WARSZAWA, 4 kwietnia (Reuters) – PKN Orlen (PKN.WA) rozwiązał kontrakt z rosyjskim koncernem Tatneft (TATN.MM) bez płacenia kar – poinformował we wtorek prezes polskiego koncernu po tym, jak Moskwa wstrzymała dostawy ropy do Polski.
Dostawy rurociągiem Przyjaźń zostały wstrzymane w lutym, dzień po tym, jak Polska dostarczyła Ukrainie pierwsze czołgi Leopard.
Polska zobowiązała się do zaprzestania korzystania z rosyjskiej ropy do końca 2022 roku, do czasu wygaśnięcia długoterminowego kontraktu PKN z Rosnieftią (ROSN.MM). Kontrakt z Tatneft miał wygasać w 2024 roku.
„Te kontrakty już nie istnieją. Umowa z Rosnieftem wygasła w styczniu i jej nie odnowiliśmy” – powiedział Daniel Obajtek prywatnej telewizji Polsat News.
„Drugi kontrakt z Tatneftem… kiedy zatrzymał się dopływ ropy, mieliśmy argument za rozwiązaniem kontraktu. Na tej podstawie rozwiązaliśmy ten kontrakt bez kary”.
Obajtek powiedział, że umowa została rozwiązana „kilka dni temu”.
Po inwazji na Ukrainę i zanim UE zakazała dostaw z Rosji drogą morską, PKN przestał kupować rosyjską ropę i paliwa drogą morską.
Jej portfolio dostaw obejmuje teraz ropę z Afryki Zachodniej, Morza Śródziemnego, Zatoki Perskiej i Zatoki Meksykańskiej. Ma również umowę na dostawy z Saudi Aramco do 2022 roku.
Reportaż Alana Charlisha, montaż autorstwa Marka Pottera
Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.
„Muzyk. Miłośnik kawy. Oddany badacz jedzenia. Webman. Namiętny guru internetu”.
More Stories
Wpływ siły wyższej na małe i średnie przedsiębiorstwa w Polsce na przykładzie pandemii Covid-19: wnioski na przyszłość
W 2025 roku Polska zwiększy wydatki na obronność do rekordowego poziomu
„Zmiana zasad gry”: Lockheed przedstawia pierwszy polski F-35