonecznego oraz roli, jaką asteroidy bogate w węgiel, takie jak Bennu, mogły odegrać w dostarczaniu podstawowych elementów życia na Ziemię.
Zespół naukowy będzie miał dostęp do około 25% materiału Bennu, który prawdopodobnie waży około 250 gramów. Cztery procent próbki zostanie wysłane do Kanadyjskiej Agencji Kosmicznej, która dostarczyła wysokościomierz laserowy dla OSIRIS-REx.
Japońska Agencja Badań Kosmicznych (JAXA) otrzyma 0,5% materiału w ramach umowy z NASA obejmującej współpracę między OSIRIS-REx a misją Hayabusa2 JAXA, która w grudniu 2020 r. przywiozła na Ziemię małą próbkę asteroidy Ryugu .
Według NASA pozostałe 70% próbki Bennu pozostanie w JSC „do zbadania przez naukowców, którzy dopiero się narodzili, przy użyciu technik jeszcze nie wynalezionych, aby odpowiedzieć na podstawowe pytania dotyczące Układu Słonecznego”. Zespół ciśnienia powrotnego próbki OSIRIS-REx.
More Stories
Jak czarne dziury stały się tak duże i szybkie? Odpowiedź kryje się w ciemności
Według skamieniałości prehistoryczna krowa morska została zjedzona przez krokodyla i rekina
Wystrzelenie rakiety Falcon 9 firmy SpaceX zostało wstrzymane ze względu na zbliżanie się dwóch głównych misji załogowych lotów kosmicznych