25 maja, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Prezydent Polski po raz drugi w zaciekłym politycznym sporze ułaskawił parlamentarzystów z opozycji

Prezydent Polski po raz drugi w zaciekłym politycznym sporze ułaskawił parlamentarzystów z opozycji

Prezydent Andrzej Duda powiedział, że podjął tę decyzję w trosce o zdrowie więzionych polityków, a tego właśnie chcą zwolennicy PiS.

Reklama

Prezydent Polski powiedział we wtorek, że ponownie ułaskawi dwóch polityków aresztowanych na początku tego miesiąca w związku z ostrym konfliktem między nowym centrowym rządem a poprzednią konserwatywną administracją.

Prezydent Andrzeja Dudy Ogłoszenie nastąpiło wkrótce po tym, jak nowy minister sprawiedliwości odrzucił wniosek Dudy o ubieganie się o amnestię dla dwóch wysokich rangą członków opozycji, którzy do grudnia pełnili funkcję w poprzednim prawicowym rządzie. Duda jest ściśle powiązany z rządzącą wówczas Partią Prawo i Sprawiedliwość.

Duda zaapelował do ministra sprawiedliwości Adama Bodnera, który jest prokuratorem generalnym, o natychmiastowe zwolnienie obu mężczyzn z więzienia. Po kilku godzinach oboje zostali wypuszczeni i powitani na zewnątrz przez żony i wiwatujący tłum.

Duda powiedział, że podjął tę decyzję w trosce o dobro dwóch uwięzionych polityków, ale wynikał z nastrojów części polskiego społeczeństwa opowiadającej się za prawem i sprawiedliwością.

Duda obojga ułaskawił już w 2015 roku i upierał się, że nie może tego zrobić. Jednak we wtorek powiedział, że reaguje na sytuację dwóch więźniów i odmowę rządu na ich uwolnienie.

Wielu ekspertów prawnych argumentowało, że ułaskawienie z 2015 r. było nieskuteczne, ponieważ zostało wydane przed rozpoznaniem ostatecznej apelacji w ich sprawie i zakończeniem procesu sądowego.

Starsi członkowie PiS, były minister spraw wewnętrznych Mariusz Kamiński i jego były zastępca Maciej Wąsik, zostali aresztowani 9 stycznia i osadzeni w osobnym więzieniu.

Obydwoje prowadzą strajk głodowy i podobno zostali przebadani w Szpitalu Kamińskim.

Kamiński i Wąsik zostali skazani za nadużycie władzy i fałszerstwa za działania podjęte w 2007 roku, gdy sprawowali władzę w poprzednim rządzie PiS.

Krytycy wskazują na ułaskawienie Dudy w 2015 roku za złamanie polskiego prawa i działanie na rzecz prawa i sprawiedliwości.

W czerwcu Sąd Najwyższy uchylił ułaskawienie i nakazał ponowne rozpatrzenie sprawy. W grudniu Kamiński i Wąsik zostali ponownie postawieni w stan oskarżenia i skazani na dwa lata więzienia.

READ  Tom Holland, Zendaya przyłapani na koncercie Beyonce w Polsce - The Indian Panorama

Policja zatrzymała ich, gdy przebywali pod Pałacem Prezydenckim w Dudzie, gdzie oczekiwali na ochronę.