22 czerwca, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Prezydenci Niemiec i Polski spotykają się, by świętować porozumienie z 1991 roku

WARSZAWA, Polska (AP) – Prezydenci Niemiec i Polski spotkali się w czwartek w Warszawie, aby uczcić 30. rocznicę kluczowego porozumienia między dwoma sąsiadami, skupiając się czasem na pozytywnych aspektach burzliwych relacji.

Frank-Walter Steinmeier z Niemiec przeprowadził rozmowy z Andrzejem Dudą z Polski i wziął udział w spotkaniu z młodzieżą z obu krajów.

Dwaj sąsiedzi spierają się o gazociąg Nortstream 2, który łączy Niemcy z Rosją. Warszawa jest zdecydowanie przeciwna jako polityczne narzędzie do zwiększania wpływów Rosji w Europie, podczas gdy Berlin postrzega ją jako biznesplan.

Prezydenci nie odnieśli się bezpośrednio do tej kwestii na konferencji prasowej po pierwszej rundzie rozmów.

Niemcy „traktują krytykę poważnie i dokładają wszelkich starań, aby znaleźć rozsądne rozwiązania” – powiedział Steinmeier.

Powiedział, że dobre stosunki polsko-niemieckie są „jednym z największych sukcesów w Europie ostatnich 30 lat”.

Prezydenci rozmawiali także o planach wzniesienia w Berlinie pomnika dla blisko 3 milionów Polaków dotkniętych brutalną nazistowską okupacją niemiecką w czasie II wojny światowej. Polska, która we wrześniu 1939 r. najechała Niemcy i sprowokowała II wojnę światową, domaga się takiego pomnika.

Kolejną kwestią poruszoną przez obu prezydentów są prawa mniejszości niemieckiej w Polsce i polskiej w Niemczech.

Umowa o dobrym sąsiedztwie została podpisana w 1991 roku – dwa lata po rozwiązaniu Moskwy przez Polskę i ustanowieniu własnej niezależnej polityki Zachodu.

Jednym z głównych celów jest odłożenie na bok długiej historii konfliktów i wojen między dwoma krajami. Berlin był zdecydowanym orędownikiem włączenia Polski do struktur zachodnich, takich jak NATO, które przystąpiło w 1999 roku, czy Unia Europejska, która przystąpiła w 2004 roku.

______

Raport ten został napisany przez Gier Malsona z Berlina.

READ  Członkostwo Ukrainy w NATO „niezbędne” dla Polski – Duda