Nacjonalista, który zamordował pierwszego prezydenta Polski w 1922 r., zakazał organizowania w sobotę, pięć dni po jego inauguracji, wydarzenia zorganizowanego przez prezydenta Warszawy Rafała Trzaszkowskiego.
„Pomysł uhonorowania mordercy politycznego jest skandaliczny” – napisał Truskowski. „W Warszawie nie ma miejsca na nienawiść. A polskie prawo wyraźnie zabrania pochwalania przestępstwa. Dlatego też odroczyłem posiedzenie Zgromadzenia w dniu 16 grudnia.
Rocznica zabójstwa pierwszego prezydzenta RP Gabriela Narutowicza to czas poświęcony umakumniom. Ale szymą poły się zabitemu prezydentowi, a nie jego zabójcy. Pomysł uczczenia morderstwa politycznego jest skandaliczny. Ty mam w @Warszawa Meijska i Manifestovani…
— Rafał Trzaskowski (@trzaskowski_) 14 grudnia 2023 r
W 1922 r. w Polsce odbyły się pierwsze wybory prezydenckie od czasu uzyskania niepodległości cztery lata wcześniej. Głosowanie prowadzili parlamentarzyści, a w rundzie finałowej Gabriel Narutowicz (na zdjęciu powyżej, po prawej) zmierzył się z Maurizim Zamoyskim.
Narutowicz zwyciężył, zwłaszcza głosami centrolewicy i przedstawicieli mniejszości etnicznych w Polsce. Natomiast Zamoyskiego popierały przede wszystkim elementy prawicowe i nacjonalistyczne, zwłaszcza związane z ruchem Narodowej Demokracji (ND).
Decyzja natychmiast wywołała protesty przeciwko nowemu prezydentowi. Następnie, 16 grudnia, pięć dni po inauguracji, Narutovitch został zastrzelony przez Elegiusa Nwiadomskiego podczas wizyty w galerii sztuki.
Niewiadomskiego szybko postawiono przed sądem, skazano na śmierć i 31 stycznia 1923 r. rozstrzelano. Później został zamordowany przez niektórych prawicowych nacjonalistów.
Dziś w 1922 roku polski prezydent Gabriel Narutowicz został zamordowany przez skrajnie prawicowego sympatyka zaledwie pięć dni po objęciu prezydentury. Narutowicz miał poparcie różnych mniejszości, przez co jego prawicowi przeciwnicy nazywali go „żydowskim pionkiem”. Jego zabójca został powieszony w 1923 roku. pic.twitter.com/37ojWnx6Sk
— Stanley Bill (@StanleySBill) 16 grudnia 2020 r
Nazwisko organizatora wydarzenia zostało usunięte z dokumentu opublikowanego przez Urząd Miasta. Z informacji zawartych w aktach wynika jednak, że identyfikowany jest on jako jeden z „towarzyszy” (Kamrashi), taką nazwę przyjęli zwolennicy skrajnie prawicowego działacza Wojciecha Olszczyńskiego.
W 2021 roku Olsansky był jedną z trzech osób aresztowanych za zorganizowanie wiecu, na którym skandowano „Śmierć Żydom”.
Warszawskie władze zauważają, że organizator zaplanowanej na sobotę imprezy w nagraniu YouTube nazwał Niwiatomskiego „bohaterem”, który „chronił Polskę” i „powstrzymał działalność masonów”. (Narutowicz jest masonem.) Na jego kanale YouTube można znaleźć kilka filmów z Olsańskim.
Organizator zaproponował zorganizowanie spotkania wieczorem 16 grudnia, w rocznicę masakry, przed Galerią Narodową Jagda w centrum Warszawy, gdzie doszło do masakry. Szacował, że weźmie w nim udział od 20 do 50 osób.
Dwóch policjantów zostało postrzelonych w głowę i w stanie krytycznym trafiło do szpitala.
Mężczyzna aresztowany w związku z atakiem zamieścił w Internecie filmy, w których groził śmiercią funkcjonariuszom policji i wyrażał konspiracyjne poglądy, zwłaszcza dotyczące Żydów. https://t.co/TyHKr9AqvC
— Notatki z Polski 🇵🇱 (@notesfrompoland) 4 grudnia 2023 r
Daniel Tilles jest redaktorem naczelnym Notatki z Polski. Pisał o sprawach polskich w różnych publikacjach Polityka zagraniczna, Europa polityczna, EUobserver I Dziennik Gazeta Prawna.
„Muzyk. Miłośnik kawy. Oddany badacz jedzenia. Webman. Namiętny guru internetu”.
More Stories
Wpływ siły wyższej na małe i średnie przedsiębiorstwa w Polsce na przykładzie pandemii Covid-19: wnioski na przyszłość
W 2025 roku Polska zwiększy wydatki na obronność do rekordowego poziomu
„Zmiana zasad gry”: Lockheed przedstawia pierwszy polski F-35