16 listopada, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Presja deflacyjna w Chinach zmniejsza się wraz ze wzrostem cen konsumpcyjnych

Otrzymuj bezpłatne aktualizacje na temat chińskiej gospodarki

Chińska gospodarka wyszła z recesji w sierpniu, gdy Pekin walczył o pobudzenie wzrostu i odzyskanie zaufania inwestorów w następstwie załamania na rynku nieruchomości w kraju i spadku eksportu.

Indeks cen towarów i usług konsumenckich wzrósł w sierpniu o 0,1 procent rok do roku, mniej niż sondaż Reutersa, który przewidywał wzrost o 0,2 procent, ale przekroczył ujemny poziom 0,3 procent odnotowany w lipcu.

Tymczasem wskaźnik cen producentów spadł o 3 procent rok do roku, zgodnie z oczekiwaniami analityków i podkreślając utrzymującą się słabość w sektorze przemysłowym. Spadek był jednak mniej dotkliwy niż lipcowy spadek o 4,4%. Ceny producentów również wzrosły o 0,1% w ujęciu miesięcznym.

Chińskie Narodowe Biuro Statystyczne poinformowało dziś w sobotę, że wskaźnik cen towarów i usług konsumenckich wzrósł w ciągu pierwszych ośmiu miesięcy roku średnio o 0,5 procent w porównaniu z tym samym okresem w 2022 r.

Utrzymująca się słabość inflacji w drugiej co do wielkości gospodarce świata ma miejsce w momencie, gdy Pekin uruchomił falę środków mających na celu pobudzenie popytu, który osłabł, odkąd Chiny wyszły z ograniczeń związanych z pandemią w zeszłym roku.

Krajowy rynek nieruchomości, na którym przypada około jedna czwarta działalności gospodarczej, utrzymuje się w krytycznie korzystnym stanie, ponieważ główni prywatni deweloperzy cierpią z powodu załamania płynności, a kupujący niechętnie zapuszczają się na ten rynek.

Decydenci obniżyli oprocentowanie kredytów hipotecznych i złagodzili rygorystyczne wymogi dotyczące kredytów, ale analitycy określili te środki jako „kawałkowe” i wezwali do wprowadzenia większych bodźców fiskalnych w celu zwiększenia popytu.

Goldman Sachs stwierdził, że silniejszy wskaźnik CPI wynika w dużej mierze z silnej inflacji cen surowców nieżywnościowych, w tym wyższych cen ropy naftowej.

Chiński urząd statystyczny podał, że choć ceny żywności spadły w sierpniu o 1,7 procent, to wskaźnik cen towarów i usług konsumenckich innych niż żywność wzrósł o 0,5 procent, po tym jak w lipcu utrzymywał się na niezmienionym poziomie.

„W przypadku zasadniczego wskaźnika CPI spodziewamy się ożywienia w kształcie litery U” – stwierdzili analitycy Goldman Sachs, przewidując, że ceny energii osiągną w tym roku najniższy poziom, a inflacja w usługach wzrośnie wraz z wejściem w życie interwencji gospodarczych rządu.

Głównym problemem stojącym przed Pekinem jest to, że słabość krajowej gospodarki zbiegła się ze spadkiem eksportu tego kraju, w miarę jak inflacja na Zachodzie tłumi konsumpcję.

Chiński Urząd Statystyczny podał, że ceny towarów konsumpcyjnych spadły o 0,7 proc., a ceny usług wzrosły o 1,3 proc.

Wśród pozycji wchodzących w skład wskaźnika cen producentów ceny materiałów budowlanych i materiałów niemetalowych spadły o 6 proc., a materiałów żelaznych o 5,6 proc.

Rozczarowujący wzrost gospodarczy Chin i spadający eksport pobudziły odpływ inwestorów zagranicznych z chińskich giełd i przyczyniły się do osłabienia wartości renminbi do poziomów nienotowanych w stosunku do dolara od 2007 roku.

Według danych opublikowanych w tym tygodniu, chiński eksport spadł w sierpniu o 8,8 procent w porównaniu z rokiem ubiegłym, ale spadek był nieznacznie mniej dotkliwy, niż oczekiwali analitycy.

Oznacza to również poprawę w porównaniu ze spadkiem o 14,5% w lipcu, najgorszym od początku pandemii koronaawirusa.